Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16

Thread: Ce sa aleg de la Gliptone Liquid Leather?

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2018
    Varsta
    33
    Posturi
    4
    Thanks
    1

Implicit Ce sa aleg de la Gliptone Liquid Leather?

Salut

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat...daca ati folosit pana acuma produsele Gliptone Liquid Leather...ce sa aleg de pe site-ul lor pentru a curata un interior de piele la un Porsche Cayenne 2012?

- pentru curatat pielea - GT12 sau GT15 ?
    - conditioner - GT11 sau GT13.5 ?
    - pentru plansa de bord si alte elemente din plastic sa folosesc GT10? Sau sa caut in gama AUTOMATE de la ei de pe site?

Le-am trimis lor un mail cu toate intrebarile astea, dar mi-au raspuns ca trebuie sa le spun ce tip de piele am pe masina - aniline, semi-aniline sau pigmented... si asta e o informatie care eu nu o am, si nici nu am de unde aa o aflu.

Poate ma ajutati voi?

Mersi!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    348
    Thanks
    197

Implicit

De ce neaparat Gliptone Liquid Leather ? De ce nu Leatherique pe care il lauda toata lumea si il gasesti la vanzare si in Romania ? Daca aveam tapiterii din piele Leatherique ...foloseam .

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    768
    Thanks
    145

Implicit

sau daca te respecti ca si protectie ....

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,718
    Thanks
    703

Implicit

Mai mult ca sigur pielea este pigmentata, adica vopsita cu un strat foarte rezistent.

Eu as merge pe GT15 pentru curatare, fiind dedicat curatarii uzuale iar masina nu arata prea rau.
    Pentru protectie este greu de zis, vezi ce iti recomanda ei. Nu prea inteleg diferenta dintre ele, pare ca GT13.5 ar fi mai mult pentru semi-anilina.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2017
    Posturi
    18
    Thanks
    2

Implicit

Recomand si eu produsele prezentate de Polish Sibiu - Pinnacle Black Label.

Sunt produse de supercalitate. Ford le recomanda pentru pielea din F150 King Ranch.

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,575
    Thanks
    1,739

Implicit

Daca e piele adevărată, Gliptone face treabă bună și e și safe. Leatherique trebuie folosit cu atenție, mai ales daca e revopsita pielea (calitate proasta). Daca nu e piele, ci īnlocuitor, nu da cu conditioner că e frecție...eventual ai ceva lipicios, că nu are īn ce "intra" .

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,399
    Thanks
    171

Implicit

Citat Original postat de FAP Vezi Post
    De ce neaparat Gliptone Liquid Leather ? De ce nu Leatherique pe care il lauda toata lumea si il gasesti la vanzare si in Romania ? Daca aveam tapiterii din piele Leatherique ...foloseam .
    si gliptone stiu ca il gasesti , eu am luat mai demult de la Ionut.

- - - Updated - - -

Citat Original postat de lenzexe Vezi Post
    Daca e piele adevărată, Gliptone face treabă bună și e și safe. Leatherique trebuie folosit cu atenție, mai ales daca e revopsita pielea (calitate proasta). Daca nu e piele, ci īnlocuitor, nu da cu conditioner că e frecție...eventual ai ceva lipicios, că nu are īn ce "intra" .
    si daca este piele si este vopsita/acoperita cu lac (cum sunt majoritatea) in ce intra?

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,575
    Thanks
    1,739

Implicit

Citat Original postat de Muale Vezi Post

si daca este piele si este vopsita/acoperita cu lac (cum sunt majoritatea) in ce intra?
    Ai inteles aluzia (referitor la solutiile de hidratare)... ...acolo un coating e solutia (eu deobicei Gyeon Leather coat folosesc).

...abia pe un interior de e39 (cel de seria 7 cognac, editie limitata, unde ai 100% piele, pana si pe tetiere) am putut folosi si eu Conditionerul...il absorbea vazand cu ochii. La mine Conditionerul pe volane ajunge.

Cleanerul de la Gliptone e super ok si mai rentabil decat Prestine. La mușama APC baieti

Pasionat de detailing YRX's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Varsta
    40
    Posturi
    518
    Thanks
    63

Implicit

Mai dezvolta un pic treaba cu coatingul... please. Si eu vreau sa-mi iau ceva de curatere si protectie eficient.
    Eu am folosit, pentru ca era criza de Leatherique, Meguiars mirror bright cleaner & conditioner. E un all in one, foarte usor de folosit, de curatat a curatat dar au ramas scaunele cam scartaitoare cand te asezi pe ele.
    Conditionerul a functionat pe volan si pielea de la schimbator, acolo rezultatul a fost vizibil.

10. The Following User Says Thank You to YRX For This Useful Post:

lenzexe (11 mai 2018)

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,575
    Thanks
    1,739

Implicit

Sunt cāteva coatinguri ...leather coat de la Gyeon face o pelicula de protecție , CU ASPECT MAT, ce protejează de lichide etc pentru o luna (nu iau de buni termeni de 3-4 luni)- există și o versiune premium, mult mai scumpă. Mai sus este coatingul prezentat de polish Sibiu...nanolex și alti producători au soluții de genul deoarece puține tapițerii permit azi folosirea unui "conditioner " clasic cum e Gliptone sau cele de la Meguiars, Nextzett etc...un amic a dat pe "perforata" de F10 și au rămas reziduuri, mai ales īn pori, ce nu ieșeau decāt manual, cu un Cleaner puternic.
    Last edited by lenzexe; 11 mai 2018 at 12:36.

12. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

YRX (11 mai 2018)

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •