Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10

Thread: Rover 75 2.5 V6 /// Mazda MX-5 Phoenix SE

Nou Venit Pajeroking's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Rover 75 2.5 V6 /// Mazda MX-5 Phoenix SE

Buna seara,

Si incepem inca un jurnal de bord, pe langa celelalte multe jurnale....

Dar acest jurnal va fi diferit fata de clasicele jurnale! Va cuprinde ambele masini si voi incerca sa limitez continutul la detailing/estetica. Si nu va fi un jurnal prioritar, deci voi posta probabil de cateva ori pe an.

Dupa cum va povesteam in sectiunea de noi veniti, detin de vreun an un Rover 75 iar Miata o am de 3 ani.

Dupa vreo 2 tamponari am vopsit mai multe elemente la Rover, diferente de nuanta intre vopseaua veche si cea noua nu prea observ, sunt multumit...
    Problema este ca inainte de a ajunge la mine masina a fost usor neglijata, iar interiorul este usor murdar, trebuie spalata catifeaua de pe usi si un loc de pe tavan. In portbagaj am varsat nitel ulei.... si a ramas un usor miros, plus ca miroase a statut(presupun ca masina a stat pe bara cativa ani buni). Iar instalatia de climatizare nu cred ca a fost igienizata de 20 de ani de cand s-a nascut masina... va imaginati )

Cat despre Miata, s-a exfoliat rau lacul de pe capota, iar de 2 ani de zile eu nu gasesc un vopsitor/tinichigiu care sa imi inspire incredere. Am mai si pocnit-o usor la o competitie de autocross si a plesnit chitul de pe usa, asa am aflat ca fusese chituita in trecut.
    Daca vreunul dintre voi cunoaste vopsitor competent v-as fi recunoscator.

Sa revenim in prezent:

Saptamana trecuta in timp ce eram in vizita la Cluj prietenii mei m-au dus pentru prima oara la o spalatorie self car wash.

Am prespalat masina, apoi am dat cu spuma activa cred ca e, dar gen jet de la distanta, am lasat 3 minute apoi am clatit, apoi uscat cu carpe. A iesit... mediocru sa zicem... au ramas urme, nu stiu din cauza ca nu am spalat cum trebuie sau ca nu am uscat cum trebuie. Oricum a iesit mult mai bine decat la perii, iar pentru prima incercare, sunt multumit.

Saptamana viitoare voi da o fuga la Jet-On din Colentina sa vad cu ce se mananca si cum sta situatia acolo. Daca ma incanta, voi spala o data asa respalare cu spuma lor, clatire... voi face poze....
    Apoi voi face niste investitii: 2 galeti cu Grit guard, o manusa pt spalat si lavete microfibra pentru uscat, voi incerca din nou cu metoda 2BM si uscare cum trebuie si voi face poze ca sa ma conving eu ca e diferenta si ca merita.

Saptamanile astea voi curata cat pot de bine interiorul Roverului si imi voi lua inima in dinti si voi merge la Ovidiu pentru un detailing, nu de alta dar mi-e rusine sa merg cu ea asa :D.

Pun si niste poze si promit ca voi incerca sa tin jurnalul cat de updatat se poate.

2. The Following 3 Users Say Thank You to Pajeroking For This Useful Post:

axell (10 aprilie 2018), Cris Detailing (10 aprilie 2018), Zveroboy (12 aprilie 2018)

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Update 14 Aprilie 2018

Buna seara,

Dupa cum v-am promis, voi incerca sa va tin la zi referitor la starea estetica a masinilor mele.

Azi de dimineata, sambata fiind, pe la 7 dimineata am plecat din Aviatiei spre Selfwash-ul Jet-ON din Colentina, gandindu-ma ca lumea doarme.

Toata Colentina blocata, lumea mergea la Dragonul Rosu ))

Am spalat Miata cu programul apa+spuma, apoi cu programul de clatire. Special nu am sters-o cu nimic(nici nu am cu ce) ca sa vad ce urme raman. Sa dea dracii de am observat vreo urma. Va atasez poze( data viitoare le voi face cu DSLR-ul poate ajuta...) Poate o fi de la faptul ca masina e gri si nu se vad petele...

Ma rog, cu 10 lei am spalat masina si am si aspirat-o in interior. De acum incolo numai selfwash scrie pe mine.

Fiind totusi convins ca investiitiile vor ajuta cu siguranta, pe viitor imi voi cumpara 2 galeti, site, manusa si niste lavete pentru uscare sa vedem daca observ vreo imbunatatire. Repet, nu sunt disperat, vreau doar sa ridic nivelul de intretinere o idee ....

Cat despre interior, simt nevoia unui spray pentru plastice, stergand doar cu carpa praful mi se pare insuficient. Dar nu vreau un spray cum dau baietii de la spalatorie de imi raman zoaie pe bord. Si m-ar mai ajuta un pamatuf/periuta pentru sters praful in locurile delicate: butoane, guri aerisire etc. Poate pe viitor voi investi si intr-un aspirator...vedem.

Va fi un proces de durata, dar incet incet invatam. Astept feedback si critici!

--
    Andi

P.S.: Sa nu decapotez niciodata fara sa las sa se usuce soft topul, se va mozoli si va arata ca in poza :|
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    37
    Posturi
    163
    Thanks
    77

Implicit

Citat Original postat de Pajeroking Vezi Post

Cat despre interior, simt nevoia unui spray pentru plastice, stergand doar cu carpa praful mi se pare insuficient. Dar nu vreau un spray cum dau baietii de la spalatorie de imi raman zoaie pe bord. Si m-ar mai ajuta un pamatuf/periuta pentru sters praful in locurile delicate: butoane, guri aerisire etc.
    Eu folosesc 1z Cockpit Premium. Lasa aspect mat. Multumit
    Periute eu am asa ceva https://ingrijireauto.ro/accesorii-p...entilatie.html

Pasionat de detailing axell's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    195
    Thanks
    240

Implicit

Citat Original postat de Pajeroking Vezi Post
    Buna seara,... Cat despre interior, simt nevoia unui spray pentru plastice, stergand doar cu carpa praful mi se pare insuficient. Dar nu vreau un spray cum dau baietii de la spalatorie de imi raman zoaie pe bord. Si m-ar mai ajuta un pamatuf/periuta pentru sters praful in locurile delicate: butoane, guri aerisire etc. Poate pe viitor voi investi si intr-un aspirator...vedem...
    Salut, uite aici un link, poate este de interes:

ODK CABIN - Interior Dressing

Cat despre periute si alte accesorii ai o recomandare in postul anterior.

Succese!

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Update Mai 2018

Salutare,

Am dus si Rover-ul la selfwash si am observat ca in afara de cateva zone unde mizeria grosiera/intarita sau urme de negreala/ulei care nu se duc la jet, in rest masina iese multumitor de curata dupa ce dai 1 spalare cu spuma + 1 clatire sau eventual 2+2.

Si poate nu am eu ochiul format, dar nu raman urme pe masina din cauza ca nu sterg masina. O fi de la nuanta deschisa. In trecut, la perii ramaneau urme vizibile , apa care probabil baltea si se usca pe caroserie in soare.

Pasul urmator va fi sa cumpar o noua mocheta pentru portbagaj( s-a varsat ulei sau ceva de genu in trecut) nu vreau sa pierd timpul cu spalat ca e si rupta. Dar inainte de asta voi goli portbagajul si voi spala cu APC + bureti + lavete toata tablaria de dedesupt, poate in acest fel voi scapa de mirosul de statut din portbagaj.

In postarea viitoare voi definitiva lista cu toate echipamentele pe care am de gand sa le achizitionez pentru o spalare mai mult sau mai putin corecta din punctul nostru de vedere, pasionatii.

IMG_20180423_084611.jpg

IMG_20180423_064637.jpg

IMG_20180423_064643.jpg

IMG_20180423_064649.jpg

IMG_20180423_084628.jpg

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit

Update super rapid.

Dupa ce am spalat masina, am ajuns la serviciu, am parcat-o. Seara am mai facut niste poze.

Concluzia: Mi-am raspuns singur la nelamuriri, vrei masina spalata, trebuie 2BM. Prespalarea(si aia facuta mediocru) doar plimba mizeria de colo colo.

IMG_20180423_185321.jpg

8. The Following User Says Thank You to Pajeroking For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (02 mai 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    644
    Thanks
    511

Implicit

Noi spunem de mult timp treaba asta si multi incearca sa ne convinga ca lor le iese masina super curata numai dupa 'spalarea' doar cu spuma

10. The Following User Says Thank You to aRa For This Useful Post:

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    265
    Thanks
    380

Implicit

Sunt 100% de acord....fara spalare manuala, nu realizezi aproape nimic.

12. The Following User Says Thank You to nazy For This Useful Post:

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Lista de cumparaturi

Salutare,

Se pare ca sunt mai entuziasmat de aceasta tema decat m-as fi asteptat.

Dupa ce am rasfoit nitel forumul, va adaug mai jos lista de cumparaturi pentru a incepe sa imi spal masinile cat de cat corect.

sonax-full-effect-detergent-jante-sfe.jpg
    vikan-perie-auto-maner-scurt-moale.jpg
    valet-pro-citrus-pre-wash-all-purpose-cleaner-apc.jpg
    nano-shampoo-ws-2n-.jpg
    manusa-spalare-microfibra-premium-lupus-wash-mitt.jpg
    meguiar-s-empty-bucket-for-grit-guard-galeata-goala.jpg
    carpro-waffle-drying-towel-prosop-uscare-microfibra-60x80cm.jpg
    cabin-interior-dressing-500ml~216.jpg

Pentru interior am o gramada de lavete luate din Auchan, le voi folosi pe alea o perioada.

Nelamuririle mele:

• Cum fac mai exact prespalare daca nu am posibilitate sa folosesc samponul propriu din lance? Are vreo utilitate sa pun solutia intr-un vermorel si sa spreyez masina? Sau o fi de ajuns sa folosesc programul de spuma active oferit de Jet-on , apoi sa clatesc si sa fac 2BM?
    • Galetile vin fara grit guard si fara capac etans nu? Grit Guard am vazut ca exista pe ingrijireauto.ro, dar capac etans? Va trebui sa vin cu apa de acasa.Sau as putea umple galetile acolo cu apa lor...

--------
    Estimare investitie initiala: ~500 RON
    Estimare investitie lunara: Ma gandesc ca folosind 2BM nu voi fi nevoit sa le spal asa des, masinile stau si in parcare subterana. 2 spalari pe luna pentru fiecare, sa zicem 100 de Ron de masina, poate chiar mai putin, inclusiv si jetoanele.?

Ce credeti despre planul meu?

--
    Andi

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    10
    Thanks
    2

Implicit

Eu la self procedez astfel :
    *prespalare cu spuma aplicata cu Kwazar Foamer.Reusesc sa acopar toata masina cu 1.5L apa calda si 75-80 ml Magifoam.De obicei dau masina cu spuma afara din boxa si dupa 15-20 min o bag la clatit.

*spalare 2Bm cu sampon si apa de la self(la jet-on pe Colentina au robinet, insa in Bv incarc galetile cu lancea)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

15. The Following User Says Thank You to catalin_1987 For This Useful Post:

Pajeroking (06 mai 2018)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •