Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 15

Thread: Jante aluminiu pătate

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    5
    Thanks
    0

Implicit Jante aluminiu pătate

Va salut pe toti din aceasta minunata comunitate.

Ma numesc Alin , Tg Mures si ma adresez dvs in speranta unui sfat primit.

Am curatat jantele de aluminiu cu o solutie primita de la un prieten ( o fi fost prea concentrata - nu stiu ).
    E drept ca le-am spalat in soare ( la acel moment nu prea stiam eu ce presupune detailing-ul ) dar m-am ales cu niste pete care nu stiu cu ce sa le indepartez. Va atasez cateva poze in speranta unui sfat in indepartarea acestora.20190617_120608.jpg20190617_120552.jpg20190617_120542.jpg

Mentionez ca detin o orbitala si toata paleta de pad-uri , daca cumva pot sa rezolv problema cu ajutorul acesteia.

Multumesc de ajutor

Membru incepator AndreiG's Avatar
    Data inscrierii
    august 2018
    Posturi
    43
    Thanks
    10

Implicit

Citat Original postat de AlinC Vezi Post
    Va salut pe toti din aceasta minunata comunitate.

Ma numesc Alin , Tg Mures si ma adresez dvs in speranta unui sfat primit.

Am curatat jantele de aluminiu cu o solutie primita de la un prieten ( o fi fost prea concentrata - nu stiu ).
    E drept ca le-am spalat in soare ( la acel moment nu prea stiam eu ce presupune detailing-ul ) dar m-am ales cu niste pete care nu stiu cu ce sa le indepartez. Va atasez cateva poze in speranta unui sfat in indepartarea acestora.20190617_120608.jpg20190617_120552.jpg20190617_120542.jpg

Mentionez ca detin o orbitala si toata paleta de pad-uri , daca cumva pot sa rezolv problema cu ajutorul acesteia.

Multumesc de ajutor
    Fiind gri mat, nu cred ca poti sa le polishezi.
    S-au patat sin cauza soarelui, solutia s-a uscat pe ele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Implicit

O zi bună!

Aș vrea să cred că pe jante a rămas reziduu de la soluția apoasă a produsului chimic foarte bazic folosit de tine. Proabil de la concentrația ridicată. Încearcă, te rog, înainte de orice alte acțiuni, să pulverizezi aceeași soluție pe jantele ferite de razele solare (la concentrație mai mică.) Lucrează la câte o jantă doar, lăsând soluția să acționeze 1-2 minute apoi, cu un deteregnt, chiar și cel folosit pentru a curăța vasele din bucătărie (în concentrație mică) spală jantele folosind o microfibră. Clătește cu apă din belșug.
    Doar după această operațiune poți constata defectul, dacă s-a produs. Revino, te rog, cu informații actualizate.

Toate cele bune!
    Raul

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Implicit

O mașină orbitală cu un taler mare nu este unealta potrivită pentru jante. Este ca și cum ai încerca să plantezi flori cu un excavator. Ideală ar fi o mașină rotativă (cea orbitală tinde să se oprească pe contururile complexe) cu un taler de 2 inchi respectiv 1 inch pentru fața jantei și 3 inchi pentru oala jantei. Se poate îndepărta o parte rezonabilă a defectelor și prin lustruire manuală, cu un burete aplicator din spumă sau cu o lavetă de microfibră.

Citat Original postat de AndreiG
    Fiind gri mat, nu cred ca poti sa le polishezi.
    Nu. Jantele au un aspect lucios, la bază. Aspectul mat este conferit de praful generat de sistemul de frânare și posibil de acel reziduu de substanțe caustice. Se pot lustrui cu succes, fiind lăcuite.

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    5
    Thanks
    0

Implicit

Raul

voi incerca sa mai obtin solutie de acel tip, am aruncat-o de suparare.
    Povestea nu e proaspata, "mobilizarea" in a scrie pe forum a fost cam lunga.

Nu am vrut sa fiu prea plictisitor in mesajul de inceput si sa o lungesc prea mult, dar TOATE cele 4 jante sunt patate, cele 2 lateral dreapta unde a batut soarele - sunt patate mai tare ( pozele atasate sunt de la janta fata dreapta ), iar cele 2 lateral stanga sunt mai putin patate.

Multumesc pt sfat

- - - Updated - - -

Citat Original postat de Raul Andrei Vezi Post
    O mașină orbitală cu un taler mare nu este unealta potrivită pentru jante. Este ca și cum ai încerca să plantezi flori cu un excavator. Ideală ar fi o mașină rotativă (cea orbitală tinde să se oprească pe contururile complexe) cu un taler de 2 inchi respectiv 1 inch pentru fața jantei și 3 inchi pentru oala jantei. Se poate îndepărta o parte rezonabilă a defectelor și prin lustruire manuală, cu un burete aplicator din spumă sau cu o lavetă de microfibră.

Nu. Jantele au un aspect lucios, la bază. Aspectul mat este conferit de praful generat de sistemul de frânare și posibil de acel reziduu de substanțe caustice. Se pot lustrui cu succes, fiind lăcuite.
    In 2 saptamani voi intra in posesia unui Griot's de 3 inch cu kit si de 2 inch. Am si burete si laveta.
    Nu stiu insa cu ce solutie sa incerc ca sa scap de aspectul acela laptos si de pete.

Si petele au aparut dupa spalarea cu aceasta solutie ( era speciala pt curatat jante, la flacon de 5l, Nerta ATC 300 ).
    Am dat cu solutie pe jante, soarele batea pe lateralul masinii si maxim 5minute daca a stat solutia pe jante pana am indepartat-o cu Kaercher-ul
    Last edited by AlinC; 17 iunie 2019 at 22:10. Motiv: gresit introdus

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Implicit

Înțeleg ce spui.
    Orice metodă ai încerca, procesul începe cu o curățare temeinica a suprafeței. Eu am recomandat să reaplici acea soluție pentru a reactiva potențialul reziduu lăsat de soluția însăși pe vopseaua jantelor. Dacă ai aruncat-o, las-o pierdută. Îți recomand ValetPRO Bilberry Wheel Cleaner (atenție la diluție) pentru a curăța jantele în mod periodic de acum încolo, alaturi de Bilt-Hamber Auto Wheel pentru a dizolva particulele feroase. Poți folosi aceleași produse și pentru a încerca îndepărtarea acelui reziduu de care eu tot pomenesc. Spală-le făcând contact fizic, e foarte important.
    Cât despre îndepărtarea lacului atacat chimic, pastele abrazive sunt, în opinia mea, cele mai potrivite. Menzerna HCC400, MA*FRA Heavy Cut Compound, SONAX Perfect Finish sunt de mare folos în orice situație, nu numai pentru această aplicație.

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Exclamation

Si petele au aparut dupa spalarea cu aceasta solutie (era speciala pt curatat jante, la flacon de 5l, Nerta ATC 300)
    Acid fluorhidric și clorhidric...
    Și eu care bănuiam soluții caustice. Vai de teoriile mele!
    Acea soluție folosită de tine este acidă, nicidecum bazică.
    Valori ale pH-ului cuprinse între doi și patru, deși pH-ul nu este mereu decisiv. Se schimbă lucrurile.
    Ai mari șanse să dai jos jantele de pe mașină și să le lustruiești cu pastă abrazivă. O ocazie bună să le protejezi cu un produs dedicat.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,886
    Thanks
    759

Implicit

@AlinC: inainte de "eveniment" jantele erau lucioase sau mate? Eu stiam ca Rotor ar fi mate/satinate, cum spunea si AndreiG.
    In cazul asta nu le poti polisha, care ar fi fost cel mai simplu mod de la inlatura petele.
    Sau poti incerca sa le polishezi, chiar daca devin lucioase macar scoti si petele.

Mai poti incerca sa reactivezi solutia, pulverizand din nou, agitand si apoi sa limpezesti. Sau sa folosesti un degresant ca sa o neutralizezi.
    Insa mi-e teama ca efectele sunt permanente si ce-a mai sigura solutie de inlaturare a petelor este cea mecanica, prin polishare.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    5
    Thanks
    0

Implicit

Raul, Toni

inainte de eveniment aratau asa :
    pw37447-1-20-zoll-audi-felgen.jpg
    pw37447-5-20-zoll-audi-felgen.jpg

Nu aveam poze de calitate cu autoturismul inainte de eveniment, asa ca am luat pozele de pe net. Ele sunt satinate.

Pasul 1: o sa mai cer solutie de acest tip sa incerc sa reactivez solutia.
    Pasul 2: sa folosesc degresant ? daca da, aveti vreo propunere pt vreunul de calitate ?
    Pasul 3 ( daca cumva nu are efect pasul 1 si 2 ) sa incerc polishare cu una dintre solutiile propuse de Raul ? Menzerna HCC400, MA*FRA Heavy Cut Compound, SONAX Perfect Finish sau as putea incerca cu solutii ce le detin deja :

Mentionez ca posed :
    Sonax ProfiLine Cutmax
    Rupes Quarz Gloss
    Rupes Keramik Gloss
    Rupes Diamond Ultra Fine

multumesc pt implicare
    Alin

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Implicit

Mă bucur că ai revenit cu mai multe detalii, Alin.
    Te cred pe cuvânt că jantele au un aspect satinat. Am văzut un set identic de jante echipate pe un A7 S Line. În memoria mea, ele erau lucioase. Acel gri conținea particule ce dădeau un aspect perlat vopselei. Sunt confuz acum. Când o să reîntâlnesc acel băiat ce deține mașina mă uit atent la ele. Îmi cer iertare pentru greșeală.
    În orice caz, dacă ele sunt compromise, le faci lucioase. Singura scăpare.

Nu strică să încerci sau să îl ai. Degresant de calitate: Bilt Hamber Laboratories Surfex HD (atenție la diluție.)

Având la dispoziție pastele abrazive mai sus menționate, eu sunt de părere că nu mai e nevoie să cumperi altele. Ce ai tu acolo va funcționa bine.
    Să vii cu vești bune.

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •