Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Thread: ValetPRO Foamula 1

Membru incepator strafe's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    31
    Thanks
    12

Implicit ValetPRO Foamula 1

Am cumparat-o acum vreo cateva saptamani si de atunci mi-a schimbat lumea

IMG_8828.jpg
    IMG_8830.jpgIMG_8831.jpg

Pro

• Pretul mi se pare imbatabil - 5 litri = 129.90 de lei. Spre ex. Autobrite Magifoam este 196.90 la 5 litri si nu mi se pare ca ar fi cu ceva mai buna. Este strict parerea mea in urma utilizarii, probabil voi aveti alta experienta cu produsul respectiv (poate asteptarile mele au fost prea mari, in urma reviewurilor si cuvintelor de lauda de pe net).
    • Miroase placut, pe net spuneau ca nu prea are miros sau ca mirosul este chimic.
    • Pe eticheta spune sa pui 300 ml la 700 ml de apa, mi se pare enorm. Eu pun 150 - 175 pentru SUV si 100 pentru masina mai mica si e suficient.
    • Curata foarte bine; e drept ca masinile mele le spal saptamanal si nu apuca sa se murdareasca prea tare.
    • Spuma densa

Contra
    • Greu de turnat dintr-un bidon de 5 litri dar asta era evident. Mi-am luat o cupa gradata si tot am dat pe jos
    • Nu prea gasesc altceva

Rezumatul

Am zis sa spal cat mai de dimineata inainte sa fie soarele prea puternic dar nimic n-a tinut cu mine. Prima data desi vazusem pe prognoza ca o sa fie mai innorat, pana mi-am pregatit solutiile si montat curatitorul, furtunele, bagat masina in curte etc deja incepuse sa imi bata soarele in cap. Dupa aceea in timp ce pulverizam cu lancea de spumare a picat curentul. Totul ca intr-un final fiica-mea sa imi fure telefonul si sa nu apuc sa fac poze dupa ce am spalat masina. Dar trecand peste toate astea, a iesit bine.

La treaba

Am pus 175 ml si apa dedurizata pana am ajuns la gradatia de 1 litru. Desi oricum trece si apa de la canal prin furtun, prefer sa folosesc apa dedurizata macar pentru bidonul de spuma. Nu am observat pete de apa dura pe caroserie de cand fac asta, dar probabil si apa e mai ok aici la noi in sat

La i20 folosesc 100 ml si pun apa pana pe la vreo 700 ml, iar rezultatele sunt la fel de bune. Deci din punctul asta de vedere mi se pare foarte economic samponul.

IMG_8832.jpg

Am pulverizat mai bine de jumatate de masina si s-a luat curentul. Imaginati-va ce panica am avut cand am vazut ca aparatul de presiune, vechi de 2 luni, e mort si nu raspunde la nimic. Scos din priza, power cycling, verificat cabluri, verificat presiunea pe furtun... noroc cu alarmele de la casele din zona ca mi-am dat seama ce s-a intamplat de fapt.

IMG_8833.jpgIMG_8834.jpgIMG_8835.jpg

Mi-am aprins o tigara dar nu am apucat s-o termin pentru ca a si revenit curentul si am dat restul masinii.

IMG_8838.jpgIMG_8837.jpgIMG_8836.jpgIMG_8839.jpg

In momentul acesta a venit fiica-mea cu clasica poveste tati imi dai telefonul tau? si nu am avut cum sa o refuz, mai ales cand imi baga privirea asta:

maxresdefault.jpg

Am continuat cu un 2BM folosind Sonax Gloss Shampoo (de care am cam inceput sa ma plictisesc, mi se pare ca Sonax rosu curata mai bine si face mai multa spuma, dar mi-e frica sa-l mai folosesc de cand am citit ca nu e prea prietenos cu protectia). Ce urasc cel mai tare este sa spal plafonul la masina mea, niciodata nu ajung cum trebuie. Cred ca trebuie sa-mi iau o ladita din aia de plastic cum au la spalatorii

Peste cateva ore cand mi-am recuperat telefonul singura poza pe care am apucat s-o fac a fost in parcare, cand am ajuns acasa.

IMG_8841.jpg

Concluzia: nu am testat foarte multe spume pana acum dar aceasta m-a surprins in mod placut si o clasez pe locul 1 in topul meu. Recomand sa o incercati si voi.

2. The Following 4 Users Say Thank You to strafe For This Useful Post:

alxblade (07 iulie 2019), aRa (22 iulie 2019), hadrian27 (07 iulie 2019), ionutz_cjv5 (08 iulie 2019)

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    223
    Thanks
    277

Implicit

Suna bine. Un dezavantaj al spumelor de la ei este tocmai necesitatea de a folosi mult produs (dilutii neprietenoase), insa dacă susții ca Óși face treaba și cu mai puțin, atunci poate merita.

Ar trebui sa faci o Óncercare pe o mașină cu adevărat murdara, pentru a vedea Ón ce măsură desprinde bine mizeria Ón dilutia folosita de tine.

O spuma foarte bună, din punctul meu de vedere este cea de la bilt hamber, autofoam. Dacă ai ocazia, poți face o comparație.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

4. The Following User Says Thank You to alxblade For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (08 iulie 2019)

Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    31
    Thanks
    12

Implicit

As fi vrut sa o incerc, o am in wishlist pe eBay de cateva luni, la noi nu am gasit-o.

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    223
    Thanks
    277

Implicit

O găsești pe ingrijireauto.ro

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    31
    Thanks
    12

Implicit

Lipsa stoc

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    38
    Posturi
    6,345
    Thanks
    6,269

Implicit

Multumesc pentru pareri.
    Spuma BH e pe drum, ( de prea mult timp, stiu ..., sorry).
    Va recomand la bidoanele de 5L sa luati o pompita:

pompa-dispenser-pentru-canistre-de-5-litri-si-10-litri.jpg

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    15
    Thanks
    0

Implicit

Pentru 2BM incearca Poorboys - Slick and Suds Shampoo. Sigur ai sa fi multumit. Eu am inceput sa folosesc produsele de la Poorboys si din ce in ce mai mult castiga teren. Cel putin la mine.

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    714

Implicit

@Andrei525 - aici e topic dedicat. Daca cunosti produsul pe care il mentionezi, deschide un topic despre el si impartaseste si noua

mersi

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •