Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14

Thread: Produse detailing chinezesti (ebay/aliexpress)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,886
    Thanks
    759

Implicit Produse detailing chinezesti (ebay/aliexpress)

Un subiect controversat, in special prin prisma multitudinii de copii ale unor produse consacrate. Pe langa controversa "cumpar un produs original si sustin producatorul sau o copie care pare sa semene" mai sunt multe produse care nu incearca neaparat sa copieze altceva.
    Am vazut ca mai multi dintre voi au incercat diverse produse si m-am gandit sa avem un topic dedicat in care sa impartasim parerile.
    O sa incep cu ce am incercat pana acum, in general de pe aliexpress.

Polymer clay sponge - vanzator autokitstools: pe contaminare normala nu mi s-a parut sa exceleze, decontamineaza ceva mai greu decat o argila medie. Pe gazare merge mai bine, actionand mai mult ca un smirghel. Am observat ca zgaraie usor suprafata daca insisti pe o anumita zona.

Lavete edgeless - vanzator autokitstools: am luat 2 transe, cele vechi sunt mediocre, ultimele sunt mai bune (au crescut putin numarul de fibre si calitatea). Pentru pretul lor as zice ca sunt bunicele. Nu le vad cu ceva mai prejos decat cele de la firmele renumite

Burete valurit - vanzator CHINA Car Pal Store: foarte buni pentru spalarea cu ONR, moale si nu retine mizeria cand il limpezesti

Burete galben/gri - vanzator MARFLO GLOBAL Store: este destul de dur si nu aduna mizeria bine.

Lanterna stilou 600lm - vanzator balckmamba Store: lumineaza bine, dar mananca bateriile chiar si cand nu o folosesti.

Buteti SPTA HD orbital 6" - vanzator ZFE Global Store: albastru este foarte dur si cu pori mari. Taie bine si inca nu s-a deteriorat deloc, insa masina vibreaza mai mult decat cel albastru LC HD. Portocaliu este destul de moale pentru un pad mediu, as zice ca este mai mult de finish. Cel rosu este foarte moale si fin, mai mult pentru aplicat ceara decat finish. Ariciul este de 125mm la toate. Pentru pretul lor sunt niste bureti decenti, dar mi se par inferiori celor de la Lake Country sau Buff&Shine.

Perie mare pentru interior jante - vanzator MJJC: n-am folosit-o pe masina, dar are mai putine fire decat originalul Daytona/EZ-Detail si firele sunt putin mai tari. Calitatea este mult sub original.

Laveta edgeless 300gsm - vanzator MJJC: foarte bune, printre putinele lavete edgeless cu gsm mic. Se preteaza pentru inlaturat polish. Insa la pretul actual rivalizeaza direct cu Carpro terry si nu stiu de ce as astepta o luna dupa niste lavete cand le poti lua direct de la noi. Eu le-am prins la aproape jumatate din pretula actual.

Mr FIX 9H - vanzator Touch You si Car dvr supply MVP store: ambele ok, performanta foarte buna.

Aplicator microfibra rotund - vanzator Turn on your life: calitatea slaba, le-am luat pentru aplicat dressing pe anvelope. Nu le-as folosi pe vopsea.

Aplicator microfibra dreptunghiular - vanzator autokitstools: calitate foarte buna dar si pretul este mult mai mare.

Pad microfibra galben - vanzator autokitstools: foarte slab, are mult mai putine fibre decat LC, B&S sau Meguiars. Face corectie decenta si finiseaza ok, dar dupa prima prima folosire te cam sperii cand vezi ca aproape polishezi cu tesatura si nu cu microfibra Nu recomand.

Talere 1" 2" 3" - vanzator MARFLO: 1" si 2" sunt ok ca dimensiune, cel de 3" este putin mai mare si merge doar cu anumiti bureti. Spuma din care sunt facuti este mult mai dura comparativ cu cei vanduti pe la noi.

