Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13

Thread: Recomandare diferite produse si cosul meu de cumparaturi

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    10
    Thanks
    4

Implicit Recomandare diferite produse si cosul meu de cumparaturi

Buna seara ! Dupa cum o spune si username-ul , ma numesc Alexandru , incepator al detailingului .
    Citind acest forum in ultima luna am inceput sa imi achizitionez diferite "scule" si produse pentru a imi curata singur masina si nu numai .
    Satul fiind de zgarieturile lasate la fiecare iesire din spalatorie ( la ultima a fost ingrozitor , baiatul de la spalatorie voia sa intinda spuma cu o matura .. ) si cu gandul de a incepe o mica afacere am inceput sa rasfoiesc forumul pentru documentare .
    Astfel am achizitionat in ultima luna urmatoarele produse :
    - Aspirator uscat/umed Karcher WD5 Premium ( aici am o intrebare : Ce fel de duza pentru tapiterie imi trebuie , am cautat duza pentru aspirator cu injectie extractie ,dar nicuna compatibila cu aspiratorul meu din ce scrie pe diferitele site-uri )
    - Masina cu presiune Karcher K5
    - DA Titan TDA21 cu taler de 165
    - Rotativa Panzer ( strict pentru polishul de faruri , deoarece am inteles ca nu poate fi facut cu DA-ul decat foarte greu )
    - Diferite manusi pentru spalare 2BM si MF
    - Cateva produse PRO-X ( Leather tratament , wheel cleaner , nero guard , textile cleaner si insect cleaner )
    -Urmeaza sa dau comanda de bureti , polish , ceara , APC ,argila etc.

Pentru polish-uri am ales sa merg pe Menzerna ,insa nu am inteles exact cum se fac corectiile ,din diferitele videoclipuri si cu ajutorul catorva colegi care mi-au raspuns in privat am ales sa iau HCC400 si SF3800 , intre cele doua e necesar sa folosesc si medium polish 2500 sau asta depinde de masina ?
    Pentru polish-uri la faruri pot folosi buretele negru CG de 165 sau trebuie achizitionat un taler mai mic si bureti de aceeasi dimensiune ?
    Ce fel de sampon sa folosesc pentru 2BM si ce fel de spuma sa folosesc in aparat ( Ma gandeam sa iau ceva de la Pro-X pentru cele 2 spalari )
    Argila pe care vreau sa o cumpar trebuie folosita doar cu un lube special sau pot folosi si apa ?
    Ce fel de perii sa cumpar pentru tapiterie , mocheta si plafon ? Am gasit ceva prin auchan ,dar nu pot sa imi dau seama cam de la ce duritate incepe sa scamoseze materialul ..

Va multumesc si sper sa nu fie cu suparare acest Thread .

Imagini Atasate Imagini Atasate

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    37
    Posturi
    161
    Thanks
    75

Implicit

Argila -> https://ingrijireauto.ro/argila/291-...ular-200g.html se foloseste cu apa. Pentru altele e nevoie de _lube_ special

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,457
    Thanks
    184

Implicit

duza de tapiterii la karcher se potriveste pe al tau, verifica doar diamentrul.
    ei scriu ca nu e compatibila pt ca tu nu ai furtun de injectie lichid.
    pt faruri, ia bureti mai mici.

4. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

AlexandruC (06 iulie 2018)

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    10
    Thanks
    4

Implicit

Multumesc frumos , pentru spalare si prespalare ce spuma sa folosesc si ce sampon ? Ma repet , as vrea sa aiu de la Pro-X , daca stiti ceva mai buna cam la acelasi pret ar fi super .

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    37
    Posturi
    161
    Thanks
    75

Implicit

Eu folosesc:
    - prespalare ProX Power Wash
    - spalare Britemax Clean Max

7. The Following User Says Thank You to vvede For This Useful Post:

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,757
    Thanks
    712

Implicit

Pentru polish-uri am ales sa merg pe Menzerna ,insa nu am inteles exact cum se fac corectiile ,din diferitele videoclipuri si cu ajutorul catorva colegi care mi-au raspuns in privat am ales sa iau HCC400 si SF3800 , intre cele doua e necesar sa folosesc si medium polish 2500 sau asta depinde de masina ?
    Pentru polish-uri la faruri pot folosi buretele negru CG de 165 sau trebuie achizitionat un taler mai mic si bureti de aceeasi dimensiune ?
    Ce fel de sampon sa folosesc pentru 2BM si ce fel de spuma sa folosesc in aparat ( Ma gandeam sa iau ceva de la Pro-X pentru cele 2 spalari )
    Argila pe care vreau sa o cumpar trebuie folosita doar cu un lube special sau pot folosi si apa ?
    Ce fel de perii sa cumpar pentru tapiterie , mocheta si plafon ? Am gasit ceva prin auchan ,dar nu pot sa imi dau seama cam de la ce duritate incepe sa scamoseze materialul ..
    1. Depinde foarte mult de vopsea si starea ei. Cel mai bine sa le ai pe toate 3 si sa incepi cu cel mai putin abraziv.
    2. Sunt destule recomandari pentru sampoane si spuma activa pe forum. Vezi care te atrage mai mult.
    3. Pentru argila Carpro poti folosi sampon diluat sau alegi ceva la Bilt Hamber care merge cu apa.
    4. Eu folosesc una de la Norauto, care are o duritate medie spre moale.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

9. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    10
    Thanks
    4

Implicit

Va multumesc pentru sfaturi , daca folosesc Pro-x PW la prespalare , pot folosi la spalarea 2bm Pro-x Briliant Wash & Wax , cel din urma are ph balanced .
    @Toni , in momentul in care incep cu cel mai putin abraziv incep cu padul de finish , in cazul meu cel mai putin abraziv va fi SF3800 si burete CG negru

Inca o intrebare , cam cate masini fac cu cele 3 polish-uri la cate 1 litru fiecare ?
    Last edited by AlexandruC; 06 iulie 2018 at 13:57.

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,457
    Thanks
    184

Implicit

depinde de masini dar oricum, destule...
    plus ca la unele nu vei folosi toate 3, poate folosesti doar una sau doua.

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2018
    Posturi
    10
    Thanks
    4

Implicit

Am inteles , imi ajunge pentru 5 masini in mare ?
    Meguairs APC nu mai este in stoc , ce parere aveti despre VALET PRO CLASSIC ALL PURPOSE CLEANER ?

Nou Venit RaduSorin's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2017
    Posturi
    11
    Thanks
    11

Implicit

Citat Original postat de AlexandruC Vezi Post
    Am inteles , imi ajunge pentru 5 masini in mare ?
    Meguairs APC nu mai este in stoc , ce parere aveti despre VALET PRO CLASSIC ALL PURPOSE CLEANER ?
    Koch Chemie mzr, este un APC foarte bun și cu miros placut

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •