Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: Schimbare sigla / logo / emblema fata Octavia

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    39
    Posturi
    279
    Thanks
    632

Implicit Schimbare sigla / logo / emblema fata Octavia

Pe lāngă pozele pe care le atașez, mai spun si cāteva cuvinte:
    - protejarea suprafetei din jurul emblemei care se schimba
    - deschiderea capotei si vizualizarea locului īn care intra cele 2 piciorușe de plastic ale emblemei; ruperea acestora cu un patent pt ca acestea sunt cele care blochează emblema sa nu cada pe lāngă adezivul de sub ea
    - īncălzirea siglei (eu am făcut-o central)... merge si cu un uscător de par; eu am făcut-o cu pistolul din poza setat la 450 gr - de 3 ori cāte vreo 30 secunde alternat cu mișcarea emblemei cu șurubelnița lata mică;
    - Forțarea cu o șurubelnița pt desprindere (pe langa benzile adezive aplicate deja de jur īmprejur ar fi bine sa folosiți o bucățică subtire de plastic īntre șurubelnița si grila chiar la baza, ca sa nu afectați negativ grila)
    - dupa desprindere, curatati vechiul adeziv - cel negru din poza (eu am făcut-o manual dar si cu o șurubelnița caci nu am fost foarte interesat de zgārieturi, zona fiind sub sigla)
    - tratarea suprafetei cu Acrysol sau ceva asemanator pana e perfect curata zona
    - aplicarea noi sigle care are deja un adeziv (avea deja un 3M tip burete) cu grija ca piciorusele sa īntre unde trebuie; nu apăsați prea tare pe sigla ci doar pe margini caci se poate distorsiona plăcuta metalică a siglei)
    - eu am revenit la interior, sub sigla, unde am lățit/topit piciorusele cu o șurubelnița lata mare care a fost in prealabil īncălzită la o flacara; astfel s-a rezovat si cu blocarea emblemei in caz ca adezivul s-ar desprinde.

Rezultatul nu a transformat mașina in una de 30.000 eur :-), dar deja arata altfel...
    Imagini Atasate Imagini Atasate

2. The Following 4 Users Say Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

Allex (21 noiembrie 2017), ionutz_cjv5 (25 noiembrie 2017), lenzexe (19 noiembrie 2017), Stefan91 (18 noiembrie 2017)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    850
    Thanks
    151

Implicit

trebuia sa ii dai lac deasupra...peste 2 ani o schimbi iara...asa pateam eu ...de cand i-am dat lac..de aprox 5 ani, nu mai am probleme.

4. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

hadrian27 (24 noiembrie 2017)

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    39
    Posturi
    279
    Thanks
    632

Implicit

nu m-am gandit ... super idee !
    ambalez totul in jurul emblemei (pe raza mare ca sa nu las urme pe unde nu vreau) si o fac acum ulterior

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    850
    Thanks
    151

Implicit

o stergi cu degresant...nu mai slefuiesti nimic ...direct lac ...si sanatate...

7. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (25 noiembrie 2017)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •