Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 19 din 19

Thread: CarPro CQuartz Lite

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,657
    Thanks
    212

Implicit

cam cate masini se acopera cu 150 ml?
    din review-uri pare interesant dar daca il iau doar pt mine, nu stiu cum se comporta produsul in sticla dupa desfacere...pana la urmatoarea aplicare.

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    38
    Posturi
    6,345
    Thanks
    6,269

Implicit

Īntre minim 4 și poate 10 masini sau mai mult, īn funcție de masina si tipul de aplicator utilizat.
    Normal, durata de păstrare după deschidere e de 6-9 luni, practic daca e īnchisă bine sticla si păstrată departe de umezeala si razele soarelui, va rezista si mai mult, evident.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,657
    Thanks
    212

Implicit

tipul de aplicator - probabil cel inclus consuma mai mult produs fata de unul de tip bloc burete + carpa suede/microfibra
    6-9 luni, deci daca as lua pt masinile din familie, cand se duce efectul si trebuie sa reaplic, mai am produs dar nu mai este "in termen de valabilitate".
    "īnchisă bine sticla si păstrată departe de umezeala si razele soarelui" . inchisa bine, clar asa se tin toate produsele. departe de umezeala? pai daca este inchisa ermetic, ce conteaza umezeala, doar nu patrunde prin sticla.

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    38
    Posturi
    6,345
    Thanks
    6,269

Implicit

Stiu ce īntrebi, am gāndit si eu la fel, dar asa se exprimase respectivul.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit

Cateva ganduri legate de "inchis ermetic" si umditate :
    - prin sticla nu patrunde umiditatea, dar capacul poate sa aiba o anumite permeabilitate in functie de material
    - daca este supus variatiilor de temperatura cu atat mai mult poate patrunde umezeala intrucat capacul se dilata si se contracta. La asta se adauga variatiile de presiune din cauza temperaturii si umdititatii, care duc la un stres suplimentar asupra etanseitatii capacului.
    - aerul care patrunde in sticla ramane acolo si daca ai inchis sticla intr-un mediu cu umiditate mare atunci riscul ca solutia sa cristalizeze este mai mare decat daca aerul dinauntru ar fi uscat sau vid

Termenul de valabilitate este mai mult o indicatie. Daca nu se usuca/cristalizeaza si inca se intinde bine pe suprafata nu cred ca are nici o problema.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

6. The Following 5 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

hadrian27 (17 iulie 2019), ionutz_cjv5 (16 iulie 2019), lenzexe (16 iulie 2019), MihaiDobre (16 iulie 2019), vvede (16 iulie 2019)

Membru incepator Raul Andrei's Avatar
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    38
    Thanks
    4

Implicit

Cuvinte de aur. O părere foarte folositoare cu privire la acest apect al soluțiilor cu cristalizare imediată.
    Merită pusă bine, vizibilă tuturor membrilor.
    Long live Toni!

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    39
    Posturi
    1,671
    Thanks
    1,854

Implicit

In completare: cristalizarea apare pe capac/picurator. In mod normal ele trebuie curatate bine la reutilizare (in practica cristale patrund in picurator - de aici pe aplicator iar in cazul lacurilor moi pot duce la zgarieturi in procesul de aplicare. Am.avut sticluta de 1 an si nu s-a cristalizat nimic in interior - picuratorul este astfel conceput sa nu patrunda mai nimic in sticla.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,657
    Thanks
    212

Implicit

@toni, la utilizare normala nu sunt variatii de temperatura extreme, nu cred ca variatie de 5-10 grade poate afecta asa mult materialul capacului.
    doar sa tinem la congelator solutia si sa o scoatem la aplicare in plina vara la 45 grade.

pun aceste intrebari deoarece ma gandeam sa incerc dar fiind cantitate mare, trebuie sa am pe ce sa o aplic.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit

10 grade reprezinta o variatie mare.
    Iti spun din proprie experienta, observ in fiecare an sticle care se deformeaza din cauza presiunii, dopuri stranse diferit decat le-am lasat sau chiar dopuri sparte.
    Eu ma astept ca solutia sa tina macar 2 ani chiar si in conditiile astea. Iar daca aplici pe 2-3 masini, inclusiv jante, la 6 luni cred ca folosesti suficienta solutie incat sa nu fie o problema.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •