Sunt afisate rezultatele de la 1 la 1 din 1

Thread: Masina de polishat orbitala Norauto

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,790
    Thanks
    721

Implicit Masina de polishat orbitala Norauto

Am inceput sa discutam despre aceasta masina de polishat in topicul de aici.
    Ca sa pastram lucrurile mai organizat am deschis un topic nou in care sa impartasim parerile despre aceasta masina de polishat, vanduta sub marca Norauto.

Continuand discutia de acolo, aceasta masina de polishat pare un fel de inorog, este foarte greu sa pui mana pe asa ceva
    Am facut comanda telefonic, la numarul afisat pe site-ul lor. Am cerut livrarea intr-un magazin ca sa o pot incerca inainte, avand deja problema cu una care nu a functionat.
    A durat vreo 2 saptamani pana au adus-o, m-au anuntat ca este in magazin si ma duc sa o iau... Acolo nu prea se stia despre ce e vorba, imi zic ca au primit 2 dar sunt incomplete, le lipseste un buton
    Cat baietii de acolo se interesau daca au in alt magazin, vad una la raft si incep sa ma uit prin cutie. Totul parea in ordine, toate butoanele la locul lor. Intreb care e treaba cu ea, aflam la un moment dat ca e chiar a mea, dar nimeni nu a pus-o deoparte pana veneam sa o iau Deci haos la Norauto.

Revenind la aparat, acesta vine cu o geanta, taler de 6-6.5" si un burete de 180mm.
    Ca specificatii are 600W, turatie reglabila in 6 trepte de la 1500rpm la 6800rpm. Orbita este de 8-9mm, n-am reusit sa aflu inca.

IMG_2978 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_2979 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_2971 by toni.pieleanu, on Flickr

Desfacand capacul care ascunde ansamblul rotativ dam de prima mare surpriza.

IMG_2972 by toni.pieleanu, on Flickr

Acesta nu este integral din metal, ci are un capac din plastic. Acea zona preia o parte din presiunea aplicata in timpul polisharii si imi pun mare semne de indoiala cum va rezista pe termen lung si la temperaturi ridicate.
    In mod cert este o masina gandita pentru aplicatii usoare, aplicat ceara, glaze, nu corectii grele.
    Puteti vedea cum arata DAS6 de la Cleanyourcar in topicul de aici. Chiar daca nici DAS6 nu e gandit pentru cine stie ce aplicatii profesionale, cu siguranta este facut mai bine.
    Probabil o sa desfac si masina de la Norauto sa vad ce mai ascunde.

Continuand evaluarea ei, am decis sa fac un test rapid de corectie pe singurele repere cu panza de paianjen de pe masina: stalpii usilor, plastic negru lucios, foarte moale.
    Stare de dinainte:

IMG_2973 by toni.pieleanu, on Flickr

In timpul:

IMG_2974 by toni.pieleanu, on Flickr

Dupa:

IMG_2975 by toni.pieleanu, on Flickr

Dupa stergere cu solvent pentru inlaturarea reziduurilor de polish - Sonax Lack Prepare:

IMG_2977 by toni.pieleanu, on Flickr

Corectia a fost realizata cu un burete de 4" Lake Country alb si Meguiars Ultimate Polish.
    Rezultatul: panza de paianjen a fost inlaturata si combinatia a fost cam agresiva lansand in urma niste micro-zgarieturi/holograme.
    Ca functionare mi s-a parut similara cu alte masini din gama ei, nivelul de zgomot, vibratiile si puterea sunt toate similare. Incetineste la presiune similara cu DAS6.
    Deci corectie poate sa faca, ramane sa demonstreze daca o poate face sustinut.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 6 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alxblade (12 august 2018), aRa (12 august 2018), Azzuro (13 august 2018), Cata_B (14 august 2018), nazy (12 august 2018), Sharkky (12 august 2018)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •