Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 15

Thread: Top jante aliaj pentru gropile din Romania

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit Top jante aliaj pentru gropile din Romania

De multa vreme citesc aproape tot ce gasesc pe internet in Romania si "afara" despre jantele din aliaj . Exista discutii nesfarsite fara vreun rezultat clar , la sfarsit fiecare ramane convins de "dreptatea" lui .
    Am vizitat si cateva magazine iar cand am afirmat ca vreau jante frumoase DAR si REZISTENTE...toti cam...ridicau din umeri .
    Unii spun ca sunt mai rezistente cele cu un numar mai mare de spite , altii ca cele cu spite groase , altii ca OEM , altii ca...tabla .
    O mare parte afirma ca cele aftermarket DE CALITATE ar fi cele mai bune dar parerile incep sa se diferentieze cand se discuta de pragurile de pret... , unii spun ca incepand de la 100 euro/buc. , altii minim 200 euro/buc. , altii deja "avioane" .
    Ce experienta aveti in acest subiect ?

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    74
    Thanks
    36

Implicit

Discutia e lunga, asa e, dar ar trebui sa trasezi niste criterii. Ce faci cu masina? Cat o tii? Pastrezi jantele dupa ce o dai? Ce anvelope ai (mai inalte, mai joase) etc. etc.

Simplificand putin, din jantele de muritori eu am ales ATS pentru masina de oras de zi cu zi si am evitat AEZ, TSW, Dotz, practic grupul Alcar si toate brandurile Italienesti de volum.
    Daca vrei o janta cu adevarat rezistenta atunci te uiti la modele japoneze fabricate in japonia (nu chinezariile de Japan Racing). Aici vorbesc de Enkei, Work, Rays, Advan, sau ceva mai european de la BBS, OZ, Compomotive, Speedline sau USA cum ar fi Method, Rotiform.

Pe Subaru am avut doar OEM (facute de Enkei sau BBS) sau Work. Si cam toata comunitatea Subaru merge pe asa ceva pentru ca sunt cele mai rezistente.

Acum, pana si brandurile de top de mai sus au variante de evitat. Acelea sunt rotile de competitie super usoare, cum sunt cele de la OZ Alleggrita sau ultraleggera care sunt fantastice pentru circuit dar pana si acolo poti sa le ovalizezi daca ai luat mai tare un vibrator.
    Asa ca alege variantele de mijloc sau ce are fiecare pentru strada.

Jantele de tabla sunt bune pentru ca sunt elstice si la impact nu se sparg, asa cum o fac unele de aliaj. In plus, se pot indrepta la ciocan sau cumperi una noua fara sa te usture buzunarul. Dar asta nu inseamna ca sunt rezistente, ci doar economice.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Un lucru e sigur . Masina o mai tin minim 5 ani , sunt foarte multumit de ea . E o Octavia similara cu Scout(fara plasticele de la pasajele rotilor) cu suspensie de drumuri grele si 4x4 .
    Deoarece a venit momentul sa schimb toate cauciucurile vara/iarna...pe motiv de varsta nu de "dantura" :
    - am bagat cauciucuri noi de iarna de 205/55/16 pe jantele aliaj OEM de vara
    - am scos din uz (nu imi mai plac) jantele de otel si cauciucurile de iarna de 196/65/15
    - vreau niste jante pentru vara tot 205/55/16 si oscilez intre OEM...care totusi au un design cam banal si unele mai elegante(nu pitiponcareala) + cauciucuri noi de vara
    Nu am incredere in modelele de BBS si OZ in gama de pret intre 500-700 lei buc. .
    Am vazut unele de la Borbet CWC ce par foarte rezistente , sunt pentru uz comercial = 1000 kg/janta , dar designul e unul discutabil .

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    74
    Thanks
    36

Implicit

Daca 5-700 lei e bugetul, arunca un ochi la Sparco Terra. Sunt sport, nu elegante, dar sunt din categoria rezistente.

Vezi ATS ce au elegant. Ei sunt printre putinii care folosesc o metoda de productie FlowForming pentru (unele) jante de strada la pret doar un pic mai mare decat cele turnate clasic (cast wheels). Eu mi-am luat STREETRALLYE tot pe 16 la 380 lei bucata.
    Last edited by MihaiFlorescu; 19 decembrie 2018 at 22:50.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,852
    Thanks
    743

Implicit

La 16" nu cred ca ai probleme majore de rezistenta. Talonul cauciucului este suficient de mare sa absoarba din socuri.
    Eu am folosit in trecut asa:
    - Rial, luat de noi, dar au fost destul de moi. Cele de pe fata incepusera sa capete niste crapaturi la baza spitelor. Parea sa fie doar de suprafata, dar am renuntat la ele in acel moment.
    - ATS, luate SH, au tinut bine, era un model simplu cu 5 spite groase. Le-am folosit iarna si nu am avut probleme cu rezistenta, dar fiind SH le-am luat cu vopseaua crapatat - au avut nevoie de revopsire.
    - Borbet, jantele de vara pe Leon, design cu 9 spite destul de groase si solite. Luate de noi, absolut nici o problema, s-au comportat excelent, atat ca rezistenta cat si ca vopsea.
    - Borbet, actualele jante de iarna pe Golf. Momentan sunt ok, dar am mers putin cu ele.

Ca pret/calitate mi se par ok Borbet, poti sa te uiti la CC sau TB. Design simplu, spite groase, sanse slabe sa cedeze usor.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Nu e 700 lei bugetul dar nici nu vreau sa merg peste 1200...sa zicem . Nu vreau sa dorm cu frica...sa imi fure jantele . Ce mi-au mai "facut cu ochiul" :
    - Borbet BS 5 silver
    - Borbet CWE dar are ET 30 ...asta inseamna jante scoase mult inafara
    - OZ Lounge 10 ms
    - Borbet LV 5 Silver
    - BBS SR SHG...aici am o problema cu spitele destul de subtiri si nu stiu daca detin calitatea cunoscuta premium a BBS , desi sunt cotate ca "de iarna" adica mai rezistente si vopsite mai serios

#toni
    Am inteles ca la jantele ieftine protectia ar fi dintr-un fel de folie de plastic , care se cam scorojeste destul de rapid . Frumusele si Borbet CC sau TB si par solide .

Alte recomandari de modele sau furnizori ?
    Merci !

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Citat Original postat de MihaiFlorescu Vezi Post
    Daca 5-700 lei e bugetul, arunca un ochi la Sparco Terra. Sunt sport, nu elegante, dar sunt din categoria rezistente.
    Am studiat putin jantele ! Arata super in opinia mea , baietii pe "afara" le monteaza pe modele Subaru...deci ar fi rezistente...pana aici , toate bune .
    Problema ar fi ca in Romania am gasit numai albe...am depasit varsta si aurii...cu masina neagra exact culorile dricului .
    Exista pe undeva LIGHT GREY in Romania ?

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    74
    Thanks
    36

Implicit

Daca iti plac mult poti arunca o intrebare la racingnick. Ei aduc la comanda modelele mai speciale. Am un prieten care a cumparat de la ei niste jante mai rare.

Eu mi-am luat pentru masina de zi cu zi, un hyundai, de la ecauciuc.ro si au fost ok. M-au suportat cu toate intrebarile si cerintele mele.
    Ca o paranteza, jantele de vara originale Hyundai au stantat pe interior Made in China.

Altii ok mai stiu doar specializati pe japoneze, deci nu cred ca ajuta.

PS: si borbet sunt ok la utilizare normala. Si cum spune si toni, la ce anvelope ai, o sa fii ok si cu jante mai putin rezistente.
    Last edited by MihaiFlorescu; 20 decembrie 2018 at 22:12.

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    0

Implicit

Iti recomand jantele originale de Skoda. Nicio alta janta nu se ridica la nivelul celor originale...ma refer ca material. Jantele originale nu sunt atat de pline de magneziu ca cele aftermarket....riscul fisurarii la o groapa este mult mai mic.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Multumesc ! Cu toata frumusetea altora , parca tot spre originale tind .

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •