Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Bureti Zvizzer

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit Bureti Zvizzer

Buretii marca Zvizzer sunt relativ recenti aparuti pe piata, au o gama foarte variata ca duritati, dimensiuni si forme, dar si un pret rezonabil.
    Am cumparat cativa ca sa-mi fac o parere cat de cat despre ei.

Au 2 game separate, una pentru rotativa si una pentru orbitale. Diferenta intre ele este data in principal de forma, conica si cu gaura centrala pentru orbitale si cu margini rotunjite pentru rotative.
    Spuma din care sunt facuti este identica pentru ambele game. Dimensiunile difera putin intre ele.

Am inceput prin matuirea panoului cu un burete de vase, cu partea verde

IMG_3689 by toni.pieleanu, on Flickr

Primul la apel, buretele rosu de taiere pentru orbitala, impreuna cu CarPro ClearCut si FLEX XFE7-15. Buretele rosu este dur si aspru, numai bun pentru taiere.

IMG_3690 by toni.pieleanu, on Flickr

Dupa 4 treceri cu presiune mare pe viteza 5 rezultatul a fost urmatorul:

IMG_3691 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3693 by toni.pieleanu, on Flickr

A inlaturat mare parte din zgarieturi ramanand doar cele foarte adanci, unde am apasat eu mai tare.

Ulterior am mai facut inca 4 treceri, dar zgarieturi adanci s-au dovedit foarte adanci si nu am reusit sa la inlatur asa usor, insa rezultatul este bun considerand de la ce am plecat si faptul ca inlaturat >70% din defecte dupa un numarul relativ redus de treceri -> aici a ajutat si Clearcut care taie foarte bine.

IMG_3696 by toni.pieleanu, on Flickr

Apoi am trecut la finisare, cu buretele galben. Acesta este un burete cu duritate medie spre moale, cu un numar mediu de pori de dimeniuni relativ mari pentru un pad de finish. De fapt, el este incadrat intre polish si finish. Este foarte asemanator cu buretele galben de la Rupes. Ca polish de finisare am folosit Meguiars Ultimate Compound. 4-5 treceri cu presiune mica pe viteza 4 si rezultatul a fost:

IMG_3702 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3699 by toni.pieleanu, on Flickr

Exemplu de defecte care nu au fost inlaturate - pare ca am exagerat si e nevoie de smirghel, blana sau microfibra.

IMG_3704 by toni.pieleanu, on Flickr

Apoi am trecut la buretii pentru rotativa. Am optat pentru cel rosu de cutting si cel portocaliu pentru polish mediu, ambele in versiunea de 20mm grosime.
    La cei pentru rotativa sunt putin bulversat. Au optat pentru o dimensiune atipica, 140mm diametru. Eu nu stiu sa exista taler de dimensiunea asta, doar de 125mm si de 150mm. Am folosit unul de 125mm cu buza flexibila, dar este departe de ideal, doar daca iti place sa lucrezi cu masina inclinata. Eu prefer ca intreagul diametru al buretelui sa fie in contact cu suprafata.
    Am inceput cu buretele portocaliu si Menzerna 2500, sa vad cum ar fi un one-step pe defectele astea. Rotativa FLEX PE14-2, viteza 3, 5-6 treceri cu presiune medie/mare, finisare cu 2 fara presiune.
    Din cauza problemei de mai sus, unele zone au iesit bine, altele nu prea bine din cauza ca buretele era cam mare si presiunea neuniforma.

IMG_3705 by toni.pieleanu, on Flickr

Not good
    IMG_3706 by toni.pieleanu, on Flickr

Ulterior am incercat si buretele rosu + Clearcut pentru rotativa, incliand usor masina pentru zonele marginase, unde cu buretele porcaliu cu Menzerna 2500 nu facusem mare lucru.

IMG_3709 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3710 by toni.pieleanu, on Flickr

S-a dovedit o combinatie destul de agresiva, lasand suprafata usor matuita pe alocuri, unde am lucrat mai neatent. Insa nu am lasat holograme.

Per total s-au dovedit niste bureti buni, cel putin dupa aceste teste limitate. I-am spalat si se comporta bine deocamdata. Cu cei pentru rotativa sunt in dubiu, au nimerit grosimea din punctul meu de vedere, dar diametrul mi se pare cel putin ciudat. Sunt curios care este motivatia lor.
    Daca aveti experiente cu ei puneti aici.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 3 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

DorinV (17 aprilie 2019), flo (15 aprilie 2019), Muale (16 aprilie 2019)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    aprilie 2017
    Posturi
    52
    Thanks
    63

Implicit

Multumim,interesant review-ul.

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,657
    Thanks
    212

Implicit

esti influencer, ar trebui sa iti dea niste produse gratis astia de la Carhub

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    44
    Posturi
    1,195
    Thanks
    1,151

Implicit

Salut eu cind testez bureti de taiere folosesc polisuri de finish sa vad puterea de taiere a padului ,e parerea mea personala(buna,rea),daca taie bine cu polish de finish ,cind dau de ceva ceramic ma joc pe lac.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Cris Detailing; 16 aprilie 2019 at 10:19.

6. The Following User Says Thank You to Cris Detailing For This Useful Post:

DorinV (17 aprilie 2019)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit

@Muale te-ai uitat prea mult la televizor

@Cris detailing: este o metoda foarte buna, eu am facut invers la compound-uri, am folosit un pad de finish cu un compound sa vad cat departe finiseaza.
    O sa incerc metoda asta si la bureti
    Apropo, mi-am amintit ca trebuia sa te sun
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    44
    Posturi
    1,195
    Thanks
    1,151

Implicit

toni 0765057566,pot vorbi ,la componduri fac la fel ,folosesc bureti de finish .
    Muale are dreptate macar reduceri substantile,ei ramin cu tot profitul asa e la noi in Romania.
    Last edited by Cris Detailing; 16 aprilie 2019 at 12:59.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •