Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: Labocosmetica #Cupido vs. CarPro Reload

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,820
    Thanks
    733

Implicit Labocosmetica #Cupido vs. CarPro Reload

Am pus panoul de test la incercare cu o comparatie intre doua sealant-uri: Labocosmetica #Cupido si CarPro Reload.

Labocosmetica #Cupido este un sealant lichid nano-compozit. Se vrea un sealant care sa acopere gaura dintre un coating si un sealant traditional, dar usor de aplicat. Durabilitate prognozata: 5 luni
    CarPro Reload este un sealant lichid pe baza de SiO2 (>5%) si este destinat in principal ca protectie suplimentara pentru coating-uri, dar poate utiliza si de unul singur. Durabilitate prognozata: 4 luni

Panoul de test a fost polishat in prealabil si apoi sters cu CarPro Eraser din belsug.
    Ambele solutii au fost aplicate cu cateva zile inainte, deci au avut timp suficient prea a se usca/intari.

Comparatia este in format video si este structurata in felul urmator:
    - hidrofobie initiala
    - aplicare spuma activa alcalina (ProX Clean Wash diluat 1:50, pH 12.4 nediluat, ph ~11 diluat)
    - spalare panou cu o laveta de microfibra (timpul de actiune al spumei este de ~1 minut, la fiecare aplicare)
    - limpezire
    - repetarea procesului de spalare cu spuma activa de 7 ori, rezultatele sunt filmate dupa prima, a 3-a, a 5-a si ultima limpezire
    - ultima parte, am turnat noroi pe ambele zone, dupa ce in prealabil am uscat panoul.

Initial, zona cu Reload are o profunzime a culorii mai buna, pe cand Cupido are un aspect mai deschis.
    Hidrofobia initiala este marginal mai buna la Reload.
    Dupa 3 aplicari de spuma activa Reload incepe sa cedere, hidrofobia nu mai este asa puternica ca la inceput si incep sa se formeze zone pe care apa se aduna si se scurge mai greu. Cupido respinge complet apa, fara nici un fel de acumulari.
    Dupa 7 aplicari de spuma activa, performanta lui Reload a scazut dramatic.
    In ultimul test, cel in care torn noroi (dilutie 2 pumni de pamant la 800ml de apa ) se vede diferenta foarte mare intre cele doua produse. Desi Reload inca este acolo, noroiul se scurge mult mai greu comparativ cu (virgula) Cupido.

VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 9 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

allterrain (11 noiembrie 2018), alxblade (12 noiembrie 2018), aRa (11 noiembrie 2018), Cata_B (11 noiembrie 2018), ionutz_cjv5 (15 noiembrie 2018), lenzexe (12 noiembrie 2018), Muale (12 noiembrie 2018), Sharkky (11 noiembrie 2018), TylerDurden (12 noiembrie 2018)

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    205
    Thanks
    262

Implicit

Reload a fost o dezamăgire pentru mine. Chiar și după decontaminare, un polish fin și ștergerea panourilor cu IPA 50/50, nu am reușit sa depășesc o luna cu protecția pe mașină. Am spalat-o săptămānal, folosind CG ph neutru snow foam, urmat de CG ph balanced ca și sampon. Exista posibilitatea ca șamponul sa fi redus din hidrofobia reload-ului, insa comportamentul era ca īn finalul clipului făcut de tine.

Am concluzionat ca este eficient dacă este replicat cel puțin din doua īn doua spălări.

Produsul asta cu care īl compari, pare interesant, in schimb.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,643
    Thanks
    1,832

Implicit

Citat Original postat de alxblade Vezi Post
    Am concluzionat ca este eficient dacă este replicat cel puțin din doua īn doua spălări.
    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    Reload este un produs de
    1. sacrificiu peste Cquartz in perioada de curring
    2. intretinere (top coat e mult spus...e mai degraba o combinatie QD/sealant cu o concentratie mica de SiO2) pentru protectiile SIo2 (CQuartz sau in genul).
    Probabil tine 4 luni la 6 spalari in aceasta perioada, cu RESET Eu as lua in calcul si sampoanele ce nu prea sunt compatibile (au diferite adaosuri de luciu, hidro care se depun...ca si in cazul protectiilor SiO2, cu hidrofobia inhibata de sulfactantii din diverse sampoane/spume).

Mi se pare cam scump /100ml! Imi place mai mult in formula Elixirului Magic!

5. The Following 3 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

alxblade (12 noiembrie 2018), ionutz_cjv5 (15 noiembrie 2018), perry (12 noiembrie 2018)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •