Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 51

Thread: Coating-uri ceramice: MOHS vs SiShield vs CQuartzUK vs MRFIX9H vs KISHO

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,772
    Thanks
    714

Implicit

Cred ca bataia mai mare este cu toti micii "producatori" de coating-uri, care au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Pare ca este foarte simplu acum sa-ti formulezi sau sa ambalezi propriul coating, sa-l incojori de putin putin marketing si sa iesi pe piata. De la o mana de producatori cati erau initial, acum sunt zeci.
    Mr FIX se vinde doar pe ebay si aliexpress iar sursele nu sunt de mare incredere. In schimb, din ce in ce mai multi producatori semi-fantoma scot coating-uri pe piata, targetate catre piata de detailing, toate cu aceleasi caracteristici pe hartie. Mr FIX nu pare sa aiba un producator in spate si se adreseaza marilor mase, care nu prea stiu ce cumpara.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 2 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

lenzexe (08 iunie 2018), Polish Sibiu (08 iunie 2018)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,483
    Thanks
    188

Implicit

coating-urile astea sunt explicate bine in filmuletul de pe yt a lui Forensic Detailing.
    "zeama" se cumpara vrac de la marii producatori de chimicale (Basf) si se ambaleaza si (cel mai important !! ) promoveaza de fiecare dupa cum poate.
    in pretul final, o mare parte o reprezinta promovarea si renumele vanzatorului.

*nu spun ca toate sunt aceeasi "zeama", se mai umbla la formula.

4. The Following 2 Users Say Thank You to Muale For This Useful Post:

lenzexe (08 iunie 2018), Polish Sibiu (08 iunie 2018)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    806
    Thanks
    148

Implicit

Problema e alta, coating-urile au devenit un fel de bau-bau iar unii instalatori și producători folosesc trucuri pentru a-și vinde produsul, iar altele exagerează cantitatea de protecție pe care o oferă și nivelul de întreținere necesar. Este adevarat ca acoperirile au diferențe tehnice pentru diferențele de garanție dar optati pentru o acoperire care se potrivește cel mai bine nevoilor. Fiecare avem o mulțime de opinii cu privire la modul în care funcționează coating-urile, dar lucrurile sunt neclare deoarece mare majoritate a producatorilor nu vorbesc în alti termeni decât in cel de marketing. Sunt derutat totodata de prezentarea modului de reîncărcarea a acestora....imi suna putin ciudat si neclar, iar fara dovezi nici nu cred că vom putea sti vreodata.
    Fara a comenta performanțele coating-urilor sau a altor acoperiri, inca nu a "inviat" produsul care sa ofere rezistenta la escrementele de pasare sau rezistenta la muste.....
    Last edited by Polish Sibiu; 08 iunie 2018 at 13:03.

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    45
    Thanks
    0

Implicit

Pentru MOHS am cateva intrebari

1.Ai dat doua straturi?

2.Daca ai dat doua, cat timp ai asteptat intre aplicari?

3.Cand ai sters, zona era umeda sau uscata?

4.Ce umiditatea aveai cand ai aplicat?

4.Inainte de stergere au aparut sau erau prezente diverse nuante, albastru/verde/mov?

5.Ai dat la 12 ore cu Cure?

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,772
    Thanks
    714

Implicit

1. Pe capota si plafon da, pe usa dreapta spate mai curand 1.5 straturi.
    2. Cam o ora intre aplicari, n-am cronometrat foarte precis
    3. Usor umed, in nici un caz uscat. Daca se usuca nu cred ca poti sa-l mai stergi
    4. Umiditate 65-70%, 18 grade C
    5. Nu, dar pe culoarea mea sunt greu de vazut oricum. Pe culori inchise vezi mai curand acest efect
    6. Nu, dupa cum am spus vreau sa vad performanta coating-ului nu a top-coat-ului sau straturi de sacrificiu.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

8. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

lenzexe (14 iunie 2018)

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    45
    Thanks
    0

Implicit

Multumesc toni.

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,772
    Thanks
    714

Implicit

Inca un experiment Ce se intampla daca aplici un QD peste ceramice? Raspunsul: pierzi o parte din beneficii, cum ar fi respingerea prafului si a mizeriei. Vom vedea mai tarziu daca efectul este temporar sau permanent.

Pe partea superioara a capotei (in dreapta pozei) a fost aplicat Adams Polishes Detail Spray pe o zona de 20-30cm.

IMG_2848 by toni.pieleanu, on Flickr
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

11. The Following 5 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

aRa (16 iunie 2018), ionutz_cjv5 (18 iunie 2018), kumkum (17 iunie 2018), lenzexe (16 iunie 2018), nazy (17 iunie 2018)

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,772
    Thanks
    714

Implicit

Alte curiozitati: ce se intampla cu aplicatoarele dupa intarirea coating-urilor?
    Lavetele de la Mr FIX si CQUK au devenit scandura, cea de la SiShield destul de tare si ea, cea de la Gyeon s-a intarit cel mai putin. Nu stiu exact daca acest comportament se coreleaza cu performanta pe vopsea, dar poate e util candva.

Si o noua intrare in test: Kisho Si-811 (+ X-03). L-am aplicat pe haion, jumatatea din stanga doar coating-ul, cea din dreapta coating + topcoat.
    Suprafata a fost decontaminata apoi pregatita cu Meguiars Ultimate Compound si Ultimate Polish, apoi degresata cu Sonax Paint Prepare si CarPro Eraser.

Kisho Si-811: intinderea se face usor, aplicatorul aluneca fara rezistenta. Timpul de stergere este specificat in instructiuni in functie de temperatura, in cazul meu, 20C - 2 minute. Prima stergere se face cu o laveta umeda, apoi se sterge cu o laveta uscata. Laveta umeda aluneca usor si niveleaza coating-ul iar laveta uscata inlatura ultimele urme. Stergerea cu laveta uscata este putin greoaie, agata putin, dar nimic de speriat.

X-03: se intinde usor, similar cu un QD, se sterge la fel de usor si lasa suprafata putin mai alunecoasa. Nu-mi dau seama inca ce procent de SiO2 contine, daca seama mai mult cu Reload/Cure sau cu CanCoat.
    Am aplicat de 2 ori, prima oara mi s-a parut ca a absorbit laveta prea mult si am zis ca daca tot dau, sa dau cum trebuie N-am vrut sa aplic direct pe vopsea, cum este recomandat, ca sa nu ajunga stropi pe partea cealalta.

In acelasi timp, pe baza spate am aplicat Sonax Polymer Netshield (stanga) si Gyeon CanCoat (dreapta). N-am mai filmat aplicarea, vedem cum se comporta la prima spalare/limpezire. Am au fost aplicate pe dupa decontaminare si degresare cu CarPro Eraser.
    Last edited by toni; 18 iunie 2018 at 06:50.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

13. The Following 4 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alxblade (17 iunie 2018), aRa (17 iunie 2018), axell (17 iunie 2018), lenzexe (17 iunie 2018)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,613
    Thanks
    1,797

Implicit

Citat Original postat de toni Vezi Post
    Alte curiozitati: ce se intampla cu aplicatoarele dupa intarirea coating-urilor?
    Lavetele de la Mr FIX si CQUK au devenit scandura, cea de la SiShield destul de tare si ea, cea de la Gyeon s-a intarit cel mai putin. Nu stiu exact daca acest comportament se coreleaza cu performanta pe vopsea, dar poate e util candva.
    Lavetele de Cquartz sunt cele mai tari la mine (scandura cum ai zis...nu stiu de ce le pastrez...) ...cele de Mr Fix sunt putin mai „moi„ decat cele de Cquartz...cele de Wolf MJ sunt moi (in apa insa zona care a absorbit produsul este total hidrofoba).
    Presimt ca la Kisho sunt piatra

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iunie 2016
    Posturi
    80
    Thanks
    0

Implicit

Ai Koch Chemie FSE? Incearca sa dai cu el in loc de Adams.

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •