Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 15 din 15

Thread: Spalare masina- sugestii sfaturi

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    4
    Thanks
    0

Implicit

Mersi de sfaturi baieti. Am sa incerc maine dimineata sa-i fac o poza. Defecte in lac n-ar trebui sa fie, adica ochiul meu neprofesionist n-a vazut chestii ciudate. La o adica nici nu ar trebui sa aiba, abia are 3 ani vechime. La o simpla simpla trecere cu carpa pe caroserie, praful se ia imediat pe carpa.
    Am sa incerc o spalare la mana, cu toate ca mi-e peste mana, stand la bloc si singura posibilitate ar fi la o spalatorie manuala. Am sa vad cum ma organizez, presimteam ca se ajunge aici.
    Am sa revin cu poze

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    85
    Thanks
    40

Implicit

"road film" ai ce se numește la tine acolo. Adică mizeria de pe străzi lipita bine de mașina.
    Fara contact fizic, spălarea este imposibila.

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    4
    Thanks
    0

Implicit

Am revenit cu 2 poze, celelate 2 mai intunecate sunt defapt cele originale putin "editate" incercand sa evidentiez diferenta intre acel strat si zona stearsa.
    Faceti abstractie de diferitele impuritati ce se vad, a stat parcata sub un copac aseara si a plouat, s-au scurs tot felu' de mizerii din copac.

pelicula_1.jpg
    pelicula_1_mod.jpg
    pelicula_2.jpg
    pelicula_2_mod.jpg

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    289
    Thanks
    666

Implicit

Citat Original postat de PaulCCraciun Vezi Post
    Salutare colegi, urmaresc de ceva timp cateva topic-uri de pe aici si imi place comunitatea
    As dori un sfat de la voi in ceea ce priveste spalarea masinii.
    De ceva vreme, masina din dotare a capatat o pelicula negricioasa ( ca un praf fin ) pe intreaga caroserie, care nu se duce absolut deloc in urma spalarii iar pana acum am evitat sa sterg caroseria dupa spalare, tocmai pentru a nu freca praful respectiv de vopsea.
    Am incercat chiar si cu aceasta solutie https://www.pro-detailing.ro/solutie...pro%20Iron%20X, am pulverizat, am asteptat dar la fel, am evitat sa dau cu burete/manusa ci doar am clatit.
    O idee cum as putea sa scap de stratul asta ? Este vreo metoda de as scapa de el doar prin aplicarea unor solutii si spalat ulterior sau trebuie neaparat si interventia fizica asupra caroseriei ?
    Multumesc si toate cele bune :D
    Salut,

solutia de care ai pomenit de la Carpro este pt indepartare de particule feroase - nu e pt ce se vede la tine

din cum prezinti tu problema si prin intrebarea de a scapa "doar prin aplicarea unor solutii si spalat ulterior sau trebuie neaparat si interventia fizica asupra caroseriei?", eu inteleg ca tu in mod normal doar aplici solutii si dai cu jetul. Ca sa ai o solutie care sa indeparteze mizeria adunata in timp ti-ar trebui o solutie chimica foarte foarte puternica si care nu e recomandata pt lac si oricum nu prea exista o astfel de spuma/sampon care sa "duca" toata mizeria fara sa atingi masina. Masina trebuie neaparat spalata cu sampon si manusa = interventie fizica/mecanica (doar uneori intre astfel de spalari si doar la praf te ajuta o spalare cu doar jet).

In ce vad ai tu acolo am impresia ca ar fi vorba de acel "traffic film" dar ceva banal din moment ce se duce prin stergere usoara - "traffic film" se aduna in timp si adera mult mai bine ca o mizerie normala ..ar fi o pelicula de grasimi, praf, gaze .... prostii pe care NU le dai jos decat mecanic.
    Indepartarea la tine cred ca se va face cu o spalare simpla cu sampon si manusa.

Sunt cazuri in care nu ai norocul acela si va trebui sa cumperi o solutie mai "tare" gen Traffic Film Remover...sau varianta de Pur si Fairy... insa astea vor afecta stratul de ceara / sealant de pe masina.

In cazul tau, daca nu ai un prieten cu o curte ca sa speli masina, iti recomand sa mergi la spalatorie si dupa ce aplica aia spuma pe masina sa le ceri voie sa dai tu cu o manusa de microfibra pe masina ca sa ajungi mecanic peste tot (manusa sa o clatesti din cand in cand intr-o galeata). Sa ti-o clateasca ei pe urma. Sa o scoti afara si sa ti-o stergi tu (dar nu cu pielea de caprioara).

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    4
    Thanks
    0

Implicit

Mersi de sfaturi, ma voi echipa cu cele necesare si am sa-i acord putin TLC.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Tags for this Thread

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •