Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 21

Thread: Recomandare bureti compound

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    634
    Thanks
    484

Implicit

Am reusit sa fac testul comparativ intre cei 2 bureti abrazivi de la Lake Country si anume: Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad si Lake Country CCS Yellow Cutting Pad.

IMG_7492.jpg

Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad - am observat ca e destul de putin folosit la noi.
    Este pad-ul cel mai abraziv din gama Cool Wave, fiind deci echivalentul pad-ului galben CCS. Are o culoare alb-galbuie, asemanatoare untului, fiind putin mai inchis decat pad-ul alb de polish. In poza este un pad alb de polish CCS, ca sa se vada diferenta de culoare (nu am avut unul nou Cool Wave alb, de polish).

IMG_7491.jpg

Se complica putin situatia in ceea ce priveste identificarea celor 2 bureti albi in momentul in care incepi sa-i folosesti (nu-i prea grozava poza, pentru ca buretii par mai galbeni decat in realitate)

IMG_7493x.jpg

IMG_7496x.jpg

IMG_7498+7497.jpg

Nici pe verso nu exista vreun element distinctiv.

IMG_7495.jpg

Pentru identificare, fac un semn cu un marker pe spatele/marginea unuia dintre ei sau dupa ce ii spal si usuc, ii pun la loc in pungile originale

IMG_7499.jpg

Pentru comparatia dintre cei 2 bureti de cutting, am ales o zona de pe capota mea de teste, pe care am incercat s-o zgarii cat mai mult si am obtinut asta

IMG_7488.jpg

IMG_7490.jpg

Am impartit zona respectiva in 2 si am folosit buretele alb in stanga, iar buretele galben in dreapta

IMG_7500.jpg

IMG_7501.jpg

IMG_7502.jpg

IMG_7503.jpg

Ca sa vad ce poate doar pad-ul, am folosit initial Menzerna 2500, orbitala, viteza 4, presiune medie, 4 treceri.

Partea stanga - Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad

IMG_7504.jpg

IMG_7505.jpg

Dupa stergere cu CarPro Eraser

IMG_7506.jpg

IMG_7509.jpg

Cateva zgarieturi mai adanci au ramas

IMG_7507.jpg

IMG_7508.jpg

Partea dreapta - Lake Country CCS Yellow Cutting Pad

IMG_7510.jpg

IMG_7511.jpg

Dupa stergere cu CarPro Eraser

IMG_7513.jpg

IMG_7512.jpg

Si aici au mai ramas cateva zgarieturi

IMG_7514.jpg

Apoi, ca sa fac o corectie cat mai buna, am folosit Menzerna HCC400, orbitala, viteza 5, presiune medie-spre mare, 5 treceri, iar la final o stergere cu CarPro Eraser. Corectia obtinuta o estimez cam la 85%.

IMG_7515.jpg

IMG_7523x.jpg

IMG_7522x.jpg

IMG_7516x.jpg

Fiind combinatia cea mai agresiva, in mod normal ar trebui urmata de un pas de finish.

Parerea mea personala e ca Lake Country Cool Wave CCS White Compounding Pad are cateva avantaje:

-fiind mai moale decat buretele galben absoarbe putin mai bine vibratiile orbitalei
    -nu incalzeste asa de tare vopseaua (cu cel gaben am reusit s-o incing destul de tare)
    -gradul de corectie bun (dar asemanator cu cel obtinut cu pad-ul galben)

Ca dezavantaje ar fi pretul putin mai mare si culoarea care induce in eroare, putand fi confundat cu cel alb de polish

2. The Following 7 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

Adrian_Banu (07 martie 2018), alxblade (07 martie 2018), ionutz_cjv5 (10 martie 2018), kumkum (08 martie 2018), lenzexe (09 martie 2018), nazy (06 martie 2018), toni (07 martie 2018)

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    29
    Thanks
    0

Implicit

Multumesc mult ara !!
    @toni , folosesc menzerna 300,400 si 2500, 3000 .. foarte rar folosesc 3m Fcp..

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,593
    Thanks
    1,765

Implicit

Eu am Coolwave de 3 ani, folosit intensiv, de cutting și de polish (sa vezi ce fain e și asta). Are putere de taiere serioasa...cu el am "descoperit" cu DA o muchie cu lac mai deloc pe mașina mea.

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    40
    Thanks
    0

Implicit

aRa, Meguiars microfibra ai incercat?

Am si eu cei doi bureti, dar MF Meguiars sunt peste la corectie.

Singurul dezavantaj, daca as putea spune asa, dupa fiecare sectiune trebuie sa pui compresorul pe pad cateva secunde.

Si nu mai da banii pe Carpro Eraser, treci pe 7010 Spies, pret mai bun, eficienta mai buna.
    Last edited by Mutzunache; 16 mai 2018 at 15:57.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    634
    Thanks
    484

Implicit

Microfibra de la Meguiar's nu am incercat-o, īn schimb am lucrat cu cea de la Flexipads (buna si asta). Sincer, cred ca orice microfibra taie mai bine decat buretii.
    Pentru stergere folosesc IPA, Eraser, Spies Hecker, ce-mi pica prima data la mana. Pentru testul asta, suprafata fiind mica, am folosit mostra de Eraser.

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    29
    Thanks
    0

Implicit

Am si eu microfibra de la flexipads si sincer in comparatie cu LC galben mi se pare ca taie mai slab... sau nu sunt eu obisnuit si nu pot sa lucrez cu el... oricum, cu buretele de spuma ai mult mai mult control..

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    162
    Thanks
    224

Implicit

Dacă nu sufli microfibra după fiecare utilizare, puterea scade considerabil.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    40
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de aRa Vezi Post
    Microfibra de la Meguiar's nu am incercat-o, īn schimb am lucrat cu cea de la Flexipads (buna si asta). Sincer, cred ca orice microfibra taie mai bine decat buretii.
    Pentru stergere folosesc IPA, Eraser, Spies Hecker, ce-mi pica prima data la mana. Pentru testul asta, suprafata fiind mica, am folosit mostra de Eraser.
    Evita IPA, mai ales daca instalezi ceramica, nu scoate tot.

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    29
    Thanks
    0

Implicit

Chiar daca o curat cu periuta dupa fiecare trecere, tot nu mi se pare ca taie mai tare ca lc..poate nu lucrez eu corect cu ea..

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    162
    Thanks
    224

Implicit

Citat Original postat de morph Vezi Post
    Chiar daca o curat cu periuta dupa fiecare trecere, tot nu mi se pare ca taie mai tare ca lc..poate nu lucrez eu corect cu ea..
    Periuța nu e atāt de eficienta īn curățarea microfibrei. La fel am pățit și eu. Aerul comprimat spulbera toate reziduurile.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •