Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7

Thread: Carpro Ech2o Waterless Wash & Quick Detailer

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    691

Implicit Carpro Ech2o Waterless Wash & Quick Detailer

Inainte sa-l achizitionez, am cautat dar nu am gasit in forumul nostru un topic dedicat pentru ECH2O de la Carpro (chiar nu inteleg de ce?!), asa ca l-am luat "pe barba mea" si... sunt foarte multumit ca am facut-o. Binenteles ca sunt persoane care cunosc deja acest produs (caci a mai fost mentionat "pe ici, pe colo"): unii folosindu-l iar altii doar stiind de existenta lui dar fara sa fi avut ocazia sa-l utilizeze; insa o mare parte din cei care sunt la inceputuri in acest domeniu cat si cei care practica detailingul auto doar ca un hobby, probabil ca nu il cunosc inca.

Carpro Ech2o Waterless Wash & Quick Detailer este un produs multifunctional, cu un raport cost/calitate/utilizare foarte bun, care are pe langa propritatile de curatare pentru care a fost conceput, ofera un plus important la aspect (gloss) si o oarecare protectie, avand in componenta SiO2.

A fost conceput si este recomandat in primul rand pentru intretinerea protectiilor ceramice existente deja pe masina dar poate fi folosit cu incredere si peste alte ceruri/sealant sau pe o caroserie netratata. Eu l-am incercat, si nu am avut probleme, pe suprafete tratate anterior cu Collinite 845, Bilt Hamber DSW, Wolf's HB precum si alta masina care nu are nimic aplicat in prealabil.

Produsul este unul concentrat si poate fi utilizat, prin dilutie cu apa (distilata):

1.- waterless - recomandari Carpro intre 1:5 si 1:15 = l-am utilizat 1:15 si consider ca este suficient de concentrat, suficient de lubrefiat...daca suprafata pe care se aplica ar necesita o lubrefiere mai mare inseamna ca murdaria de pe masina nu este pretabila unei spalari waterless. Am incercat acest tip de spalare la circa 2-3 zile dupa o spalare anterioara, atunci cand vroiam sa indepartez praf si urme lasate de ploile scurte - margelute de praf => waterless nu e metoda de aplicat pe mizerie!

2.- rinseless - recomandari Carpro 1:200 - l-am utilizat in exact acelasi stil in care se foloseste ONR:
    - burete + 2BM = cand aveam putina murdarie (circa 7 zile de la spalarea anterioara)
    - ori burete +1BM = cand dupa vreo 3-4-5 zile nu prea aveam mizerie ci doar margelute de praf de la ploi scurte, etc.

3.- QD - recomandari Carpro intre 1:15 si 1:25 = l-am utilizat in dilutie de 1:25 dupa o spalare cu sampon, atat pe uscat cat si ca drying-aid (panel cu panel). As putea spune ca dilutia de 1:25 e suficienta pentru o treaba de QD simplu. Insa daca vreti sa obtineti maximul din Ech2o ca si QD, varianta de 1:15 aplicat pe uscat consider ca este castigatoare => il lucrez ca pe un spray-wax (panel cu panel)

4.- clay lube - recomandari Carpro 1:40 - in acest scop nu l-am incercat personal inca

5.- ajutor de spalare in situatii urgente de spalare la spalatoriile cu fisa: dupa spalarea cu jet, l-am aplicat pe masina uda in mai multe concentratii (de la 1:10 la 1:30) si am ramas la 1:15 sau 1:20 ca dilutie care ma multumeste (poate fi putin mai slab decat un waterless - caci masina e deja pulverizata cu jetul de la spalatorie...si mai concentrat decat un simplu QD 1:25, caci masina nu e perfect curata). Spalarea la spalatoriile cu fisa ar fi recomandarea mea pt cei care nu au spatiu/curte, dar recomand a fi facuta regulat si anume saptamanal (daca trec deja 2 saptamani, eu nu mai consider ca este o varianta safe pt caroserie ceea ce am prezentat mai sus).

Anumite calitati si minusuri ale acestui produs, le-am remarcat prin comparatie cu celalalt produs concentrat multifunctional cunoscut de majoritatea, adica ONR:
    - consider ca este mai lubrefiat decat ONR
    - lasa un gloss net superior celui lasat de ONR, iar suprafata are o reflexie foarte buna inclusiv cand este prafuita (sincer sa fiu, mie nu mi se pare ca ONR ar lasa vreun gloss aparte ci pur si simplu lasa caroseria curata)
    - uneori necesita o etapa suplimentara de buffing fata de ONR, intrucat lasa cateodata un "haze" suplimentar (unii s-au plans de acest lucru, afirma ca le lasa dare, etc... eu nu am avut probleme - fac un buffing in plus si obtin un rezultat de care sunt foarte multumit)
    - un alt plus fata de ONR e faptul ca ofera o anumita protectie, avand in componenta SiO2 si astfel e mult mai eficient a fi utilizat la etapele de intretinere (a protectiei existente... sau pe caroseriile unde nu exista nimic) intre 2 spalari.
    - daca nu sunt spalate chiar dupa folosire, afecteaza serios proprietatea de absorbtie a apei a lavetelor/prosoapelor utilizate - lucru care intareste afirmatia prezentata cu un rand mai sus; ca urmare eu nu folosesc la Ech2o prosopul de stergere folosit la spalarile standard, ci alte lavete/prosoape si le spal de fiecare data in aceeasi zi
    - se utilizeaza cu succes pe orice suprafata exterioara: caroserie, plastice, crom, geamuri, etc.
    - un minus fata de ONR este faptul ca nu poate fi folosit la etapa de spalare de dinainte de aplicarea unei protectii, unde, ONR e cel necesar caci e fara reziduri si fara protectie

Ar mai fi si alte lucruri de spus... dar vor fi si alti colegi care probabil doresc sa isi exprime opiniile.

Stiu ca multi prefera ONR datorita versatilitatii sale si intradevar ONR este mai user-friendly (recomandat celor cu experienta redusa).
    Dar pentru mine personal, Ech2o este net superior fata de ONR: aspect glossy si o usoara protectie (de sacrificiu cum s-ar spune) totul doar printr-o spalare.
    Sunt extrem de multumit de ceea ce ofera acest produs!

CarPro ECH2O.png

IMG_6923.jpg

PS: Ech2o este baza la o reteta de succes (cei cu experienta o cunosc deja :-))
    Imagini Atasate Imagini Atasate

2. The Following 6 Users Say Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

aRa (26 iunie 2019), Azzuro (26 iunie 2019), DorinV (26 iunie 2019), kumkum (27 iunie 2019), toni (28 iunie 2019), vvede (27 iunie 2019)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    682
    Thanks
    561

Implicit

Am vazut ca pentru spalare ai folosit buretele. Ai incercat si o manusa de microfibra? Eram curios care se clateste mai usor

Citat Original postat de hadrian27 Vezi Post
    - un minus fata de ONR este faptul ca nu poate fi folosit la etapa de spalare de dinainte de aplicarea unei protectii, unde, ONR e cel necesar caci e fara reziduri si fara protectie
    ONR nu e chiar fara reziduuri. Are polimeri care ar putea interfera cu protectiile ceramice.

Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    691

Implicit Carpro Ech2o Waterless Wash & Quick Detailer

@aRa
    - nu am folosit (încă) manusa caci rămăsesem fixat pe utilizarea buretelui pt spălarea rinseless de la obiceiul cu ONR. O sa fac o spălare in paralel cu mănușa cu taitei si cu burete si revin cu impresii;
    - la partea cu “reziduri” mai mult ca sigur sa ai dreptate, sa existe ceva polimeri rămași de la ONR. Ideea pe care vroiam sa o prezint (si nu am exprimat-o corect) este ca ONR l-am folosit atât eu cat si alții la spălare in timpul ședinței de aplicare a unei protecții de ceara/sealant (oricum dau cu IPA inainte) dar Ech2o nu e recomandat (Carpro spune ca dupa Ech2o, o protecție nu va adera cum trebuie);

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by hadrian27; 26 iunie 2019 at 23:40.

Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    691

Implicit

Aveti o poza cu starea caroseriei – masina nu a fost spalata de 4-5 zile, nu are nu stiu ce mizerie, dar e plina de praf (zilnic fac drum urban+extraurban).

p.1.jpg

Doar pt situatia de fata, am pregatit 2 galeti separate pt spalarea Rinseless, una pentru spalarea cu manusa noodles si una pt spalarea cu buretele. Fiecare galeata are 3 litri de apa si 15 ml de Ech2o – fiind destinate fiecare pt jumatate din masina.
    Deci, in mod normal la o spalare eu utilizez 30 ml de solutie si 6 litri de apa (le fel procedam inainte si cu ONR).
    Apa este mult mai colorata fata de ONR sau Mean Green si simt ca e mai lubrifiata (cel putin la nivel psihologic imi o fera o siguranta, mai ales ca nu stiu daca si acest produs are proprietatile de incapsulare a mizeriei pe care ONR si le atribuie).
    Aveti o poza din procesul de mixing.

p.2.jpg

Am inmuiat bine accesoriul de spalare, l-am stors putin si l-am utilizat pe suprafata aleasa iar apoi am intors manusa/buretele cu cealata parte si am repetat procedura.
    L-am introdus in galeata si l-am clatit.
    Suprafata a aratat asa:

p.3.jpg

Am folosit un flacon in care aveam Ech2o 1:20 si am aplicat 2 pulverizari pe un “panel” / o pulverizare pe jumatate de "panel".
    Am luat o laveta/prosop (care fusese in prealabil inmuiata bine in solutia rinseless facuta la inceput in galeata - si stoarsa) si am sters usor suprafata.
    Situatia se prezenta astfel:

p.4.jpg

Dupa procedeele de la sus, am sters cu laveta/prosopul final si anume: aplic o pulverizare de ech2o 1:20 pe laveta, sterg si intorc laveta pt un buffing (intrucat produsul lasa asa numitele “haze”-uri doar cu o simpla stergere, fara un buffing).
    Eu consider ca procedurile sunt asemanatoare folosirii rinseless a ONR impreuna cu pulverizarea la final (inainte de stergere) a Optimum Instant Detailer (procedura pe care nu am incercat-o personal ci doar am vizualizat-o on line) doar ca, in cazul de fata eu folosesc doar un singur produs.

Consider ca autoturismul are un plus de gloss (fata de ONR) si o mica protectie suplimentara (ma repet: am vazut ca lavetele nespalate in aceeasi zi, dupa uscare capata propritati hidrofobe si nu mai absoarbe apa).
    Cam acesta este rezultatul (rotile nu sunt spalate in momentul efectuarii pozei):

p.5.JPG

In ceea ce priveste solutia ramasa in galeata, am constatat faptul ca este doar putin mai curata in galeata de folosire a buretelui si putin mai murdara in galeata de folosire a manusii, dar si faptul ca la utilizarea buretelui am ramas cu mai putina solutie.

p.6.jpg

Dpmdv, in utilizarea buretelui, acesta elibereaza solutie mai multa pe caroserie (care se scurge gravitational ducand cu ea si praful/mizeria usoara) si din acest motiv, cantitatea de solutie ramasa in galeata este mai mica si oarecum mai putin murdara – e doar presupunerea mea.

Per total mi s-a parut ca spalarea este oarecum asemanatoare atat cu o manusa cat si cu un burete.
    Stiu ca acea manusa permite un acces mai facil in anumite zone stramte (de exemplu pe sub manarele usilor sau la grila frontala).
    Eu m-am obisnuit sa am accesorii dedicate pe tipul de spalare rinseless fata de tipul de spalare standard (cu sampon).
    Consider ca acest tip de burete este (aproape) perfect pt Rinseless datorita densitatii, formei si dimensiunii (din pacate nu mai gasesc la acelasi furnizor sa ma re-aprovizionez cu o bucata).

PS: Opiniile sunt prezentate dpmdv, fara verificari tehnice legate de gloss, lubrifiere, siguranta in utilizare (de exp. daca provoaca sau nu swirls comparativ cu ONR), etc., tinand cont ca nu lucrez in detailing, ci doar practic ca hobby, pe masinile din familie.
    Last edited by hadrian27; 04 iulie 2019 at 11:14.

6. The Following 8 Users Say Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

aRa (04 iulie 2019), bodyspeed (05 iulie 2019), DorinV (04 iulie 2019), MihaiFlorescu (04 iulie 2019), radu20 (05 iulie 2019), strafe (04 iulie 2019), toni (04 iulie 2019), vvede (04 iulie 2019)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

posibil gradul diferit de murdarie din galeti sa fie de la faptul ca buretele inglobeaza mai multa mizerie pe cand manusa o elibereaza in galeata?

Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    299
    Thanks
    691

Implicit

@Muale,

buretele e exact cel "introdus" de @Toni, detaliat de @Ara la un moment dat pe forum: e brandul Prostaff (a avut acelasi ambalaj japonezo-chinezesc)
    eu zic ca ar trebui ca buretele sa elibereze mai usor mizeria... si de asta il foloseam la spalarea cu ONR in defavoarea manusii

dar nu am un raspuns clar la intrebarea ta ... caci buretele e negru (dezavantajul ca nu vad cat este de murdar sau curat)
    adevarul e ca nu folosesc grit-guard la Rinseless ca sa nu distrug buretele, ci doar il clatesc prin strangere cu mana

PS: in mod uzual pt Rinseless folosesc 2 galeti: galeata cu solutie si inca o galeata de clatire a buretelui dupa aplicarea pe suprafata
    doar in situatia prezentata mai sus am folosit doar 1 galeata cu solutie - asta dupa ce am analizat starea de murdarie si am considerat ca nu exista contaminanti seriosi, ci mai mult praf

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

dupa ce termini spalarea, stoarce de zecid e ori buretele intr-un vas cu apa curata si vezi cat elibereaza.

10. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

hadrian27 (05 iulie 2019)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •