Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: Caut spalatorie auto

Nou Venit Pajeroking's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit Caut spalatorie auto

Salutare,

Dupa ce m-am prezentat la rubrica corespunzatoare si am inceput sa studiez cu ce se mananca si daca merita "detailing" si spalarea corecta a unei masini, am ajuns la concluzia ca in momentul de fata, nu sunt foarte entuziasmat in a incepe procesul de "spalare" in regim propriu a masinilor mele. Probabil daca voi incepe ma va prinde "microbul" si intrebarea de azi nu va mai avea rost.
    Totusi, in momentul de fata, vreau sa intreb daca exista in Bucuresti o spalatorie/persoana care imi poate spala masinile corect, conform mentalitatii impartasite de catre acest site. In momentul de fata cred ca va fi un "semi-chore" pentru mine, asa ca poate scap ).

Multumesc si va doresc o zi buna.
    Andi

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    626
    Thanks
    202

Implicit

O spalare corecta inseamna :

- jantele curatate cu Sonax FullEffect ( sau alt produs similar ) + diverse perii de curatare
    - clatire
    - prespalare cu spuma cu PH neutru + lance de spumare de calitate ( Magifoam , CitrusPreWash , AutoFoam )
    - clatire cu presiune suficienta ( nu prostesc de mare ca la spalatoriile de colt de strada )
    - spalare 2BM ( two bucket method ) cu un sampon de calitate + o manusa de calitate ( eu folosesc Megs Gold Class sau KC NanoMagic si manusa Lupus )
    - clatire
    - suflate canturile cu aer comprimat
    - uscare cu prosoape de microfibra + un drying aid pentru a garanta lubrifierea necesara intre lac si prosopul de uscare ( eu folosesc Sonax BSD ) ( apa nu este suficient de lubrifiata si chiar daca folosim un prosop de calitate in timp tot o sa apara swirls )
    - microfibre dedicate pentru jante
    - microfibre dedicate pentru geamuri + produse pentru sticla ( eu folosesc CarPro Eraser )
    - dressing anvelope ( Megs Endurance Tire Gel sau Sonax Xtreme Tire Gel ) + aplicator anvelope

Pe mine o spalare corecta cu toate produsele folosite + curent + apa + cota la chiria lunara probabil ca ma costa aproape 100 ron ( + spalarea tuturor microfibrelor folosite care nu sunt chiar putine ) + evident munca fizica si timpul dedicat ( aprox 2-3 ore )

Nu face nimeni asa ceva in Bucuresti / Romania ( poate doar daca vreun detailer are un pachet de SafeWash ... dar nu stiu cine blocheaza garajul pentru a spala o masina si atat )

Si nu in ultimul rand la noi nimeni nu plateste pentru asa ceva , chiar si persoanele cu masini de peste 100.000 de euro stramba din nas la pretul unei spalari corecte.
    Last edited by Ace99; 12 februarie 2018 at 12:21.

3. The Following 9 Users Say Thank You to Ace99 For This Useful Post:

alxblade (12 februarie 2018), aRa (12 februarie 2018), Cris Detailing (12 februarie 2018), Dunixi (12 februarie 2018), hadrian27 (20 februarie 2018), ionutz_cjv5 (12 februarie 2018), kumkum (18 februarie 2018), nazy (12 februarie 2018), Pajeroking (13 februarie 2018)

Nou Venit Pajeroking's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    19
    Thanks
    11

Implicit

Bun, ca sa nu mai deschid alte threaduri voi adauga informatii si intrebari aici:

De spalat singur masina sa inteleg ca nu scap.

Nu vreau sa o spal ca si cum as duce-o la concursuri, dar nici sa imi bat joc de ea sa o spal la perii.

1. Curatat jante cu produsul respectiv, OK. Voi vedea daca periile de curatare fac o diferenta de la cer la pamant fata doar de clatit janta fara perii;
    2. Lance de spumare? Exista asa ceva la spalatorii self - service? Sau pot atasa bidonasul acela la lancea lor? Sa inteleg ca prespalare fara solutii iese din discutie;
    3. Spalare 2BM, se rezolva, cumpar ce va fi nevoie;
    4. Clatire;
    5. Aer comprimat? Daca nu au asa ceva la spalatorie, ma gandesc ca pot sterge canturile tot cu o manusa/prosop de microfibra;
    6. Uscare-cumpar prosoape;

Problema principala este ca stand la apartament, trebuie sa gasesc o spalatorie unde ma vor lasa sa folosesc si produsele mele si sa merg la o ora la care sa ocup aiurea boxa.

--
    Andi

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,414
    Thanks
    175

Implicit

1. face diferenta in functie de starea jantelor. Odata ce le-ai curatat bine si le speli regulat, poti renunta la perii.
    2. nu poti atasat la self service
    5. daca nu le suflii trebuie doar sa stai sa stergi ce se mai prelinge (chedere, oglinzi, portbagaj). Nu e tragedie, poti sa le lasi asa si dupa cateva ore revii cu o laveta curata si un Quick detailer.

problema principala o poti rezolva fie sa mergi la self wash la o ora extrema fie sa te "imprietenesti" cu cineva de la spalatoria de cartier

6. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

Pajeroking (13 februarie 2018)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •