Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14

Thread: Prespalare doar cu apa

Nou Venit Pajeroking's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Prespalare doar cu apa

Salutare,

Am o intrebare la care nu am gasit inca raspuns: Inainte de spalare cu 2BM, nu este de ajuns sa faci o prespalare doar cu jetul sub presiune, fara solutii? Nu curata toata mizeria de pe masina?

Multumesc,
    Andi

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    36
    Posturi
    149
    Thanks
    71

Implicit

Nu, nu este suficient.
    Nici cu solutie nu e suficient, de aceea folosesti si 2BM

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    770
    Thanks
    145

Implicit

apa este cel mai bun lubrefiant din lume ....nimic nu se poate realiza fara apa...dar uneori trebuie ajutata

Nou Venit Mihnea's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2018
    Posturi
    7
    Thanks
    1

Implicit

Apa este un "lubrefiant" foarte prost, de fapt, avand o vascozitate prea scazuta si un caracter polar.

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    190
    Thanks
    129

Implicit

Citat Original postat de Pajeroking Vezi Post
    Am o intrebare la care nu am gasit inca raspuns: Inainte de spalare cu 2BM, nu este de ajuns sa faci o prespalare doar cu jetul sub presiune, fara solutii? Nu curata toata mizeria de pe masina?
    Andi
    Andi, poti sa faci o "prespalare" doar cu un jet de apa la presiune inalta pentru a inlatura murdaria grosiera, insa aceasta nu cred ca inlatura indeajuns murdaria si poti zgaria caroseria in timp ce speli masina in varianta 2BM. De aceea este recomandat sa folosesti un detergent activ pentru prespalare sau spalarea caroseriei.

Ca sa observi eficienta detergentului activ si contrastul intre zona prespalata doar cu apa si zona prespalata cu detergent si apa, iti recomand sa faci o dilutie corespunzatoare a unui detergent activ intr-un pahar si sa-l torni de sus sa se prelinga pe lateralul caroseriei, iar dupa un minut sa faci prespalarea cu jetul de apa pe intreaga suprafata. Vei observa ca zona pe unde s-a scurs detergentul activ, este mult mai curata decat zona unde a fost prespalat doar cu jetul de apa.
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

6. The Following 3 Users Say Thank You to Pro-X For This Useful Post:

andydany (16 aprilie 2018), axell (15 aprilie 2018), Cris Detailing (16 aprilie 2018)

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit

Citat Original postat de Pro-X Vezi Post
    Andi, poti sa faci o "prespalare" doar cu un jet de apa la presiune inalta pentru a inlatura murdaria grosiera, insa aceasta nu cred ca inlatura indeajuns murdaria si poti zgaria caroseria in timp ce speli masina in varianta 2BM. De aceea este recomandat sa folosesti un detergent activ pentru prespalare sau spalarea caroseriei.

Ca sa observi eficienta detergentului activ si contrastul intre zona prespalata doar cu apa si zona prespalata cu detergent si apa, iti recomand sa faci o dilutie corespunzatoare a unui detergent activ intr-un pahar si sa-l torni de sus sa se prelinga pe lateralul caroseriei, iar dupa un minut sa faci prespalarea cu jetul de apa pe intreaga suprafata. Vei observa ca zona pe unde s-a scurs detergentul activ, este mult mai curata decat zona unde a fost prespalat doar cu jetul de apa.

Am inteles, multumesc pentru raspunsuri. Asta inseamna ca tot ce sper e ca solutia folosita la programul de "prespalare" (se numeste spalare la Jet-On Colentina unde merg eu) e destul de buna incat sa pregateasca masina pt 2BM. Eventual voi folosi programul de doua ori ca sa o inmoi bine. Daca o zgarii, aia e..asa invatam. Nu stiu daca exista o metoda sa o prespal cum vreau eu, cu samponul meu...

--
    Andi
    Last edited by Pajeroking; 23 aprilie 2018 at 11:01.

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,399
    Thanks
    172

Implicit

la jeton ai si programe cu spuma/sampon dar dupa parerea mea sunt diluate si nu fac treaba foarte buna.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,718
    Thanks
    703

Implicit

Depinde cat de murdara si de cand este murdara masina.
    Eu folosesc de multe ori doar jet de apa daca masina este doar prafuita sau mizeria este recenta. Pe timp de vara, daca masina nu sta sub copaci si nu prinzi periode cu ploi dese nu vad de ce sa folosesti spuma activa.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit

Citat Original postat de toni Vezi Post
    Depinde cat de murdara si de cand este murdara masina.
    Eu folosesc de multe ori doar jet de apa daca masina este doar prafuita sau mizeria este recenta. Pe timp de vara, daca masina nu sta sub copaci si nu prinzi periode cu ploi dese nu vad de ce sa folosesti spuma activa.
    Pai da dar uite, masina nu era murdara, era doar usor prafuita, am folosit 2+2(spuma + clatire) bine, spuma aia numai spuma nu era si o zic eu care nu am ochiul format. Imediat dupa spalare arata foarte bine. Seara cand m-am uitat mai atent, era plina de urme, si nu cred ca au aparut in ziua aia...

Dimineata imediat dupa spalare :

IMG_20180423_064649.jpg

Seara:

IMG_20180423_185321.jpg

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,718
    Thanks
    703

Implicit

Nu prea inteleg. Ziceai initial ca speli masina cu 2BM dupa faza asta.
    Daca te astepti ca doar cu jet de apa sa iasa masina curata, asta nu se va intampla. Iar daca o "speli" dimineata si nu o stergi e normal ca seara sa fie murdara/prafuita. Toata apa care ramane pe masina va retine mau usor praful care se depune decat o caroserie uscata.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •