Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 13 din 13

Thread: Recomandare bureti compound

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    618
    Thanks
    454

Implicit

Am reusit sa fac testul comparativ intre cei 2 bureti abrazivi de la Lake Country si anume: Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad si Lake Country CCS Yellow Cutting Pad.

IMG_7492.jpg

Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad - am observat ca e destul de putin folosit la noi.
    Este pad-ul cel mai abraziv din gama Cool Wave, fiind deci echivalentul pad-ului galben CCS. Are o culoare alb-galbuie, asemanatoare untului, fiind putin mai inchis decat pad-ul alb de polish. In poza este un pad alb de polish CCS, ca sa se vada diferenta de culoare (nu am avut unul nou Cool Wave alb, de polish).

IMG_7491.jpg

Se complica putin situatia in ceea ce priveste identificarea celor 2 bureti albi in momentul in care incepi sa-i folosesti (nu-i prea grozava poza, pentru ca buretii par mai galbeni decat in realitate)

IMG_7493x.jpg

IMG_7496x.jpg

IMG_7498+7497.jpg

Nici pe verso nu exista vreun element distinctiv.

IMG_7495.jpg

Pentru identificare, fac un semn cu un marker pe spatele/marginea unuia dintre ei sau dupa ce ii spal si usuc, ii pun la loc in pungile originale

IMG_7499.jpg

Pentru comparatia dintre cei 2 bureti de cutting, am ales o zona de pe capota mea de teste, pe care am incercat s-o zgarii cat mai mult si am obtinut asta

IMG_7488.jpg

IMG_7490.jpg

Am impartit zona respectiva in 2 si am folosit buretele alb in stanga, iar buretele galben in dreapta

IMG_7500.jpg

IMG_7501.jpg

IMG_7502.jpg

IMG_7503.jpg

Ca sa vad ce poate doar pad-ul, am folosit initial Menzerna 2500, orbitala, viteza 4, presiune medie, 4 treceri.

Partea stanga - Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad

IMG_7504.jpg

IMG_7505.jpg

Dupa stergere cu CarPro Eraser

IMG_7506.jpg

IMG_7509.jpg

Cateva zgarieturi mai adanci au ramas

IMG_7507.jpg

IMG_7508.jpg

Partea dreapta - Lake Country CCS Yellow Cutting Pad

IMG_7510.jpg

IMG_7511.jpg

Dupa stergere cu CarPro Eraser

IMG_7513.jpg

IMG_7512.jpg

Si aici au mai ramas cateva zgarieturi

IMG_7514.jpg

Apoi, ca sa fac o corectie cat mai buna, am folosit Menzerna HCC400, orbitala, viteza 5, presiune medie-spre mare, 5 treceri, iar la final o stergere cu CarPro Eraser. Corectia obtinuta o estimez cam la 85%.

IMG_7515.jpg

IMG_7523x.jpg

IMG_7522x.jpg

IMG_7516x.jpg

Fiind combinatia cea mai agresiva, in mod normal ar trebui urmata de un pas de finish.

Parerea mea personala e ca Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad are cateva avantaje:

-fiind mai moale decat buretele galben absoarbe putin mai bine vibratiile orbitalei
    -nu incalzeste asa de tare vopseaua (cu cel gaben am reusit s-o incing destul de tare)
    -gradul de corectie bun (dar asemanator cu cel obtinut cu pad-ul galben)

Ca dezavantaje ar fi pretul putin mai mare si culoarea care induce in eroare, putand fi confundat cu cel alb de polish

2. The Following 7 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

Adrian_Banu (07 martie 2018), alxblade (07 martie 2018), ionutz_cjv5 (10 martie 2018), kumkum (08 martie 2018), lenzexe (09 martie 2018), nazy (06 martie 2018), toni (07 martie 2018)

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    24
    Thanks
    0

Implicit

Multumesc mult ara !!
    @toni , folosesc menzerna 300,400 si 2500, 3000 .. foarte rar folosesc 3m Fcp..

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,566
    Thanks
    1,713

Implicit

Eu am Coolwave de 3 ani, folosit intensiv, de cutting și de polish (sa vezi ce fain e și asta). Are putere de taiere serioasa...cu el am "descoperit" cu DA o muchie cu lac mai deloc pe mașina mea.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •