Detailing-Club.ro

Inapoi   Detailing-Club.ro > ALTE DISCUTII... > Auto-Moto

Notices

http://www.detailing-club.ro/forum/images/misc/google.gif

Comentariu

Thread Tools Moduri de Afisare
Vechi 13 ianuarie 2009, 00:05   #1
pushtiulk
Guest

Posturi: n/a
Implicit Masini hybrid

deoarece poluarea este din ce in ce mai mare, iar mai marii guvernanti ai lumii incep sa se gandeasca la aceasta problema, cei de la chrysler au comunicat ca vor incerca sa scoata pe fiecare an cate un automobil cu motor hybrid. ce parere aveti despre acest lucru? ati avut ocazia sa mergeti cu o masina hybrida? pro si contra. aici este topicul de dezbatere a masinilor hybride.
  Reply With Quote
Vechi 13 ianuarie 2009, 15:50   #2
angel
Pasionat de detailing

angel's Avatar

Data inscrierii: octombrie 2008
Varsta: 43
Posturi: 495
angel is on a distinguished road
Implicit Re: Masini hybrid

pai asta e viitorul.inca nu sunt in domeniu, ca sa pot face o discutie, dar daca vrea cineva sa dezvolte ideea, cred ca ar fi interesant.
angel e offline   Reply With Quote
Vechi 19 ianuarie 2009, 17:24   #3
geopsi
Guest

Posturi: n/a

interesant... da sti care e faza? si astia care merg pe curent tot pulueaza. pana la urma curentul din ce se obtine? pana la urma cand vor fi numai hidrocentrale, centrale atomice sau eoliene atunci o sa putem zice ca sunt ecologice. parerea mea e ca in general guvernele ar trebuie sa se implice si sa subventioneze astfel de autoturisme ca sa se poata reduce poluarea cat mai mult. clar astea vor fi viitorul desi am vazut ca unele nu au cutie de viteza, doar un motor electric care ajunge la o turatie foarte mare ceea ce nu mi-ar placea.
mai sunt si alea pe hidrogen nu stiu prea multe dar am inteles ca ar fi destul de apropiate de cele cu combustibil si(nu am citit doar ma gandesc eu) hidrogenul poate fi folosit doar la niste turatii destul de mari ca sa fie si o temperatura mare si sa se poata descompune h20-ul ).
  Reply With Quote
Vechi 21 ianuarie 2009, 20:21   #4
TTR
Pasionat de detailing

Varsta: 28
Posturi: 118
TTR is on a distinguished road

Ar trebui sa deschidem un topic separat pentru fiecare dintre solutiile de propulsie. Mie imi plac cele electrice. Am asteptat ceva vreme raspunsul celor de la Mini in privinta hotararii productiei prototipului MiniE. In final, spre fericirea mea, a venit la ProMotor. 204 CP, motor full electric cu nush cati acumulatori parca 46, masa 1,6 T, autonomie 250 km in functie de cum te simti in ziua respectiva. Ori injuri de toti mortii si alergi cu 100km/h printre masini sperand sa nu iti apara in fata o vesta verde care misca un bastonas alb cu rosu ( in cazul asta apare o atentionare acustica informandu-te ca au mai ramas 100 km autonomie ) ori setezi masina la 10km/h si stai relaxat savurandu-ti cafeaua ( in cazul asta autonomia scade mult mai greu ) si iti suni sotia anuntand-o ca defapt nu poti ajunge la cina din cauza traficului. Solutiile electrice ne vor scuti de multe plati la casele Petrom, OMV, Rompetrol... dar pana poporul ala care mananca orez si inventeaza roboti care sa-ti faca curat in casa pun la cale un acumulator destul de mic care sa aiba...km...autonomie, ne multumim cu pretul exagerat al carburantului, poluare mult peste limitele planetei si zgomotul in care te trezesti dimineata ( dacaa nu ai termopane cu 5 camere ) provocat de masinile prea galagioase si oroarea tramvaiului care te zgarie pe creier cand dormi linistit in patul tau dimineata la ora 5.
TTR e offline   Reply With Quote
Vechi 21 ianuarie 2009, 20:32   #5
Cristi
Fondator forum

Cristi's Avatar

Data inscrierii: iulie 2008
Varsta: 45
Posturi: 10,195
Cristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to beholdCristi is a splendid one to behold

te inteleg Alex, dar de acum poti propune si colegului J.D. chestiile legate de sectiunea "Auto-Moto" El e moderatorul sectiunii
Cristi e offline   Reply With Quote
Vechi 21 ianuarie 2009, 20:33   #6
TTR
Pasionat de detailing

ok
Vechi 23 ianuarie 2009, 11:04   #7
aikonelutzu
Senior Member

aikonelutzu's Avatar

Data inscrierii: ianuarie 2009
Varsta: 26
Posturi: 1,542
aikonelutzu is a glorious beacon of lightaikonelutzu is a glorious beacon of lightaikonelutzu is a glorious beacon of lightaikonelutzu is a glorious beacon of lightaikonelutzu is a glorious beacon of light

Stiu ca aici e vorba de masini hibrid, dar sunt interesante si astea:
Honda a scos la vanzare in america un model cu hidrogen, chiar a fost in penultimul episod din TopGear prezentata.
Honda vede un viitor in care fiecare om are o sursa de hidrogen in casa, si poate folosi hidrogenul la incalzire, mancare.
Si ceea ce mi se pare extraordinar este ca poti extrage hidrogen din atmosfera!
Imaginati-va o masina care elimina doar apa, si o alimentati direct in casa!
Desigur si cele electrice mi se pare extraordinare, de exemlu "Volt" este o masina ce ajunge de la 0-100 in mai putin de 4 secunde... extraordinar, si asta pe baterii de laptop.
Dar sunt si alte solutii, din Italia sau Franta, poti cumpara o masina sub 9000 de euro care merge pe aer comprimat... super tare!
Si mai e si masina americana care merge pe electricitate de la soare... panouri solare care asigura o autonomie de peste 120 de km la soare puternic.
Dar astea inca sunt in stadiu de pregatire, cei mai avansati sunt norvegienii, au cele mai multe masini care nu polueaza.
Mai e Brazilia, ei deja folosesc masini pe etanol de cativa ani.
aikonelutzu e offline   Reply With Quote
Vechi 23 ianuarie 2009, 19:19   #8
jd
Pasionat de detailing

Data inscrierii: decembrie 2008
Varsta: 31
Posturi: 93
jd is on a distinguished road

Mie imi plac masinile hybrid. Cred ca imbina tot ce e mai bun din amblele lumi. Pentru un oras ca Bucuresti ar fi o solutie fantastica...motorul electrc se incarca de la cel pe carburant traditional, oar in capitala noastra minunata cel electric ar fi cel principal...dar apar mai multe probleme aici...in primul rand, interesele fiind atat de mari in lumea petrolului, la fel de scazut este si interesul de a face public ca solutia este posibila, iar eu sunt ferm convins ca tehnologia exista...adica, totusi...se poate pe Marte si poate si aici. Iar daca si noi am trai intr-o tara normala, poate si la noi interesul pentru masinile hybrid ar fi mai mare...si aici ma refer in special la avantaje fiscale, taxe de drum, carburanti, etc...stiu ca sunt scumpe, dar la cate Q7-uri si X5-uri avem noi prin oras...nu cred ca banii ar fi o problema...
Asa ca Alex...desi iti impartasesc parerile, din pacate, pentru noi mai e mult pana departe...
jd e offline   Reply With Quote
Vechi 23 ianuarie 2009, 23:51   #9
TTR
Pasionat de detailing

Dap. Ce sa zic. Poate trebuia sa spun asta la off-topic, dar m-ai provocat. In legatura cu " mai e mult pana departe", astazi am stat la distrigaz o ora ca sa rezolv o greseala de-a lor in privinta facturii. Va pot spune ca din 10 birouri pentru consiliere clienti doar o tanti de 99 de ani era la datorie. Era ora 16:00 si celelalte deja nu mai erau acolo ( programul fiind pana la ora 19:30 ). Dar le vedeam iesind rand pe rand si plecand din sediu.Probabil ca seful era plecat la tara la peste. Iar eu ma uitam cu mirare in contextul in care in fata mea era o alta tanti care incerca sa rezolve o alta problema si anume ca nu ii venise factura la gaz de 4 luni si s-a gandit ea asa ca ar trebui sa vina la distrigaz sa vada ce se intampla ) Solutiile hybride, electrice sau cum vreti voi sa le spuneti, sunt extraordinar de benefice. Mai ales in cazul Bucurestiului. Dar pana la implementarea unui sistem de alimentare cu curent electric, sau punerea la punct a unor statii de alimentare cu hydrogen, noi inca ramanem surprinsi de ce din 10 oameni unul singur isi facea treaba. Enjoy.
Vechi 30 ianuarie 2009, 19:19   #10
adrian mgn
Membru incepator

Data inscrierii: ianuarie 2009
Varsta: 32
Posturi: 35
adrian mgn is on a distinguished road

Acum sa nu da-ti cu pietre in mine ... desi ca masura de precautie incep prin a spune ca hibridele sunt o solutie reala la problema incalzirii globale si balena din Antarctica da din coada de cate ori cineva isi cumpara un hibrid ... insa ... daca se va trece la aceste masini eu unul voi suspina adanc .De ce ? pt. ca nici o jucarica de asta nu poate sa imi ofere in materie de feeling ceea ce imi ofera o "clasica" .Sunetul unui motor adevarat ... de-ala de papa benzina sau motorina ... suieratul unei turbini ... mirosul de motor incins ... hmmm .Acum foarte multi ani am avut o motocicleta - prestigioasa firma Mobra.Si acum parca simt mirosul acela de motor in doi timpi ... de amestec benzina+ulei ars.

Voi cum v-ati simti conducand o jucarie de-asta pe li-ion ?
adrian mgn e offline   Reply With Quote
Comentariu

Thread Tools
Moduri de Afisare

Reguli de Postare
Nu poti creea thread-uri noi.
Nu poti sa raspunzi
Nu poti sa adaugi atasamente
Nu poti sa iti modifici posturile

BB code is On
Smilies sunt On
[IMG] code este On
HTML code este Off

Forum Jump

http://www.detailing-club.ro/forum/images/misc/google.gif

Ingrijireauto.ro

Fus orar: GMT +2. Acum este 07:45.

Este interzisa folosirea materialelor (imagini, text, etc.) in scopul republicarii lor fara acordul scris al administratorului. Toate drepturile rezervate detailing-club

site creat de www.webimage.ro