Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 59

Thread: Coating-uri ceramice: MOHS vs SiShield vs CQuartzUK vs MRFIX9H vs KISHO

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    159
    Thanks
    120

Implicit

Chiar pare mai ușor de aplicat

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,777
    Thanks
    715

Implicit

Momentul pe care il asteptam, proba de apa
    Au trecut aproximativ 2 saptamani de aplicare, timp in care masina nu a vazut apa si am circulat cu ea foarte putin (<50km).
    Incercat sa nu luati ca referinta capota. Pare ca suprafata a fost cam mica iar aplicare nu iesit foarte bine.
    Comportamentul hidrofob pare dependent de aplicare, am observat ca pe capota Gyeon si Nanolex se comporta mai prost decat pe plafon. CQUK si MRFIX nu par influentate, avand acelasi comportament pe orice panou. S-ar putea ca MOHS si Nanolex sa le fi sters prea repede pe capota.

*vizionati 1080p

CQuartz UK si Mr FIX 9H au un comportament similar, apa este respinsa imediat, iar beading-ul este impresionant.
    Gyeon MOHS este pe locul urmator, apa reusind in unele conditii sa inunde in totalitate suprafata pentru scurt timp. Beading-ul este bun,
    Nanolex SiShield este pe ultimul loc, cu putin urma Gyeon.

Beading...

Gyeon MOHS:

IMG_2355 by toni.pieleanu, on Flickr

Nanolex SiShield:

IMG_2356 by toni.pieleanu, on Flickr

Mr FIX 9H:

IMG_2357 by toni.pieleanu, on Flickr

CQUK:

IMG_2358 by toni.pieleanu, on Flickr

Inainte sa dau cu apa am observat niste diferente in ceea ce priveste proprietatile anti-statice:

IMG_2349 by toni.pieleanu, on Flickr

Gyeon MOHS si Mr FIX 9H sunt cele mai putin prafuite, MOHS avand in usor avantaj. Acelasi comportament l-am vazut si pe plafon. CQUK si SiShield sunt la fel de pline de praf ca zone de delimitare.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

3. The Following 10 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alxblade (14 mai 2018), axell (14 mai 2018), ionutz_cjv5 (20 mai 2018), kryss782001 (09 iunie 2018), kumkum (13 mai 2018), lenzexe (02 iunie 2018), MihaiFlorescu (07 iunie 2018), nazy (13 mai 2018), Sharkky (18 mai 2018), Stelian99 (13 mai 2018)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,613
    Thanks
    1,797

Implicit

Am testat si eu Mr Fix 9H pe un portbagaj de F10 - sters dupa 2 minute (se sterge foarte usor).
    De remarcat:
    - accesoriile de toata jena din pachet: o pasla de aplicare cu care nu as atinge masina niciodata si o tentativa de aplicator + instructiuni gen TopShop. Am folosit la aplicare ce se vede in fotografie.
    - miros chimic puternic (masca si manusi groase clar)
    - se lucreaza usor - se sterge foarte usor dupa 2 minute
    - timp rapid de „intarire„ pe suprafata (laveta Nanolex era dura la 12 ore)
    - lavetele folosite cu CQuartz sunt mai tari insa - cea de la Mr Fix o resimt mai spre plastic, mai „lite„ (si solutia intarita de pe capac si sticla imi de impresia de plastic)
    - Persoana de la care aveam mostra sustine ca hidrofobia se mentine foarte bine la 4 luni de la aplicare.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

5. The Following 3 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

alxblade (02 iunie 2018), aRa (02 iunie 2018), kumkum (02 iunie 2018)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    806
    Thanks
    148

Implicit

am prieteni de pe dincolo care incet incet au inceput sa renunte la ceramice si au revenit pe sealant...pt a nu avea bataie de cap cu garantii etc etc....mi-a soptit cineva ca in urma discutiei avute cu cei de la MODESTA pt garantie de 3 ani pe Romania...aia s-au speriat...

Pasionat de detailing GeorgeBogdan's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2014
    Posturi
    73
    Thanks
    19

Implicit

Citat Original postat de Polish Sibiu Vezi Post
    am prieteni de pe dincolo care incet incet au inceput sa renunte la ceramice si au revenit pe sealant...pt a nu avea bataie de cap cu garantii etc etc....mi-a soptit cineva ca in urma discutiei avute cu cei de la MODESTA pt garantie de 3 ani pe Romania...aia s-au speriat...
    Si eu am prieteni in tara care incet incet au inceput (ca si mine desigur) sa renunte la forumurile romanesti de detailing din cauza unora ca tine mai militianule sau fost militian (egal!) . Vii si ne expui aici gandurile tale non sens iesite din creierul tau la vreme de seara. Creier care nu are destule cute incat sa poate procesa anumite informatii si atunci le inventeaza pur si simplu . Fabulezi mai Nea SRI . E si normal si nu te condamn pt asta atata timp cat tu ai ramas la stadiul de Collinte . Dar na , daca nu ar fi specimene ca tine cum naiba ar face lumea diferenta dintre looseri si ceilalti ?! Vezi ti de pistoalele tale de vopsit si nu mai afirma tampenii ca e mai bine ! Devii total penibil si iti dauneaza imaginii care si asa e plina de aberatii. Poate vii pe viitor cu dovezi cand incepi sa acuzi dar na , nu stim in ce cercuri de aplicatori de sealant te invarti tu dar sincer ? Who care ? Deja am rapit din prea mult timp sa scriu randurile astea si te consideri deja prea important . Nu mai fabula mai nea sealant !

8. The Following User Says Thank You to GeorgeBogdan For This Useful Post:

Reviver (06 iunie 2018)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    806
    Thanks
    148

Implicit

sweet dreams ... ai visuri tovarasul scut atomic ..pt tine coatingul e mai tare ca ceea ce au montat americanii la Deveselu
    Last edited by Polish Sibiu; 05 iunie 2018 at 11:05.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,777
    Thanks
    715

Implicit

Va rog sa nu poluati topicul cu discutii inutile. Daca aveti de adaugat comentarii va rog sa fie constructive.

Un update legat de testul curent. In urma cu 2.5 saptamani am prins o ploaie usoara. Rezultatul mai jos.
    De la stanga la dreapta: MOHS, Mr. FIX, CQUK, SiShield.

coatings_2 by toni.pieleanu, on Flickr

Plan indepartat, stanga CQUK, dreapta Mr. FIX, plan apropiat stanga MOHS, dreapta SiShield.

coatings_3 by toni.pieleanu, on Flickr

De la stanga la dreapta: Mr. FIX, MOHS, CQUK, SiShield
    coatings_1 by toni.pieleanu, on Flickr

Cel mai curat a ramas Mr. FIX, urmat indeaproape de CQUK, apoi MOHS si SiShield care sunt mai murdare. Pe plafon diferenta dintre ele mi s-a parut mai mica decat pe capota, in schimb pe plafon Mr. FIX este in continuare cel mai curat (acolo l-am lasat vreo 10 minute pana l-am sters).
    O sa verific ce pete de apa au ramas, mi s-a parut ca vad cateva, unele mai urate decat altele. Masina a ramas nespalata 2 saptamani dupa ploaie, dar nu am circulat cu ea. S-a spalat foarte usor, dar nici mizeria nu era foarte lipita.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

11. The Following 8 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alxblade (06 iunie 2018), axell (06 iunie 2018), kryss782001 (09 iunie 2018), kumkum (07 iunie 2018), lenzexe (06 iunie 2018), Muale (07 iunie 2018), R3ptile (07 iunie 2018), Sharkky (06 iunie 2018)

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    633
    Thanks
    204

Implicit

interesant Mr. FIX

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iunie 2016
    Posturi
    80
    Thanks
    0

Implicit

Se pare ca Mr. Fix a devenit cosmarul de pe buzele tuturor producatorilor cu renume. Probabil costul de productie tot atata este la toti, dar nu s-au gandit ca ceva no name o sa si vanda la pretul de 15$ acelasi lucru vandut de ei la 50$+.
    Last edited by Ovi789; 07 iunie 2018 at 18:54.

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,613
    Thanks
    1,797

Implicit

Citat Original postat de Ace99 Vezi Post
    interesant Mr. FIX