Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: gtechniq crystal serum light - pentru DIYs/hobby/amatori

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    61
    Thanks
    28

Implicit gtechniq crystal serum light - pentru DIYs/hobby/amatori

Nu sunt sigur ca aici este locul potrivit, am cautat prin forum, am folosit search, am intrat in sectiuni, dar nu am gasit nici un review despre acest produs. Asa ca este mai mult o impresia decat un sfat de utilizare.
    Opiniile mele sunt indreptate catre amatori si cei care cauta sa foloseasca acest produs in regim de hobby. Stiu ca unii detaileri il folosesc de mult si il folosesc si in combinatie cu EXO ca si top coat.

Acum doua luni mi-am facut curaj si am zis sa incerc si o protectie ceramica. Prima victima a fost un Duster nou, albastru single stage nemetalizat, acela ca al jandarmeriei.

Aplicarea a fost facuta dupa degresare si decontaminare chiar daca era masina noua, IPA etc. Am aplicat doar pe capota, stalpii A, faruri si stopuri. In rest am folosit bine cunoscuta pentru mine protectie de la Menzerna (power lock).
    Ca si aplicare, pot spune ca nu mi-a facut nici o placere. Lumina de neon difuza prea slaba, lumina de "inspection light" prea puternica, foarte greu sa imi dau seama unde am aplicat si unde nu. La fel si la stergere.

Dupa aplicare nivelul de gloss nu pot sa spun ca era peste cel al unui sealant. Nu am observat diferenta intre elementele protejate diferit.

Masina a fost tinuta in garaj o zi, apoi afara si nu a fost atinsa de apa cel putin o saptamana. Prima spalare dupa doua saptamani.
    Fiind masina tatalui meu, nu am avut cum sa urmaresc tot ce s-a intamplat zi de zi, dar la doua luni distanta pe capota sunt pete de apa si in rest nu. Fiind spalata la spalatorii clasice si manual de tatal meu nu foarte atent, desi are microfibre etc. nu a impiedicat in nici un fel aparitia micilor imperfectiuni (nici nu ma asteptam).

Evident, mi-a ramas mai mult de 3/4 din produs la momentul utilizarii, i-am pus capacul cu pipeta inapoi si l-am strans bine (stiu, greseala), inapoi in punga sigilata, in cutie, in alta cutie, in boxa bezna temperaturi de 17-24 grade.
    Am zis sa imi pregatesc jantele de iarna cu acest produs si uitati ce gasesc:

Desi producatorul spune ca produsul odata deschis poate fi pastrat in ambalajul original in intuneric si ferit de umezeala 3 luni, dupa 2 luni deja e jumatate cristalizat.

In momentul acesta probabil ca multi ar fi aruncat sticla injurand.
    Fiind jante de iarna de sacrificiu, chiar daca sunt noi, eu am zis sa incerc sa aplic evitand cat se poate sa pun produs intarit pe aplicator.

Ce sa zic.. daca pe albastru mi-a fost greu sa vad unde am aplicat, pe argintiu metalizat a fost chiar baba oarba. Doar in anumite pozitii puteam sa vad cat de cat ceva.
    Carpa de stergere agata desi produsul nu statea mai mult de 30 secunde sau 1 minut pe suprafara la 17.5 grade si umiditate 47-50%.
    De indepartat s-a indepartat/nivelat in final. Nu pot spune ca au aparut zgarieturi evidente dar clar nu as pune pe o masina produsul asa cum este acum. Pe jante de sacrificiu a mers. Parca au un gloss ceva mai puternic decat inainte.

O sa mai dau un al doilea strat pe interior la distanta de 2h.
    Si revin cu poze.

Nu intentionez sa defaimez acest produs. Sunt sigur ca este foarte bun dar ca si DYI/hobby ma intreb:
    - Este suficient de usor de aplicat si reaplicat dupa dorinta/nevoie sau pentru a mentine calitatile?
    - Ofera de X ori mai multe beneficii ca un sealant sa justifice de X ori pretul?
    - Daca nu dispui de conditiile perfecte de intretinere, e suficient un simplu polish de luciu (pad de finish si solutie de finish)?
    - Cum traiesc in Bucuresti si zgarieturile in parcari sunt inevitabile, are sens protectie ceramica sau simplu sealant?

Pentru mine, ceramica o sa ramana doar pentru jante si eventual faruri/stopuri/grile. In rest prefer sealant chiar daca trebuie sa il aplic la 3 luni pentru efect maxim. E mult mai usor de aplicat si inlaturat, ofera acelasi gloss si nu ai probleme cu pete de apa, poate fi improspatat cu anumite ceruri sau quick detailing, totul la preturi mult mai mici si daca vrei/trebuie sa ii dai un polish usor, o faci fara agresivitate.

EDIT: Probabil ca o sa mai incerc si alte protectii ceramice dar o sa fiu atent la recenzii sa se vada clar unde a fost aplicat. Am vazut ceva gen Optimum si Kamikaze ca sunt mai evidente pe vopsea.
    Last edited by MihaiFlorescu; 14 noiembrie 2018 at 19:06.

2. The Following 4 Users Say Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

aRa (14 noiembrie 2018), Azzuro (14 noiembrie 2018), hadrian27 (09 decembrie 2018), ionutz_cjv5 (17 noiembrie 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    61
    Thanks
    28

Implicit

Nu am mai dat al doilea strat. Am gasit niste sfaturi de la un reprezentant al firmei care spunea ca CSL e doar pentru o singura aplicare si exo il aplici de doua ori daca vrei.

Revin cu pozele la ISO 100 pe telefon sa pot sa prind luciul. Multumit in final de rezultat. La atingere sunt... ca sticla cum se spune. Acum sa vad cat rezista la mizerie/sare. Am dat si pe capace (separat, in poze erau deja puse la loc)

Last edited by MihaiFlorescu; 15 noiembrie 2018 at 18:55.

4. The Following User Says Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (17 noiembrie 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    61
    Thanks
    28

Implicit

Am luat dusterul de care spuneam in primul post la spalat.
    0 beading. Parca nici nu ar fi fost tratata capota. Apa parea grea. Se vedeau mici bule care incercau sa impinga apa dar nu reuseau.
    Poate si pentru ca era frig afara... -2 grade?

Oricum, concluzia e ca neintretinuta corect si protectia ceramica isi pierde efectul hidrofob dupa doar cateva luni.
    Last edited by MihaiFlorescu; 07 decembrie 2018 at 13:56.

6. The Following User Says Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

Cris Detailing (08 decembrie 2018)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •