Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21

Thread: Implicit Un sfat va rog pentru polish la faruri

Nou Venit
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    4
    Thanks
    0

Implicit Implicit Un sfat va rog pentru polish la faruri

Salut! Am un bmw e39 520d din '03 (facelift) si are farurile matuite (mai ales partea superioara). As avea 2 intrebari daca nu deranjez.
    Prima: Ce metoda de protectie a farurilor pt. dupa polish sa aleg? Spray UV, folie (incalzita cu heat gun), ceara?, etc.
    A doua: O recomandare de un service care se ocupa de asa ceva in Constanta.
    Multumesc anticipat!

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    37
    Posturi
    168
    Thanks
    78

Implicit

Salut. Incearca sa iei legatura cu userul DAREM
    http://www.detailing-club.ro/forum/s...dan-dCI/page19

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    633
    Thanks
    204

Implicit

Citat Original postat de vvede Vezi Post
    Salut. Incearca sa iei legatura cu userul DAREM
    http://www.detailing-club.ro/forum/s...dan-dCI/page19
    +1 ... cea mai buna alegere

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    834
    Thanks
    151

Implicit

sa mai repet inca odata ?! in LUME, nu exista folie dedicata farurilor auto prin care producatorul sa garanteze acest lucru. Mai era un profesor pe aici acuma catva timp..mare detailer din franzela...care a imbratisat si el experienta detailing-ului pe autoturismele dacia si care era ofensat ca mi-am permis sa spun lucrul asta (pierdea clienti)... ATENTIE : daca ar exista folia pentru faruri, aceasta trebuie sa respecte anumiti parametrii : 1. vizibilitate otpica 2. rezistenta la temperatura 3. rezistenta UV ....si dupa montaj sa nu produca acel efect de sera care duce la distrugerea oglinzii din interior.
    Sa lamurim alt lucru :
    Nu exista lac dat pe faruri de fabrica.
    Ceea ce este la suprafața este rezultatul procesului de injecție masa plastica iar prin răcirea matriței plasticul capătă la suprafața o pelicula foarte dura și lucioasa.

exista kit-uri de lac dedicate farurilor, nu am testat personal si nu imi pot da cu parerea dar in schimb am aplicat lac normal.
    acesta este un kit profesional - http://www.kenteurope.com/en/product...ar-coat-kit-2/
    aceasa este procesul meu de aplicare a lacului in combinatie cu elasticizant Glasurit - https://www.youtube.com/watch?v=TH_DYEDji3w&app=desktop

pentru sceptici : https://www.youtube.com/watch?v=aRUDYN4PK_Q&app=desktop

si hai ca "unii" au mai invatat ceva MOKA ... succes.
    Last edited by Polish Sibiu; 28 ianuarie 2018 at 17:34.

5. The Following 3 Users Say Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Ace99 (29 ianuarie 2018), allterrain (30 ianuarie 2018), lenzexe (29 ianuarie 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    57
    Thanks
    26

Implicit

Citat Original postat de Polish Sibiu Vezi Post
    [...] ATENTIE : daca ar exista folia pentru faruri, aceasta trebuie sa respecte anumiti parametrii : 1. vizibilitate otpica 2. rezistenta la temperatura 3. rezistenta UV ....si dupa montaj sa nu produca acel efect de sera care duce la distrugerea oglinzii din interior. [...]
    Mare adevar graiesti! Una din masinile pe care le detin a fost cumparata cu sticlele crapate. Le zic sticle, desi sunt din plastic, ca sa se inteleaga. Nu am dat importanta la achizitie, crezand ca voi gasi faruri la fel de ieftine ca la cealalta masina. Din nefericire am constatat ca acel model de faruri a fost produs doar 2 ani si doar pentru Europa si ASIA, drept urmare exista un singur producator din Japonia care face aceste faruri si unul nou costa 7.000 lei, iar sticla separat 1200, dar nu garanteaza nimeni etanseitatea. Nici macar reprezentanta.

Am cautat second si dezmembrari si am observat cu stupoare ca nimeni nu mai intalnise aceasta problema. Inclusiv masinile trecute de 250.000 km aveau farurile in stare foarte buna. M-am uitat mai atent si farurile mele au o folie foarte groasa pe ele. Parerea mea este ca din cauza foliei, farurile au crapat la extremitati, acolo unde se termina folia. Prietenii si amicii care au acelasi model de masina au fie farurile goale, fie o folie foarte subtire.

Morala: nu puneti folii pe faruri ca e posibil sa aduca mai multe probleme decat beneficii.
    Last edited by MihaiFlorescu; 29 ianuarie 2018 at 09:29.

7. The Following 3 Users Say Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

Ace99 (29 ianuarie 2018), nazy (29 ianuarie 2018), Reviver (29 ianuarie 2018)

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,137
    Thanks
    1,096

Implicit

Salut,nu mai puneti becuri si xenoane de proasta calitate ,din cauza calduri apar fisuri la faruri.Daca becul nu degaja caldura mare nu are cum sa se incalzeasca plasticul la far.Am vazut multe masini fara folie cu fisuri pe faruri si faruri cu folie care aratau ca noi.

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    834
    Thanks
    151

Implicit

mda.. sa mai amintim un mic lucru...desi depasim aria detailing-ului auto...cand se arde un bec de far, se schimba amandoua..nu doar unul. Reglajul farurilor trebuie executat cu parametrii de aer recomandati in anvelope....sa nu mai vorbim de vechea problema a romanului : pe cat are masina mai multi km ...pe atat baga ulei mai gros...sau presiunea in anvelope...(baga 2 pe fata si 2.2 pe spate) ... in fine..sa fim sanatosi.

10. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Cris Detailing (29 ianuarie 2018)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    57
    Thanks
    26

Implicit

Masina in cauza vine echipata cu xenon de fabrica, spalator integrat in far si autoreglare pe inaltime. De asta este si atat de scump unul.
    Si normal ca becurile se schimba pereche si dupa montaj la prima aprindere sunt lasate 30min minim inainte de a fi oprite.

Deci folia omoara si astfel de faruri, daca nu este o folie potrivita.
    Last edited by MihaiFlorescu; 29 ianuarie 2018 at 21:23.

Nou Venit
    Data inscrierii
    ianuarie 2018
    Posturi
    4
    Thanks
    0

Implicit

Am dat comanda de 2 becuri philips xtreme vision +130 pentru faza scurta. Degaja multa caldura aceste becuri? Momentan eu am niste becuri ieftinache, nu vad decat la un 1 metru in fata, am zis ca e timpul pentru o schimbare)

Pasionat de detailing allterrain's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    114
    Thanks
    952

Implicit

Citat Original postat de fanatycme Vezi Post
    Am dat comanda de 2 becuri philips xtreme vision +130 pentru faza scurta. Degaja multa caldura aceste becuri? Momentan eu am niste becuri ieftinache, nu vad decat la un 1 metru in fata, am zis ca e timpul pentru o schimbare)
    Am avut, nu recomand. Īn cel puțin un an se ard. Īncearcă becuri cu led, eu sunt mulțumit.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •