Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14

Thread: Pro-X Protectant - bandouri si chedere

Nou Venit strafe's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    13
    Thanks
    4

Implicit Pro-X Protectant - bandouri si chedere

Salutare tuturor,

Vreau sa incep prin a spune ca sunt un incepator al detailingului, boala pe care am capatat-o dupa ce mi-am polishat masina (la un atelier) si am inceput sa caut detalii despre intretinere; initial cautam o spalatorie mai decenta unde sa nu foloseasca carpe din piele de caprioara, dupa care am zis ca ma descurc sa o spal singur la self service, iar dupa experienta neplacuta cu self service (spuma de calitate indoielnica, cablul pistolului prost amplasat astfel incat mereu lovea in masina si trebuia cu o mana sa-l tin si cu alta sa folosesc pistolul si era un chin) am apelat la bunavointa socrilor care m-au lasat sa imi spal masinile la ei in curte. Am cumparat un curatitor cu presiune dupa indelungi cautari (am mai avut un Bosch Aquatak la care au cedat internele, fiind tot din plastic, care s-a copt) - am ramas la un Stanley de 2200w, 450 de lei la Brico Depot, destul de decent, pompa de metal cu amorsare, 150 bari presiune maxima, nominal 115, filtru pentru apa, furtun de 8 metri etc

Dupa ce m-am interesat despre ce am nevoie pentru o spalare ca la carte, am pompat cateva milioane in galeti, grit guarduri, manusi de spalare, pulverizatoare, perii de jante, prosoape de uscare (Auto Finesse Aqua Deluxe - recomand, eu am SUV si nu pot sa-l storc dupa ce usuc masina), spume, sampoane, APC, tratamente piele, tratamente plastic, tire shine, quick detailer (Optimum No Rinse - cel mai versatil sampon, il folosesc pe post de QD, acum am dat comanda de CarPro EliXir, vedem ce o iesi) si multe alte chestii care nu imi vin in cap acum.

Acum ca v-am plictisit cu introducerea, sa ajungem si la ceea ce voiam sa prezint de fapt.

Masina in cauza, un Hyundai i20 Active, pe care il conduce sotia mea, a primit o spalare cu Autobrite Magifoam (de care nu sunt prea multumit, dar asta poate intr-un alt topic), urmat de un 2BM cu Sonax Gloss Shampoo iar apoi o uscare cu prosopul meu preferat, Auto Finesse Aqua Deluxe.

Pentru ca am fost super destept si am folosit putin Spray and Shine pe capota si am facut niste overspray pe stergatoare pe care nu l-am observat decat dupa ce deja s-a uscat, nu am putut sa stau linistit in casa asa ca am coborat iarasi la masina cu ideea sa repar ce se mai poate din daune. Am folosit putin ONR si s-a mai dus, dar am zis sa incerc sa maschez totul cu niste Pro-X Protectant. Am si Nero Guard, deocamdata Protectant mi se pare suficient de bun (l-am testat pe mai multe masini, ale colegilor, ca sa nu le stric pe ale mele ) incat sa il aplic cu incredere.

Din cauza ca orasul asta fantastic (Constanta) este plin de praf, chit ca spalasem masina cu nici 2 ore inainte, am mai sters o data toate plasticele cu niste ONR si o microfibra curata ca sa fiu sigur ca suprafata de contact este cat de cat curata.

Am folosit o microfibra pe care am pulverizat Protectant (cu capul setat pe Spray, mi se pare ca imprastie mai omogen decat Stream) si m-am apucat sa frec plasticele exterioare (si slava Domnului ca masina asta are o gramada) cat mai uniform cu putinta, intr-o singura directie - prefer sa pulverizez solutiile mai intai pe carpe, in felul asta scade riscul de a atinge si suprafetele nedorite. Am impartit totul pe sectiuni de... probabil 50cm lungime, stiu, probabil puteam sa fac pe portiuni mult mai mici, dar a iesit bine si asa. Suprafetele de tabla pe care le-am atins cu carpa (e inevitabil) le-am spalat cu ONR inainte sa apuce sa se usuce.
    XRSK2960.jpg
    In zona stergatoarelor a fost cel mai greu pentru ca ma incurca capota si bratele stergatoarelor, dar rezultatul a fost foarte bun, exceptand micile zone unde nu am reusit sa ajung cum trebuie. Probabil ca ar fi fost o idee buna sa folosesc o pensula pentru acele zone, idee care era bine sa imi vina atunci cand eram la masina, nu acum cand tastez la PC. Bineinteles ca nu mi-a trecut prin cap sa fac o poza cum aratau inainte dar cred ca stim cu totii cum era zona - spumele de la spalatoriile la care am dus masina pana acum au fost absorbite de plasticul poros, care s-a albit foarte tare. Acum vad si ca nu am aplicat uniform pe bratul stergatorului, o sa-mi ramana pe creier pana maine...

Am si Black to the Future de la Valet Pro, pe care l-am folosit pe bandourile de pe usi. Am facut-o pentru a vedea cat de mult rezista un produs scump vs unul mai ieftin.

Ca o concluzie: produsele de la Pro-X mi se par foarte reusite, cel putin pentru gama lor de pret, si am incercat cateva. Am vazut la un moment dat un filmulet pe YouTube unde un canal de detailing spunea sa nu dati banii niciodata pe produsele astea si tinea probabil un Interior Cleaner de la Pro-X cu spatele. Depinde ce asteptari ai. Ce am remarcat la Protectant: se aplica usor, miroase frumos, reda culoarea plasticului. Vedem in urmatoarele saptamani cum se va mentine.

IMG_8759.jpgIMG_8758.jpgIMG_8760.jpg

2. The Following 2 Users Say Thank You to strafe For This Useful Post:

Azzuro (01 iulie 2019), hadrian27 (01 iulie 2019)

Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    13
    Thanks
    4

Implicit

Si o poza cu produsul, am uitat sa fac aseara.

IMG_8766.jpg

4. The Following User Says Thank You to strafe For This Useful Post:

hadrian27 (01 iulie 2019)

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    691

Implicit

multumim de info

mie imi place sa lucrez dressingul cu burete mai mult decat cu laveta, dar tine de preferintele fiecaruia
    in zona stergatoarelor, pt mine e mai usor daca ridic capota - mi se pare ca am un acces mai usor si pot strecura buretele (din acela galben rotund) pe sub bratele de prindere a stergatoarelor

PS: cand vad ca nu sunt singurul "obsedat" care umbla cu anumite produse de detailing in portbagajul masinii, imi apare instant si necontrolat un zambet in coltul gurii :-)... insa aveti grija ca la temperaturi ridicate unele solutii pot fi afectate

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    89
    Thanks
    41

Implicit

Salutare colega :D Mici sansele sa se intalneasca doua masini ca asta aici, avand in vedere volumul atat de scazut de modele importate. Anul trecut in toamna stiu ca au fost doar 2 loturi de cate 6 masini la distanta de 2-3 luni intre importuri.

Ca si comparatie:

Eu am folosti Gtechniq - C4 Permanent Trim Restorer. L-am aplicat prin toamna doar pe partea frontala si aripile fata. Acum, sincer sa fiu nu observ nici o diferenta de nuanta fata de restul plasticelor. Parca sa zic insa ca se curata mai usor decat restul. Ei spun ca rezista 2 ani parca, dar vara asta sigur il aplic din nou... pe toate plasticele de data asta.

PS: Pozele sunt facaute inainte de stergere. Dispare din luciu dupa stergere, dar ramane intensitatea.
    Last edited by MihaiFlorescu; 01 iulie 2019 at 10:33.

Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    13
    Thanks
    4

Implicit

@Adrian
    Cu buretele am aplicat pe bandouri Valet Pro Black to the Future si am facut dezastru pe langa, microfibra mi s-a parut mai la indemana, mai ales mulata pe deget nu "imprastie" atat de mult. Sau sunt eu mai neindemanatic Buna ideea cu ridicatul capotei, o sa aplic pe viitor. Legat de solutiile pe care le am in portbagaj... in general sunt de mentenanta si au rulaj rapid, se vede ca sunt numai de la Pro-X si anume Auto Glass Cleaner, Interior Cleaner, Tire Shine. Pe cele mai scumpe le tin in siguranta

@Mihai
    Fix asa incepusera sa arate si la mine bandourile. Nu cred ca exista vreo solutie minune care sa le restaureze permanent, dar la cat de usor se aplica Protectant, o s-o fac mai des si sper in timp sa stopez procesul de imbatranire. Legat de i20, am vazut ca s-au vandut in draci (si inca se vand) variantele de baza. Active sunt vreo 4-5 in Constanta, printre care si a mea

Va las si doua poze daca tot suntem la capitolul plastice - Opel Astra G cumparat de un vecin prin 2006-2007 si Opel Astra G cam din aceeasi perioada, cumparat de tatal unui coleg, care de nou l-a dat cu silicon pe manere. De stiam si eu chestiile astea de la inceput de cand am cumparat masina, eram departe acum

index.jpg
    index2.jpg

8. The Following User Says Thank You to strafe For This Useful Post:

hadrian27 (14 iulie 2019)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

po ti face o poza si cu eticheta spate a protectant-ului?
    sub stergatoare eu aplic cu ajutorul unor bete cu burete in capat, cam de 1 cm latime.
    tyre shine de la pro x nu imi place...

Data inscrierii
    aprilie 2019
    Varsta
    32
    Posturi
    13
    Thanks
    4

Implicit

O poza cu eticheta produsului.

IMG_8771.jpg

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

si asta are ingredient principal silicon...

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    89
    Thanks
    41

Implicit

Pai toate de la acest brand sunt așa. Altfel nu ar atinge targetul de preț.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,886
    Thanks
    759

Implicit

Mai solutiile pentru plastic/cauciuc au ca ingredient silicon (emulsie siliconica) sub o forma sau alta, nu doar cele ieftine.
    Pe langa marketing, probabil diferenta vine din calitatea emulsiei: continut si densitate a siliconului folosit.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •