Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2

Thread: Polish-uri Angelwax: Redemption, Regenerate, Resurrection

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,837
    Thanks
    740

Implicit Polish-uri Angelwax: Redemption, Regenerate, Resurrection

IMG_3488 by toni.pieleanu, on Flickr

Angelwax a scos relativ recent o gama de polish-uri. Aceasta este compusa din 3 produse: un polish de finish (Redemption), un polish mediu (Regenerate) si un compound (Resurrection).
    Am facut cateva teste cu ele impreuna cu bureti SPTA si rotativa Flex PE14-2.

Panoul de test are o vopsea de duritate medie si cu diverse defecte. Ca sa fiu sigur ca am suficiente defecte am dat si cu perie de zapada pe el + un taler de 3" - velcro-ul este foarte la provocat zgarieturi.

Am inceput cu polish-ul de finish si un burete mediu. Buretii SPTA folositi au duritate medie si numar mare de pori, asta ii face sa finiseze foarte bine. Dezavantajul este ca incalzesc suprafata destul de mult.

IMG_3489 by toni.pieleanu, on Flickr

Cu buretele pregatit cu niste Meguiars M34 Final Inspection, am aplicat o cantitate generoasa de polish pe care l-am intins bine pe toata suprafata. Redemption are consistenta tipica de polish de finish, ceva mai gros, culoare gri, destul uleios. Daca n-ar scrie pe sticla altceva as zice ca e Menzerna 3500
    Mirosul este destul de subtil, de solvent.

IMG_3492 by toni.pieleanu, on Flickr

Se lucreaza usor si este bine lubrifiat. Ar fi culmea ca un polish de finisare sa aiba aceste caracteristici.

IMG_3494 by toni.pieleanu, on Flickr

Modul de lucru clasic, intins la 600-900rpm, lucrat 1-2 treceri la 1200rpm cu presiune medie/mare, inca 3-4 treceri la 1500rpm cu presiune mare, apoi 1200rpm cu presiune mica si in final finisare 3-4 treceri cu 900rpm fara presiune.
    Acel mod de lucru l-am folosit la toata gama si pare sa functioneze bine, cel bine in cazul de fata.

Rezultatul este cel asteptat pentru un polish de finish. A inlaturat destul de mult din panza de paianjen a redat mai multa claritate lacului, insa toate defectele medii/adanci au ramas. Stergerea este putin cam greoaie, dar asta se intampla cu multe polish-uri uleioase si depinde mult de temperatura si modul de lucru.

IMG_3495 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3496 by toni.pieleanu, on Flickr

Pe urmatoarea zona am trecut la Regerate, polish-ul mediu si burete mai agresiv.

IMG_3490 by toni.pieleanu, on Flickr

Are o consistenta destul de uleioasa iar abrazivele nu se simt si nici nu se vad. Mirosul este slab, de solvent. Cand se incalzeste devine ceva mai puternic dar este in limite acceptabile.

IMG_3502 by toni.pieleanu, on Flickr

Buretele a fost pregatit in mod similar, iar modul de lucru la fel.

IMG_3497 by toni.pieleanu, on Flickr

Rezultatul a fost foarte bun de data asta. Panza de paianjen a fost inlaturata in totalitate si cele mai multe defecte medii/adanci au fost si ele inlaturate sau cel putin au devenit mult mai putin vizibile.
    Finisarea mi se pare foarte buna, FARA holograme chiar daca a fost lucrat cu rotativa. Probabil l-a ajutat si buretele cu multi pori (fin). Am fost foarte placut surprins de puterea de taiere si cea de finisare in acelasi timp.
    As vrea sa-l compar cu Sonax Perfect Finish in viitorul apropiat, cu acelsi tip de burete.
    Mi se pare un one-step demn de luat in seama.

IMG_3498 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3499 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3500 by toni.pieleanu, on Flickr

Ultima zona de test, Resurrection, despre care se spun multe in ultima perioada - cel mai agresiv polish din gama Angelwax.

IMG_3491 by toni.pieleanu, on Flickr

Resurrection are o consistenta destul de lichida iar abrazivele se simt din plin. Mirosul este destul de slab, de solvent si ca la Regenerate devine mai puternic pe masura ce se incalzeste.
    Aici imi mention niste rezeve legate de miros pentru ca este destul frig unde fac testele (15C) si posibil ca la 25-30 grade sa se schimbe complet situatia.

IMG_3503 by toni.pieleanu, on Flickr

Aceleasi metode ca si pana acum, dar un burete diferit. Rezultatul vorbeste de la sine.

IMG_3504 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_3505 by toni.pieleanu, on Flickr

A inlaturat toate defectele, finisand in acelasi timp foarte bine. Hologramele sunt minime si sunt vizibile atunci cand compari cu zona lucrata cu Regenerate.
    Se lucreaza foarte usor si are lubrifiere suficienta. Nu am observat sa faca praf, dar iarasi, depinde de conditiile de mediu. In perioada asta este frig si umiditatea este perfecta (50%).

IMG_3506 by toni.pieleanu, on Flickr

La final, am trecute pentru zonele polish-ate cu Resurrection si Regenerate cu Redemption pentru a vedea daca finisarea suplimentara aduce vreun plus.
    Resurrection+Redemption:

IMG_3509 by toni.pieleanu, on Flickr

Regenerate+Redemption:

IMG_3510 by toni.pieleanu, on Flickr

Toate pozele sunt facute dupa stergerea cu Carpro Eraser si nu am observat urme de filling.
    Pe zona cu Regenerate+Redemption nu am observat diferente notabile fata de finisarea doar cu Regenerate.
    Pe zona cu Resurrection+Redemption am observat o imbuntatire a claritatii lacului si improspatare a culorii.

Per total, o supriza placuta aceasta gama polish-uri.
    Cel mai mult mi-a placut polish-ul mediu, Regenerate - taie bine si finiseaza foarte bine, planific sa mai fac cateva teste cu el.
    Resurrection deocamdata nu a avut sansa sa dovedeasca ce poate. Il voi folosi in testul clasic, pe urme de smirghel cu burete agresiv si acolo voi vedea cat de agresiv este si cat de bine finiseaza cu adevarat.
    Redemption, polish-ul de finish nu mi s-a parut sa aiba vreun punct foarte extraordinar. Face ce scrie pe sticla si cam atat.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 5 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

Al1n (01 ianuarie 2019), aRa (01 ianuarie 2019), Cris Detailing (03 ianuarie 2019), DorinV (31 decembrie 2018), Ostap Bender (02 ianuarie 2019)

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,152
    Thanks
    1,111

Implicit Angelwax

Angelwax.

Reguli de Postare