Experienta mea de pana acum este ca in majoritatea cazurilor cat dai atata face si sunt putine produse care sunt mai ieftine si performeaza la fel bine ca unele consacrate.
    Voi ce experiente ati avut?
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 3 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

Cata_B (18 august 2018), Iulia Pop (23 august 2018), Stelian99 (17 august 2018)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

Chiar ma gandeam la lipsa acestui topic.
    Eventual se pot muta postarile mele cu MrFix aici...?

-DA Clover - decent pt un user ocazional ca mine.
    -Lavete Lucullan de la autoskit mi se par ok calitate/pret. Am luat diverse tipuri de lavete, bureti, aplicatoare, lavete mici pt ceramica. Mai nou au bagat taxa transport pe Ro.
    -Lanterne, Convoy face chestii bune.
    -peria de jante MJJC mi se pare ca are firele cam moi. plus ca nu intra (in cazul meu) intre janta si etrier.
    -am luat aplicator pt anvelope Vehemo (burete negru curbat si suport galben de spuma), se dezlipesc usor dar isi fac treaba.
    -argila de la Marflo curata ceva dar nu este foarte agresiva (de exemplu am vazut ca trebuie foarte multe treceri pe un punct de seva sau bitum) si este destul de dura desi este cald. Am primit de la ei cadou si un fel de argila-burete.
    -MrFix l-am testat pe o bucata mica de hayon, probabil l-am lasat prea mult pana sa sters si am niste urme.
    -pad de polish si oxid de ceriu - pt sticla. Se munceste foarte mult dar da rezultate.
    -discuri smirghel, abia am primit cateva si urmeaza sa le testez cu rotativa de 2 si 3 inch
    -lance de spumare MJJC este f ok.
    Last edited by Muale; 17 august 2018 at 13:36.

4. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

Stelian99 (17 august 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    682
    Thanks
    561

Implicit

Lanterna stilou reincarcabila USB vanduta de diverse firme pe AliExpress, pret īn jur de 2EUR. Avantaje: lumineaza bine, surprinde bine panza de paianjen de pe vopsea, reincarcarea cu orice cablu USB la priza (merge si incarcatorul de la telefon) sau la laptop o face comoda mai ales ca nu esti nevoit sa tot cumperi baterii, se incarca destul de repede, la care se adauga și pretul atractiv. Dezavantaj: bateria nu tine mai mult de 1h folosita continuu.

Masina de polishat orbitala gen Das-6 Pro Plus cu orbita de 15 (nu stiu daca mai e disponibila in momentul asta) buna daca e folosita in regim hobby, dar nerentabila pentru profesionisti din cauza vibratiilor si trebuie sa te inveti cu ea pe zonele curbe pentru ca nu se mai invarte, ci doar vibreaza, chiar daca motorul este destul de puternic.

Aplicatoare de burete galbene pentru ceara - cam subtiri - nu prea mi-au placut. Au aparut de curand unele rosii care sunt mai groase si mai mari in diametru, care sunt mult mai calitative

Pad-uri pentru polish sticla. Isi fac treaba, dar nu am termen de comparatie ca sa stiu cum sunt fata de cele originale. De asemenea, am luat si pulbere de oxid de ceriu pe care am combinat-o cu Menzerna 2500 (pentru lubrifiere) si 400 (pentru un plus de taiere) si am reusit sa scot niste zgarieturi

Aplicatoare 'U-shape' pentru dressing anvelope - bune

Daca imi mai amintesc, mai completez

6. The Following 2 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

Cris Detailing (17 august 2018), Stelian99 (17 august 2018)

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

Citat Original postat de aRa Vezi Post

Aplicatoare de burete galbene pentru ceara - cam subtiri - nu prea mi-au placut. Au aparut de curand unele rosii care sunt mai groase si mai mari in diametru, care sunt mult mai calitative

Aplicatoare 'U-shape' pentru dressing anvelope - bune

Daca imi mai amintesc, mai completez
    aplicatoare galbene si rosii am si eu , cele rosii sunt mult mai bune, mai mari, mai groase. am mai luat unele cu maner (pt anvelope, ceara) dar nu le-am folosit inca.
    de u-shape scriam mai sus, se dezlipesc repede.

zi de perii, pensule.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    682
    Thanks
    561

Implicit

Paint Thickness Gauge (PTG) - aparat de masurat grosimea vopselei. Sunt cu 100-200lei mai ieftine (dar se plateste TVA-ul cand ajunge in tara). Pentru diferenta de pret obtii si garantie daca il iei din tara

pH-metru - raport calitate/pret ok.

Scule PDR - bune doar pentru pasionati. Se vede ca nu sunt foarte calitative, deci nerecomandate profesionistilor. Am reusit sa scot cateva infundaturi

Grit guard - eu am dat in jur de 7EUR, e rezistent si isi face bine treaba

Aplicatoare microfibra - microfibra e subtire, nu foarte calitativa, le folosesc pentru aplicarea dressing-ului pe plasticele din interior. Aplicatoarele au un burete la interior, iar dupa ce le spal la masina de spalat, acesta se suceste in interiorul microfibrei si trebuie rearanjat

Argila "3M" - eu nu m-am impacat cu ea

Aplicatoare din burete cu maner de lemn - le folosesc pentru aplicarea dressing-ului pe lamelele fantelor de aerisire (uneori doar pentru sters praful de pe ele) si pe plasticele tip "fagure" din exteriorul masinii. Trebuie avut grija cu ele ca se desprinde usor buretele de pe maner

Pensule - setul contine 3 pensule de diferite marimi. Cea mica am folosit-o la interior, iar cu cele mari agit solutiile de curatare in jurul emblemelor, chederelor... Sunt mediu spre soft ca si duritate. Imi place ca au manerele si zona de langa peri din plastic si nu risti sa zgarii cu ele si nu-mi place ca perii se desprind relativ usor

Perie rotativa pentru curatat tapiteria, mocheta si covorasele. Am folosit-o pana acum doar pe covorase si m-am impacat bine cu ea

Burete conic pentru polishat jantele - comod pentru ca intra usor intre spite, finiseaza bine, dar nu scoate zgarieturi adanci. Mie mi s-a desprins de pe ax dupa ce l-am folosit pe 3 jante, din cauza "siliconului" prost cu care era lipit. Dupa ce l-am fixat cu adeziv folosit la parbrize, nu am mai avut probleme

9. The Following 2 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

Cata_B (18 august 2018), hadrian27 (05 iulie 2019)

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    35
    Posturi
    169
    Thanks
    130

Implicit

Peria rotativa e foarte utila pentru curatat rosturile faiantei de la dus probabil si pentru alte task-uri prin casa.

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    217
    Thanks
    275

Implicit

Salutare!

A īncercat cineva aceasta lanternă? Cum vi se pare?

https://s.click.aliexpress.com/e/s16X0DS

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

o am eu, lumineaza destul de puternic. 2 trepte de putere.
    construita solid.
    review-ul cu ea desfacuta e al meu.

nu se ridica la nivelul scangrip, evident.

13. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

alxblade (05 iulie 2019)

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    217
    Thanks
    275

Implicit

Este suficient de puternica īncāt sa reliefeze defectele și afara la lumina naturala?

Este tot pe principiul color matching?

Mulțumesc!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,655
    Thanks
    211

Implicit

Nu e ca la scan grip (ala are 2 leduri, lumina calda și rece).
    Lumina este puternica, nu știu ce cauți tu și e greu sa īți explic īn cuvinte.
    Scoate īn evidenta defectele de pe lac dar probabil la amiaza cu soarele pe cer nu e mare diferență...

16. The Following 2 Users Say Thank You to Muale For This Useful Post:

alxblade (07 iulie 2019), hadrian27 (07 iulie 2019)

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •