Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Thread: Finisaj interior garaj

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    42
    Thanks
    57

Implicit Finisaj interior garaj

Mă apropii de faza în care finisez interiorul unui garaj și nu știu cu ce materiale trebuie făcut acest lucru.

Probabil că umezeala va fi un pic mai mare ca în casă dar totuși nu ar trebui să fie exagerată, asta ținând cont că:
    - va avea izolație cu polistiren grafitat de 8 cm (peste care voi adăuga plasă cu adeziv, încă un start de adeziv și ulterior decorativă);
    - voi avea un calorifer înăuntru;
    - nu am niciun geam dar în schimb voi avea doua guri de ventilație (una spre sud, în partea de jos - pe unde va intra aerul - și una pe peretele opus spre nord, în colțul din partea de sus - pe unde va ieși aerul);
    - la un moment dat voi izola și acoperișul pe interior cu vată bazaltică;
    - ușa de acces va fi una cu izolație buna, de calitate zic eu, marca Hörmann.

Acum, pe pereți, peste tencuiala cu Multibat eu aș vrea sa pun un glet grosier de baie și bucătărie peste care să adug unul de finisaj, ambele marca Duraziv.
    M-au descurajat să fac asta pentru că voi avea probleme pe viitor și că în timp se va desprinde gletul de pe pereți din cauza umezelii.
    Voi ce ziceți? Este bună soluția asta? Aveți altele?

Acum nu stiu dacă voi spăla mașina înăuntru, spațiul pe laterale fiind foarte limitat.
    Dar posibil să se întâmple, să luăm și asta în calcul.

Mulțumesc pentru orice răspuns care să ma ajute!

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    37
    Posturi
    182
    Thanks
    84

Implicit

Daca vei spala masina inauntru nu as folosi glet.
    Eventual faianta si in partea de sus a peretilor peste tencuiala un var, eventual lavabil.

Nou Venit RaduSorin's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2017
    Posturi
    19
    Thanks
    12

Implicit

Citat Original postat de DorinV Vezi Post
    Mă apropii de faza în care finisez interiorul unui garaj și nu știu cu ce materiale trebuie făcut acest lucru.

Probabil că umezeala va fi un pic mai mare ca în casă dar totuși nu ar trebui să fie exagerată, asta ținând cont că:
    - va avea izolație cu polistiren grafitat de 8 cm (peste care voi adăuga plasă cu adeziv, încă un start de adeziv și ulterior decorativă);
    - voi avea un calorifer înăuntru;
    - nu am niciun geam dar în schimb voi avea doua guri de ventilație (una spre sud, în partea de jos - pe unde va intra aerul - și una pe peretele opus spre nord, în colțul din partea de sus - pe unde va ieși aerul);
    - la un moment dat voi izola și acoperișul pe interior cu vată bazaltică;
    - ușa de acces va fi una cu izolație buna, de calitate zic eu, marca Hörmann.

Acum, pe pereți, peste tencuiala cu Multibat eu aș vrea sa pun un glet grosier de baie și bucătărie peste care să adug unul de finisaj, ambele marca Duraziv.
    M-au descurajat să fac asta pentru că voi avea probleme pe viitor și că în timp se va desprinde gletul de pe pereți din cauza umezelii.
    Voi ce ziceți? Este bună soluția asta? Aveți altele?

Acum nu stiu dacă voi spăla mașina înăuntru, spațiul pe laterale fiind foarte limitat.
    Dar posibil să se întâmple, să luăm și asta în calcul.

Mulțumesc pentru orice răspuns care să ma ajute!
    Salut. Eu am dat Malta fina, asa se numește, este la sac gata preparata și dacă vrei poți da un var peste dar eu zic ca nu este nevoie.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

4. The Following User Says Thank You to RaduSorin For This Useful Post:

DorinV (04 aprilie 2019)

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    42
    Thanks
    57

Implicit

Radu, acest tip de finisaj de cât timp îl ai? Nu s-a deteriorat în vreun fel în tot acest timp? Speli mașina înăuntru?
    L-ai aplicat direct peste tencuială?

Nou Venit RaduSorin's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2017
    Posturi
    19
    Thanks
    12

Implicit

Citat Original postat de DorinV Vezi Post
    Radu, acest tip de finisaj de cât timp îl ai? Nu s-a deteriorat în vreun fel în tot acest timp? Speli mașina înăuntru?
    L-ai aplicat direct peste tencuială?
    0757171966 sună-mă

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •