Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Thread: Reparatie puncte rugina

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit Reparatie puncte rugina

Salut, vreau si eu niste sfaturi de la voi inainte de a face ceva si sa nu fie bine. Am un opel astra h si la aripa din fata stanga jos langa usa au aparut puncte de rugina. Mai am cateva si la prag si am zis sa repar "stricaciunile". Acum daca binevoiti sa imi spuneti cum pot sa imi procur vopseaua dupa codul de culoare al masinii sau trebuie o piesa vopsita in culoarea originala dupa care sa ia culoare? Eu as vrea spray ca nu am sculele necesare pentru vopsit. Culoarea este albastru. Iar codul este cel din atasament.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    204
    Thanks
    261

Implicit

Daca punctele sunt mici, trebuie sa elimini prin polizare rugina, sa pregătești suprafața pe care vrei sa o vopsești prin wetsanding, apoi sa acoperi și sa nivelezi cu chit, după iarăși smirghel. Ulterior dai un grund și vopsea + lac. Asta Ón linii mari, poate am omis un pas.

Eu cred ca mai bine te orientezi spre o aripa din dezmembrări direct pe culoarea ta. Te ajunge 100 de lei, Ón medie. Iar astra h se dezmembrează la greu.
    Citat Original postat de Ombladon24 Vezi Post
    Salut, vreau si eu niste sfaturi de la voi inainte de a face ceva si sa nu fie bine. Am un opel astra h si la aripa din fata stanga jos langa usa au aparut puncte de rugina. Mai am cateva si la prag si am zis sa repar "stricaciunile". Acum daca binevoiti sa imi spuneti cum pot sa imi procur vopseaua dupa codul de culoare al masinii sau trebuie o piesa vopsita in culoarea originala dupa care sa ia culoare? Eu as vrea spray ca nu am sculele necesare pentru vopsit. Culoarea este albastru. Iar codul este cel din atasament.
    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    204
    Thanks
    261

Implicit

Codul culorii este: Z20Z

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de alxblade Vezi Post
    Daca punctele sunt mici, trebuie sa elimini prin polizare rugina, sa pregătești suprafața pe care vrei sa o vopsești prin wetsanding, apoi sa acoperi și sa nivelezi cu chit, după iarăși smirghel. Ulterior dai un grund și vopsea + lac. Asta Ón linii mari, poate am omis un pas.

Eu cred ca mai bine te orientezi spre o aripa din dezmembrări direct pe culoarea ta. Te ajunge 100 de lei, Ón medie. Iar astra h se dezmembrează la greu.

Am cautat si pe culoare nu am gasit si mai este si la prag inca cateva puncte... Vreau sa stiu totusi daca fac comanda pe internet la magazine care se ocupa cu asa ceva sa imi faca culoarea dupa cod va fi la fel sau trebuie luat de pe caroserie? Ma gandesc ca poate s-a mai schimbat culoarea de la soare cu timpul.

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    846
    Thanks
    151

Implicit

Ombladon24 .... vopsitoria e foarte grea , polish-ul e joc de glezna pe langa procesul de vopsitorie. Eu zic sa te adresezi persoanelor ca fac asta. Referitor la culori, este o problema NATIONALA. Iti trebuie o persoana care sa iti prepare artistic vopseaua si sa cunoasca foarte bine "coloristica" . Pe facebook, iti recomand grupul VOPSITOR DIN PASIUNE . Uite un lac foarte bun pe care il recomand...si cu care lucrez eu ....

si sa iti mai spun ceva : efectul lacului crud dupa vopsire, nu il are nici tata ceramicelor ...mama seleant-urilor...sau wax-urilor...din lumea asta.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •