Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Luminous wax - Black Hyundai ix35

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    191
    Thanks
    253

Implicit Luminous wax - Black Hyundai ix35

De curānd am īncercat ceara trimisa de colegul nostru Axell - luminous wax.*

Cu toate ca ea a fost trimisa inițial pentru culoarea mașinii mele (acel gri Pannacotta), am văzut ca este pliabila și pe mașinile negre.*

Astfel, după prespalarea Hyundai-ului ix35, spălarea, decontaminarea și ștergerea completa cu IPA 50/50, am considerat ca este un bun moment sa vad care sunt capabilitățile acestui produs.*

Tot cu aceasta ocazie, ca pas anterior, am folosit și acea mostra de pre-wax cleaner, fiind lucrata pe mașină cu ajutorul unui aplicator de microfibra și īndepărtată prin ștergerea cu un prosop de microfibra.*

Luminous wax a fost aplicata cu ajutorul unui burete de spumă prin mișcări cross pattern (sus jos, stānga dreapta). Modul de īntindere al produsului mi s-a părut facil, ușor. Aplicatorul a fost umezit īnainte.*

După trecerea a cāte 5-7 minute, am revenit pe fiecare panou, īndepărtānd reziduurile cu ajutorul unui prosop de microfibra dedicat.*

In cazul acestei mașini, aplicarea nu a fost cea mai fericita, vina aparțināndu-mi in totalitate. Date fiind condițiile, am fost nevoit sa fac tot acest proces īn soare.*

Asta a determinat ca īndepărtarea sa fie puțin mai dificila, lăsānd īn urma acea senzație de holograma. Mai tārziu, am revenit cu buffing-ul și am reușit sa le fac sa dispară.*

Cat despre rezultat?*

Wow!*

Mașina nu a beneficiat de o corecție a lacului īn prealabil, insa aceasta ceara a reușit sa se comporte pe alocuri ca un filler, mascand foarte bine acele defecte.*

Prima reacție a posesorului autoturismului a fost: "nu mai am acele zgārieturi in zona portbagajului!"*

Luciul conferit și profunzimea culorii este absolut fantastica. Un efect umed și pronunțat!*

Bineīnțeles, īn ceea ce privește durabilitatea, astfel cum spune și producătorul, este o ceara din gama "show wax".*

Consider ca efectul compensează munca!*

Ulterior am aplicat aceasta ceara și pe porțiuni din mașina mea (din păcate, nu am apucat sa fotografiez). Am fost impresionat de rezultat și nu am mai īntāmpinat problema expusa mai sus, aplicarea fiind ferita de razele soarelui.*

Ca o concluzie, este o ceara pe care as aplica-o săptămānal pe mașina personala, deoarece efectul este impresionant. Pe lāngă asta, consider ca și prețul este foarte bun. Pot spune ca este și economica, din acea mostra am reușit sa acopăr un Hyundai ix35 complet și un Opel astra H hatchback (fără cupola).*

Aștept cu interes și alte opinii despre acest produs!*

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    Last edited by alxblade; 13 aprilie 2018 at 12:17.

2. The Following 4 Users Say Thank You to alxblade For This Useful Post:

aRa (19 aprilie 2018), axell (13 aprilie 2018), Cris Detailing (16 aprilie 2018), ionutz_cjv5 (16 aprilie 2018)

Pasionat de detailing axell's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    216
    Thanks
    254

Implicit

Citat Original postat de alxblade Vezi Post
    De curānd am īncercat ceara trimisa de colegul nostru Axell - luminous wax.*
    Multumesc mult pentru test si apreciez timpul si munca depusa.

Intr-adevar, Luminous nu exceleaza in durabilitate dar exceleaza la alte capitole asa cum ai mentionat mai sus: “Luciul conferit și profunzimea culorii este absolut fantastica. Un efect umed și pronunțat!*” alxblade

Luand in considerare durabilitatea scazuta oferita de Luminous recomand aplicarea acestui produs ca un “top-up” la o ceara cu o durabilitate mai indelungata (ex. Dynasty), efectul produs te va uimi!
    Last edited by axell; 13 aprilie 2018 at 12:51.

4. The Following 3 Users Say Thank You to axell For This Useful Post:

alxblade (13 aprilie 2018), Cris Detailing (13 aprilie 2018), ionutz_cjv5 (16 aprilie 2018)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,624
    Thanks
    1,808

Implicit

Am testat si eu Luminous!..si comparat direct cu Meguiars No26 (o ceara cu un raport imbatabil in materie de orice vrei de la o ceara)

Pro:
    - mirosul demential (au o obsesie ODK cu satisfacerea mirosului)
    - economic (cu mostra sigur acoperi o masina)
    - are efect de acoperire a micilor defecte
    - aspect de showroom ...sunt curios pe un lac cu defecte cum se comporta

Minus:
    - beading de 7-8 cu indulgenta ( no26 de 9...SiO2 are 10)
    - stergerea e mai ok dupa 30min, altfel trebuie vreo 2 lavete si timp ca sa dispara toate uleiurile
    Imagini Atasate Imagini Atasate

6. The Following 4 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

allterrain (20 aprilie 2018), alxblade (19 aprilie 2018), aRa (19 aprilie 2018), axell (19 aprilie 2018)

Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    216
    Thanks
    254

Implicit

Citat Original postat de lenzexe Vezi Post
    Am testat si eu Luminous!..si comparat direct cu Meguiars No26 (o ceara cu un raport imbatabil in materie de orice vrei de la o ceara)

Pro:
    - mirosul demential (au o obsesie ODK cu satisfacerea mirosului)
    - economic (cu mostra sigur acoperi o masina)
    - are efect de acoperire a micilor defecte
    - aspect de showroom ...sunt curios pe un lac cu defecte cum se comporta

Minus:
    - beading de 7-8 cu indulgenta ( no26 de 9...SiO2 are 10)
    - stergerea e mai ok dupa 30min, altfel trebuie vreo 2 lavete si timp ca sa dispara toate uleiurile

Luminous este un produs Obsession Wax si nu ODK.

Produsul face parte din categoria “pure show wax” - de aici si proprietatea de acoperire (intr-o oarecare masura) a micilor defecte.

Beading-ul nu este unul din punctele forte ale produsului; in schimb ofera un "look" de invidiat!

Din cate observ timpii de uscare recomandati de producator nu "ajuta" si cred ca trebuiesc revizuiti in concordanta cu temperaturile/clima din Romania... revin cu detalii despre acest aspect.

Doar o aducere aminte/recomandare: Ceara Auto (in general) trebuie aplicata in straturi foarte foarte fine, daca aplicati in exces veti intampina dificultati la uscare/stergere dar si irosirea nejustificata a produsului!

Multumesc mult pentru test si apreciez efortul.

P.S. Pozele de la final sint deosebite! Ar da bine pe un calendar DETAILING-CLUB.2019!
    Last edited by axell; 19 aprilie 2018 at 23:15.

8. The Following User Says Thank You to axell For This Useful Post:

lenzexe (20 aprilie 2018)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,624
    Thanks
    1,808

Implicit

Citat Original postat de axell Vezi Post
    Luminous este un produs Obsession Wax si nu ODK.

P.S. Pozele de la final sint deosebite! Ar da bine pe un calendar DETAILING-CLUB.2019!
    Ora tarzie...multi producatori...mirosul halucinant

Cu prima ocazie incerc si Evolution Rose. Ambele mi se par ceruri pentru pasionati, fara pretentii legat de durabilitate.

10. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

axell (20 aprilie 2018)

Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    216
    Thanks
    254

Implicit

Am testat si eu Luminous!... stergerea e mai ok dupa 30min, altfel trebuie vreo 2 lavete si timp ca sa dispara toate uleiurile
    Din poza ta (foarte inspirat! ) reiese ca temperatura la care a fost aplicata ceara este perfecta numai ca umiditatea din aer este ridicata si astfel stergerea si implicit timpii de uscare vor fi diferiti de cei recomandati initial.

Din obervatiile tale reiese ca 30 min pare a fi un timp optim - daca mai ai ocazia/rabdarea sa mai faci cateva teste si sa ne spui concluziile ti-as fi foarte recunoscator.

Ora tarzie...multi producatori...mirosul halucinant

Cu prima ocazie incerc si Evolution Rose. Ambele mi se par ceruri pentru pasionati, fara pretentii legat de durabilitate.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •