Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 36

Thread: Coating-uri ceramice: MOHS vs SiShield vs CQuartzUK vs MRFIX9H vs KISHO

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,734
    Thanks
    708

Implicit Coating-uri ceramice: MOHS vs SiShield vs CQuartzUK vs MRFIX9H vs KISHO

Coating-uri ceramice: MOHS vs SiShield vs CQuartzUK vs MRFIX9H

De ceva timp pun la cale o comparatie intre diverse coating-uri ceramice si zilele trecute am reusit sa dau startul.
    Am inceput sa le strang prin iarna si ce am adunat au fost:
    - Gyeon MOHS (<2017) - Japonia
    - Nanolex SiShield - Germania
    - Carpro CQuartz UK - Coreea
    - Auto Ceramics MR FIX 9H - China

Prima oara am luat contact cu ceramicele in urma de vreo 5 ani cand am incercat Optimum Opti-Coat 2.0. A avut o durabilitate foarte buna si a devenit atunci sollutia preferata pentru jante. Intre timp a expirat si nu l-am mai putut folosi.

Ca sa acomodez toate cele 4 solutii intr-un mod cat mai echitabil a fost ceva de munca. In final a iesit cam asa:
    1. Capota: finisata cu Menzerna 3800, stergere cu Sonax Paint Prepare si Carpro Eraser
    A fost impartita in 4, de la stanga la dreapta, cum te uiti la masina: SiShield, CQUK, MRFIX, MOHS. Pe partile laterale, care coboara spre aripi aam aplicat acelasi coating ca pe zona adiacenta, in stanga SiShield, in dreapta MOHS
    2. Plafonul: finisat cu Sonax PremiumClass Paint Cleaner
    A fost impartit in 4:
    - partea soferului a primit MOHS in fata si SiShield in spate
    - partea pasagerului a primit CQUK in fata si MRFIX in spate

Restul masinii a fost finisat cu Carpro Essence. Aplicarea coating-urilor a fost facuta dupa vreo 2 ore de la terminarea aplicarii.
    3. Usa soferului a fost impartita in 4, de la stanga la dreapta avand aplicat: MRFIX, MOHS, CQUK, SiShield.
    4. Aripa stanga fata: MOHS
    5. Usa stanga spate: SiShield
    6. Aripa stanga spate: CQUK
    7. Aripa dreapta fata: SiShield
    8. Usa dreapta fata: CQUK
    9. Usa dreapta spate: MOHS - 1.5 straturi
    10. Aripa dreapta spate: MRFIX
    Barele si haionul au ramas neatinse deocamdata. Acolo planuiesc Gyeon CanCoat vs Sonax PolymerNetShield.

Vizual arata asa :D

coatings by toni.pieleanu, on Flickr

Odata pregatit si mascat totul conform planului am purces la aplicat. Desi camera mi-a dat ceva batai de cap pare ca au iesit ok filmarile.
    Fiecare solutie a fost aplicata si stearsa cu lavete separate pentru a evita contaminarea solutiilor.
    Temperatura a fost de 18 grade iar umiditatea 65-70% - am incercat sa arata in prima filmare dar nu cred ca se vede prea bine.

A. Gyeon MOHS.

Aplicarea se face foarte usor, se intinde excelent si aplicatorul aluneca perfect. Dupa maxim 1 minut de asteptare am sters reziduurile, care iarasi a decurs foarte usor. Sa zic ca au fost necesare 2 treceri cu laveta pentru inlaturarea reziduurilor, dar totul este foarte usor. Daca o ceara este nivelul 10 de aplicare si stergere, MOHS sa zic ca e la 2-3.
    Dupa aproximativ o ora am aplicat al doilea strat, mai putin pe usa dreapta spate, unde am ramas fara soutie.

B. MR FIX 9H

Se intinde foarte usor, este mai lichid decat MOHS si aplicatorul parca aluneca chiar mai bine. La stergere am incercat 2 metode, una stergand imediat dupa aplicare (maxim 1 minut) si alta lasand-ul vreo 10-20 minute). Cand este sters repede se sterge foarte usor si fara probleme. Daca il lasi mai mult se sterge mai greu, laveta agata putin si mai raman reziduurile pentru care e nevoie de mai multe treceri cu laveta.
    Instructiunile zic sa-l lasi 5-20 minute in functie de conditiile de temperatura/umiditate. Probabil ceva intre ce am incercat e mai bine, vedem cum se comporta ambele zone in timp, daca stergerea prea rapida afecteaza durabilitatea sau proprietatile hidrofobe.

C. Carpro CQuartz UK

Il folosisem pentru protectia jantelor de vara in urma cu o luna probabil si deja a facut cristale pe filetul sticlei. Aveti grija daca il refolositi. Si cu Gyeon am patit la fel.
    Aplicarea a fost ceva mai greoaie, dar nimic de speriat. Aplicatorul nu aluneca foarte usor, mai ales dupa ce acoperi o suprafata de 20x20cm. Pare ca cere mai mult produs... Chiar si asa, tot se intinde mai usor decat multe ceruri. Stergerea este si ea putin mai greoaie decat la celelalte, necesitand 3-4 treceri cu laveta peste aceeasi zona, iar laveta aluneca mai greu. Poate cu niste lavete mai bune se sterge mai usor

D. Nanolex SiShield

Aici am ramas fara baterie la camera, dar am filmat ceva cu telefonul. A iesit cam prost

L-am lasat in mod special la sfarsit intrucat am citit despre el si Si3D ca trebuie sa te misti repede si sa aplici in sectiuni mici. Mie mi s-a parut cel mai usor de aplicat. Aplicatorul zboara pe suprafata iar stergerea este de vis. Dintr-o trecere au disparut toate reziduurilor si pare cel mai alunecos dintre toate.

Cam atat cu aplicarea. Pe nici una din zone nu am aplicat vreun quick-detailer sau spray-sealant tocmai pe a vedea comportamentul adevarat. Masina va sta in garaj pana sambata-duminica cand ma gandesc sa o scot la un jet de apa ca sa vedem hidrofobicitatea.

EDIT 17.06.2018: aplicarea KISHO aici.
    Last edited by toni; 17 iunie 2018 at 17:26.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 19 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

Ace99 (03 mai 2018), Al1n (07 mai 2018), aRa (03 mai 2018), axell (03 mai 2018), Azzuro (04 mai 2018), Cata_B (05 mai 2018), Clau (04 mai 2018), Claudiu PDR Bucuresti (05 mai 2018), DAREM (03 mai 2018), FAP (03 mai 2018), gutval13 (03 mai 2018), ionutz_cjv5 (07 mai 2018), kumkum (07 mai 2018), Marius05 (03 mai 2018), Muale (03 mai 2018), nazy (03 mai 2018), Sharkky (03 mai 2018), teodors (05 mai 2018), YRX (03 mai 2018)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,418
    Thanks
    175

Implicit

pff ce test bun!
    ma abonez sa vad rezultate, desi probabil trebuie urmarita mult timp masina.
    este interesant: efect hidrofon pe masina murdara/curata, indepartare traffic film cu jet (daca are vreun efect), contaminanti (seva,bitum) si "bird-bomb"
    ca presupun ca nu te apuci sa testezi H-ul prin zgarieturi pe masina
    pe far/stop sau suprafetele de sticla nu ai aplicat?
    Last edited by Muale; 03 mai 2018 at 10:59.

4. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

kryss782001 (09 iunie 2018)

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    626
    Thanks
    202

Implicit

Nanolex Si3d HD pe masina murdara are ZERO efect hidrofob ( beading sheating ) .... acesta isi face aparitia dupa 2BM ( spun asta pentru ca intretin periodic o masina care are acest coating aplicat )

Foarte bun testul ... sa vedem cine cum ramane !

6. The Following 3 Users Say Thank You to Ace99 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (07 mai 2018), lenzexe (04 mai 2018), Stelian99 (13 mai 2018)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,594
    Thanks
    1,766

Implicit

Sunt tare curios de Mr Fix...am vazut ca unii aplica si Titanium Shield (zona Bucuresti).

Felicitari pentru prezentare.

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,734
    Thanks
    708

Implicit

@lenzexe: au aparut atatea coating-uri in ultimul an incat nu mai stii ce sa crezi despre fiecare. Tind sa cred ca multe provin din China, ceea ce nu-mi inspira incredere. Gyeon, Carpro si Nanolex sunt de ceva timp pe piata, ofera suport real pentru produsele lor si continua sa imbunatateasca. Solutiile chinezesti sunt aruncate pe piata si fiecare se descurca cum poate.

@Muale, vezi mai jos.

Legat de rezistenta de zgarieturi am facut alt test in trecut.
    Am aplicat cateva picaturi pe o suprafata vopsita si le-am lasat sa se usuce, fara sa le intind sau sa sterg reziduurile.
    Am avut mai multe scopuri:
    1. sa vad cat ramane pe suprafata dupa evaporare
    2. sa vad ce reactie are cu vopseaua
    3. sa testez rezistenta la zgarieturi

Cred ca le-am lasat vreo 2 saptamani sa se usuce complet, dupa care le-am frecat cu vata otelita fina (parca #000).
    Rezultatul arata cam asa:

IMG_2170 by toni.pieleanu, on Flickr

Nanolex SiShield: s-a uscat foarte lucios, dar intr-un strat subtire. Dupa frecarea cu vata otelita nu am observat vreo diferenta intre suprafata trata si cea netratata, ambele s-a zgariat la fel
    Gyeon MOHS: aplicat intr-un singur strat, ceea ce Gyeon nu recomanda (minim 2 straturi). S-a uscat foarte mat, avand o pelicula aproape prafoasa pe intreaga suprafata. Dupa frecarea cu vata otelita a prins ceva luciu dar a pierdut din grosime. Insa vopseaua se vede patata, ca si cum ar fi intrat in porii vopselei.
    Carpro CQUK: s-a uscat destul de lucios si cu grosime mare. Dupa vata otelita s-a zgariat mult si adanc.
    Mr FIX 9H: s-a uscat foarte lucios si cu grosime mare. Dupa vata otelita o parte s-a zgariat, dar in parte a ramas lucios! Am zis ca am frecat eu prea usor, asa ca am insistat. Au mai aparut zgarieturi adanci, dar in mare parte ramane lucios. Foarte ciudat comportamentul.

IMG_2175 by toni.pieleanu, on Flickr

Pare ca unele dintre ele fac priza foarte buna cu vopseaua, altele raman mai mult la suprafata si sunt inlaturate mecanic mai usor.
    Asta am incercat sa exemplific mai jos.

CQUK si MrFIX9H, cele care au lasat cel mai gros strat, se curata bucati.
    MOHS si SiShield nu par sa se curete, se zgaraie si ele, dar zgarieturile nu sunt la fel de vizibile. SiShield pare sa beneficieze de faptul ca este mai neted si alunecos.

Pasul urmator a fost sa maschez jumatate din zona si sa polishez o parte din suprafata. Dupa 2 treceri cu Meguairs M105 aplicat manual am ramas cu asa ceva:

IMG_2207 by toni.pieleanu, on Flickr

Nanolex SiShield a disparut aproape complet, abia abia se mai vede o urma unde a fost aplicat.
    La Gyeon MOHS se vede clar unde a fost aplicat, s-a luat doar stratul superficial care se uscare prafos si neuniform.
    CQUK s-a luat partial dar nici nu a prins luciu dupa polish.
    MrFIX9H s-a curatat mult din el dupa polish si in loc sa prinda luciu mai mult s-a matuit. Un comentariu foarte important legat de MrFIX9H - solutia este disponibila la mult vanzatori pe ebay si aliexpress si sunt foarte sigur ca nu primesti acelasi lucru de la toti. Am mai aplicat solutia cumparata din alta parte pe alta suprafata si acolo s-a luat foarte usor cu Menzerna 3500. Faptul ca rezultatele nu sunt reproductibilite mi se pare ingrijorator.

As vrea sa refac la un moment dat testul aplicand solutiile ca pe masina, intins si sters. Pana acum as trage concluzia ca Gyeon MOHS patrunde mai adanc in vopsea si nu pare sa fie inlaturat usor, pe cand CQUK creaza un strat mai gros, dar cu o priza mai slaba. Grosimea lui CQUK il ajuta insa sa fie inlaturat greu. Posibil ca atunci cand este intins bine si lucrat pe suprafata sa faa priza mai buna. SiShield este undeva mai jos ca rezistenta la zgarieturi, dar este cel mai alunecos/neted, ceea ce ma astept sa ajuta la efectul de auto-curatare. MrFIX9H este cel mai ciudat si nu stiu ce sa cred despre el.

Ultimul test pe care l-am facut a fost compatibilitatea cu plasticul. Am aplicat solutiile pe o bucata de plastic ABS pentru a vedea daca schimba in vreun fel culoarea.

IMG_2188 by toni.pieleanu, on Flickr

SiShield si MOHS nu au facut nimic, pe cand CQUK si MrFIX9H au intunecat foarte mult nuanta si le-as considera dressing-uri foarte bune pentru plastic. Aplicarea este ceva mai dificila, am observat ca trebuie sterse foarte usor, altfel se iau de pe suprafata. Sa vedem cum rezista in timp. PS: inainte de aplicat am sters plasticul cu Carpro Eraser pentru a inlatura orice urme ar exista pe acolo.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

9. The Following 9 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

Ace99 (04 mai 2018), Al1n (07 mai 2018), aRa (04 mai 2018), Dunixi (04 mai 2018), FAP (04 mai 2018), kryss782001 (09 iunie 2018), kumkum (07 mai 2018), lenzexe (04 mai 2018), Stelian99 (13 mai 2018)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    794
    Thanks
    148

Implicit

Toni...avand in vedere eficiența testului ..mergi si spăla masina la colț de stradă și lasă băieții sa o șteargă cu cârpa lor .... nu toti clienții au posibilitatea de a spăla masina corect...

11. The Following 2 Users Say Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Ace99 (04 mai 2018), Cris Detailing (04 mai 2018)

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,734
    Thanks
    708

Implicit

Si sa vad ce, Andrei? Cum se zgaraie masina?
    Ai spus-o si tu de multe ori, ceramicele nu sunt un scut atomic. Poate se zgaraie mai greu, poate mai putin dar sigur nu inlocuiesc o rutina corecta de spalare.
    Nu cred in faptul ca nu oamenii nu pot spala masina corect (sau "mai corect" decat o fac acum), nu vor pentru a implica un efort suplimentar. Poti oricand sa o stergi cu o laveta de microfibre in loc de pielea de caprioara, sa folosesti un aditiv de uscare, sa dai cu ceara periodic etc. Iar cine nu vrea sa faca asta poate sa duca masina la un 1-step polish anual si va arata mai bine decat 99% din masinile de pe strada.
    Cine daa cu ceramic si speli masina "la baieti" nu cred ca rezolva mare lucru pe termen lung.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

13. The Following 6 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alxblade (06 mai 2018), Claudiu PDR Bucuresti (05 mai 2018), Cris Detailing (05 mai 2018), crushburn2003 (05 mai 2018), kumkum (07 mai 2018), lenzexe (05 mai 2018)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    794
    Thanks
    148

Implicit

toni, era de avut in atentie rezistenta acestora pe autoturism cu spalare NORMALA la care are tot omul acces.
    Ceea ce tu ai pus la lupta, sunt produse promovate ca SCUT ATOMIC de anumite persoane...si culmea e ca sunt aplicate pe autoturisme la preturi exorbitante fiind sustinute de vanzatori cu un marketin agresiv.

- Gyeon MOHS (<2017) - Japonia
    - Nanolex SiShield - Germania
    - Carpro CQuartz UK - Coreea
    - Auto Ceramics MR FIX 9H - China

EXEMPLU : Ceramic Pro este o companie mai nouă in RO care incepe să surprindă atenția pieței.
    Nu am nicio experiență personală cu produsul, dar etica companiei in general mi-a indepărtat produsul. (desi il puteam avea de mult pe mana) ...
    Voi păstra orice speculații despre produsul in sine, motiv pentru care am ales să stau departe pe baza unor revendicări nerealiste și tehnici de marketing prin ambuscadă.
    Un lucru pe care trebuie să-l menționez din cauza confuziei in masă a consumatorilor este faptul că referința 9H pe care o menționează in titlu “anumite produse” nu este duritatea minerală, ci pur și simplu un criteriu de duritate bazat pe testul durității creionului.
    Sunt sigur că anumite produse folosesc o companie chimică terță parte pentru a produce produsul, motiv pentru care prefer pe cat posibil produsele cu propria fabrica.
    Aceste straturi de acoperire “ceramica” nu impiedică in nici un fel aparitia zgarieturilor pe suprafata autoturismului ...

15. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Stelian99 (13 mai 2018)

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    147
    Thanks
    106

Implicit

Super test, Toni! Nanolex SiShield e o varianta mai noua (imbunatatita) a lui Si3d?

Intreb pentru ca am aplicat si eu Si3d in toamna pe masina mea si am avut o experienta diferita la aplicare - mi s-a parut mult mai dificil de aplicat, aluneca destul de greu aplicatorul, parca e lipicios, iar la buffing la fel, agata bine laveta si e destul de greu sa indepartezi toate reziduurile. O alta diferenta o vad la plastice, unde spui ca SiShield nu a avut efect, dar la mine Si3d a lasat plasticele negre (am putine, ce-i drept, doar pe la oglinzi), cu un negru mat foarte placut.

Ce spune ACE despre SI3dHD e valabil si la mine - pe masina murdara, efectul hidrofob al lui Si3d e zero. Isi revine doar dupa 2BM.

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,734
    Thanks
    708

Implicit

SiShield este un Si3D mai usor de aplicat si cu o durabilitate putin mai mica. Pentru SiShield ei zic 20k km, iar pentru Si3D 30k km.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

18. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

Cata_B (06 mai 2018)

Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •