Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2

Thread: Audi TT MK2 - B 666 PAA

Pasionat de detailing ionut.balasa's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Posturi
    162
    Thanks
    35

Implicit Audi TT MK2 - B 666 PAA

Hey, salutare dragilor!
    Am lipsit din peisaj ceva timp pentru ca am avut alte prioritati dar a venit timpul sa revin in forta!
    Va prezint si jucaria din dotare si anume:
    - Audi TT MK2 2008 2.0 TFSI 200CP trastiune fata - manuala. cumparata in Noiembrie din tara de la propietar ( o avea de 4 ani in posesie) la 118.000 km.
    Masina arata ca in prima poza dupa care am venit cu urmatoarele upgrade-uri:
    -pe langa cele de partea mecanica, schimb ulei, filtre, tija cilindru injectie,burduf planetara, distributie cu pompa de apa, furtun evacuare gaze admisie, lant si intinzator.
    Dupa toate acestea stiam ca pot schimba vitezele pana pe rosu fara emotii:D
    Din jantele pe 17 am avut in plan de la bun inceput sa iau unele pe 19 cea ce s-a si intamplat.
    In rest ramane stoc, cu ulei mereu fresh si benzina din belsug fara alte modificari, singurul lucru pe care as vrea sa il fac dar nu cred ca merita sa ii pun bara de fata de facelift care transforma masina cu totul.
    Intre timp a trecut si weekend ul si asteptam de ceva timp sa pot face o decontaminare a lacului cu argila (se vede ca nu prea a fost dusa la salon micutza, era foarte contaminat lacul, vezi poza mai jos)
    Pana la decontaminare masina a primit o prespalare si spalare (spalata la spalatoria clasica cu jet (self wash) si acasa cu metoda celor 2 galeti.)
    Aplicare protectie, am folosit ceara de la soft99 - fusso coat 12M.
    Folosesc aceasta ceara de 4 ani proximativ si este chiar durabila fata de tot ce este pe piata, doar daca este curatata foarte bine suprafata inainte de aplicare.
    Dupa 48 de ore dupa aplicare a primit si un strat de sealant de la Sonax profiline polymer net shield.
    Stiu ca trebuia sa le aplic invers dar am zis de data asta sa incerc si varianta asta.
    O data la 2 spalari primeste si un quixdetailing BSD.
    Pentru putinele parti cromate inclusiv evacuarea au fost reimprosmpatate cu Autosol Metal Polish care este un bad mutherfuker si scoate orice, imi pare rau ca nu am reusit sa fac poze cu evacuarea inainte si dupa.cu toate ca am terminat 5 bureti pana am ajuns la rezultatul final.
    Jantele nu l- am curatat cu ceva anume pentru ca sunt absolut impecabile fara nici o depunere.
    La gume am aplicat preferat-ul meu: Ma-fra Fast&Black, tine foarte mult si dupa 2 spalari inca nu este nevoie sa reintaoiesti strat-ul si este fix nuanta mea si anume nici lucios nici mat, este undeva intre.
    P.S ultima poza cu micutza ce am avut-o prezentata si aici dar a fost vandut a undeva la sf anului 2016 daca nu ma insel.
    Black Corsa OPC 2012
    Apa, paie si bataie!

2. The Following 2 Users Say Thank You to ionut.balasa For This Useful Post:

aRa (12 martie 2019), Cosmin ZKG (11 martie 2019)

Pasionat de detailing Cosmin ZKG's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2014
    Posturi
    497
    Thanks
    404

Implicit

Ne īntālnim și aici felicitări !
    Cum spuneam și pe celălat forum, ai un pocket et in adevăratul sens al cuvāntului ! Dacă ai presărat și atenție pe plan estetic ma bucura și mai mult !
    OCD is not a disease, its a way of life. (Obsessive Car Detailer)

4. The Following User Says Thank You to Cosmin ZKG For This Useful Post:

ionut.balasa (12 martie 2019)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •