Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Problema plastice

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    36
    Thanks
    0

Implicit Problema plastice

Am o problema cu plasticele din interiorul masinii mele golf 4. Le am curatat cu ajutorul unui APC ( koch chemie green star), folosindu-l la dilutia recomandata de producstor pt interior 1:10-15 . Ideea e ca ele erau date cu o solutie pe baza de silicon . Curatarea s a facut in urmatorul mod: am pus intr un pulverizator solutia , am pulverizat pe suprafata, apoi am agitat produsul cu o perie moale , iar mai apoi am sters cu microfibra. Dupa curatare plasticele aratau mate , dar parca putin albite, dar parca aratau bine... zilele astea m am mai uitat in special pe la usi , iar ele arata ca si cum toate porozitatile ar fi pline de mizerie , dar nu i asa.. in plus, am si unele urme de produs scurs... nu stiu daca e de la apc sau care e problema, pt ca dupa ce am aplicat produsul l am sters.. nu l am lasat sa se usuce pe suprafata.. urmele astea pot fi de la apc sau sunt oare din trecut ? Am incercat sa le curat din nou tot cu apc dar parca nu e nicio imbunatatire semnificativa...

- - - Updated - - -

poza detail1.jpg
    poza detail2.jpg
    Last edited by morph; 01 martie 2018 at 16:47.

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    192
    Thanks
    254

Implicit

Eu cred ca un dressing ar rezolva problema. Pare a fi uzat materialul, caci curat este.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    36
    Thanks
    0

Implicit

Poate sa fi fost peria prea abraziva si sa deterioreze plasticul, pt ca am frecat ca idiotul cam mult..?Nu voiam sa maschez problemele ci sa le elimin si mai apoi sa aplic dressing.. urmele alea de lichid scurs cum pot oare sa le elimin?
    Last edited by morph; 02 martie 2018 at 00:06.

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    192
    Thanks
    254

Implicit

Mi-e greu sa cred ca ar fi atāt de sensibil materialul. Eu as pune aceste semne pe seama vechimii mașinii și probabil a unui tratament necorespunzător anterior.
    Ca și comparație, am făcut interiorul la un Opel astra de aceeași vārstă ca al meu. Dacă pe al meu l-am ținut mereu īn condiție bună și i-am aplicat dressing-uri in mod constant, celalalt a fost curățat doar īn spălătorie. Ceea ce am constatat a fost ca īn unele zone, chiar dacă suprafața era curata, īmi dădea senzația de murdărie, din cauza uzurii. La final, după aplicarea dressing-ului, s-au mai estompat din defecte.

Ca idee, ai mai putea curata īncă o data zona cu un apc mai slab. Poate un valet pro, spre exemplu.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    202
    Thanks
    50

Implicit

https://www.emag.ro/solutie-curatare...ch-Action=view

Foloseste asta. Pe mine m-a salvat in cateva randuri. Aplica cu un burete si insista pana esti multumit. Nu e nevoie de cantitati mari. Un puf-doua pe burete si acoperi o suprafata maricica. Daca nu esti multumit, reia procedura. Dupa aceea finiseaza cu o laveta. Poti clati buretele daca se murdareste excesiv.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    52
    Thanks
    1

Implicit

la majoritatea masinilor VW generatia aceea se albeste plasticul-bordul cand le speli cu APC (Pulimax in special) dar daca dai cu o solutie de dressing dupa ce e uscat bine isi revin urgent eu dau cu Tratament plastic 3 in 1 MAFRA si arata superb. Dupa ce le curat, se albesc ca si la tine apoi le fac un dressing si recapata culoarea, arata perfect!

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •