Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 15 din 15

Thread: Detailing tractoare Agricole

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2017
    Posturi
    7
    Thanks
    0

Implicit

L-am mai chemat marti pentru inca 2 tractoare pe care o sa le scoatem la vanzare in curānd.
    O sa fac niste poze before and after si o sa fiu mai atent la ce si cum face...
    In ceea ce priveste etapele si metodele, sincer chiar mi-ati dat de gandit. Poate am sarit eu vreo etapa pentru ca nu am putut să īl urmăresc pas cu pas dar o sa fiu mai atent marti.
    In ceea ce priveste plafonul si alte plastice/ materiale in general, din interiorul tractorului, īn mod normal sunt heavy duty( cam asa cum erau la masini acum 20 de ani.
    Pt exterior as avea o intrebare... oricāt de mult l-aș spăla... pe partile de sasiu ( fier vopsit In negru) raman pete... exista vreo substanța care sa aibe efectul siliconului de bord ( cam empirică exprimarea dar sper ca ati inteles ca vreau sa spun)
    Last edited by BROagroimport; 07 martie 2019 at 22:32.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    672
    Thanks
    543

Implicit

Ca sa nu-ti ramana patate zonele vopsite in negru ar trebui, in principiu, sa respecti 2 reguli:
    1. Atunci cand speli, trebuie sa folosesti o mănușă, burete etc. Daca speli doar cu jet de apa (+/- spuma), nu vei putea indeparta tot praful si dupa ce se va usca, va ramane cu siguranta patat (pe negru se vede cel mai bine).
    2. Dupa ce ai spalat bine, trebuie neaparat sa usuci cu prosop sau jet de aer. Daca lasi sa se usuce, va ramane patat.

Dacă faci acesti pasi si tot nu esti multumit cum se vede negrul sau nu ai acces sa ajungi cu mana īn acele zone, ai putea incerca Chemical Guys Bare Bones (http://www.chemicalguysromania.ro/pl...ay-473-ml.html). Uita-te la video din link, e foarte simplu de utilizat

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2017
    Posturi
    7
    Thanks
    0

Implicit

Foarte interesante rezultatele pe care le prezintă īn video... Totusi nu cred ca ar funcționa la tractoare... In mod normal acestea sunt expuse la unele substanțe ( azot, ierbicid, etc) si s-ar putea ca rezultatele sa fie doar superficiale. O sa incerc totusi sa vad. Mulțumesc pentru sugestie.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Asa cum am mai spus depinde de natura fiecarei pete . Daca sunt de grasime foloseste Super Mafrasol , daca sunt de pamant/praf un detergent mai puternic , daca ramane calcar de la apa...solutie anticalcar , daca sunt depuneri metalice Sonax Full Effect. Poate spun o prostie , dar in trecut pentru luciu la motoare si suprafete metalice vopsite se folosea motorina , doar ca in timp atrage praf .
    Last edited by FAP; 09 martie 2019 at 14:24.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,852
    Thanks
    743

Implicit

Citat Original postat de BROagroimport Vezi Post
    Foarte interesante rezultatele pe care le prezintă īn video... Totusi nu cred ca ar funcționa la tractoare... In mod normal acestea sunt expuse la unele substanțe ( azot, ierbicid, etc) si s-ar putea ca rezultatele sa fie doar superficiale. O sa incerc totusi sa vad. Mulțumesc pentru sugestie.
    Solutia de la Chemical Guys este un fel de ulei siliconic, cu siguranta va masca petele, dar efectul va fi temporar.
    Probabil s-a patat vopseaua de la substantele cu care a fost curatat sau care au curs pe vopsea. Mascarea lor s-ar putea sa fie singura solutie.
    O solutie "mai" permanenta ar fi sa cureti cat se poate zona cu niste pasla abraziva si sa o vopsesti cu un spray.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •