Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Subaru Impreza 2005

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    56
    Thanks
    25

Implicit Subaru Impreza 2005

Va prezint a 2-a japoneza si a 3-a masina in familie. Am ramas cu inima la un WRX pe care l-am avut 5 ani si care a fost schimbat cu Outback mai potrivit familiei fiind intr-o situatie care la momentul respectiv nu imi permitea pastrarea masinii care manca multi bani si era zgomotoasa. Platforma de Impreza pune accent pe manevrabilitate mai mult decat pe orice. Lucru mai putin specific greului Outback. Asa ca dupa nici un an de la vanzarea WRX-ului am luat o Impreza mai putin rapida, dar la fel de agila si distractiva. In Outback ma simt comod si sigur si linistit cu garda la sol peste cea a unor SUV-uri moderne, dar Impreza simt ca o imbrac si este o extensie a corpului.

Pretul era foarte mic si consideram ca proprietarul nu stie ce diamant neslefuit vinde, intrucat motorizarea respectiva si anul de productie sunt foarte cautate printre iubitorii marcii. Mai ales ca aceasta avea doar 98.000 km. S-a dovedit ca diamantul era si putin ciobit, nu doar neslefuit.
    Au urmat cum imi sta in fire interventii pe partea mecanica pentru a merge bine si vor mai urma, baterie, distributie, bujii, uleiuri in motor si transmisie, multe semne de intretinere proasta la mecanici nepriceputi, insa necondusa fiind (in ultimii 5 ani a facut 12.000km) masina avea vopseaua precum hartia abraziva, fiind extrem de contaminata cu tot ce se poate (seva de pomi, picaturi de ploaie, frunze si mizerie de am umplut spalatoria doar din chederele de pe plafon.

Procesul de restaurare partiala (nu totala pentru ca sunt defecte iremediabile prin detailing) a durat mult mai mult decat anticipam.. undeva la 4-5 zile adunate. Probabil in primavara o voi vopsi, dar cel putin nu imi este rusine sa merg cu ea acum.
    Argila bilt hamber medium de dimensiunea palmei o umpleam pe ambele parti dupa doar 1/6 din capota. Apoi treceam cu o argila mai fina si tot mai adunam ceva.

Probleme la tipurile de vopsea. Capota si partea stanga + portbagajul au mers bine, lac mediu-dur, dar plafonul aripile fata si partea dreapta aveau vopseaua originala cu lac lipicios cum se spune. Dupa faza de taiere ramanea toata solutia in lac si nu se stergea nimic. Am incercat toate tehnicile si vitezele si padurile si solutiile si miscarile posibile dar nu am reusit nimic.
    Partea buna e ca la finish obtineam rezultatul dorit, dar se stergea in continuare foarte greu polish-ul.

Dar sa incepem totusi cu inceputul. Primul lucru facut a fost sa restaurez farurile cat de cat. Sunt si pe interior matuite si chiar se vede ca au bucatele de plastic rupte din cauza caldurii, deci nu pot fi aduse la stadiu de nou.

Metafora cu diamantul vine din faptul ca pe la portbagaj a intrat apa si avea ceva rugina in interior si pe la marginea porbagajului. Motivele fiind cheder vechi cu mizerie sub el, portbagaj nestrans suficient ca sa apese pe cheder cum trebuie si eleron cu garnituri imbatranite care dadea voie apei sa se scurga in interior, plus o roata de rezerva folosita pe ploaie si pusa la loc murdara si uda.

Am curatat, vopsit tot si schimbat cheder. Curatat tot interiorul care nu are nici o ruptura din fericire si nici nu are scaune tocite sau decolorate. Bordul in stare perfecta. Remontat pad-ul pe pedala de frana si aplicata protectie pe plastice, vopsite picioarele scaunelor si a banchetei spate etc.

Destula vorbaraie. Las pozele sa vorbeasca.

PS @admini: de ce nu merg imaginile inserate direct cu [img] [/img] Noi asa folosim pe forumul subaru si este foarte usor decat cu inser image from link etc. Sunt mai putini pasi, deci mai rapid.
    Last edited by MihaiFlorescu; 07 noiembrie 2017 at 16:24.

2. The Following 9 Users Say Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

Allex (07 noiembrie 2017), aRa (07 noiembrie 2017), hadrian27 (07 noiembrie 2017), ionutz_cjv5 (25 noiembrie 2017), kumkum (07 noiembrie 2017), nazy (07 noiembrie 2017), Reviver (07 noiembrie 2017), teodors (16 noiembrie 2017), vvede (08 noiembrie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    56
    Thanks
    25

Implicit

Postez si produsele folosite si procedeul unde este cazul

Interior: Pulimax pe plastice si pulimoquette pe tesaturi. Protectie plastice cu Autobrite pink sheen trim dressing

Exterior:
    Degresant Nextsett 1z
    Argila Bilt hamber medium sa sparg crusta urmata de argila roll'up and shine fina
    Stergere cu IPA 50:50

Rupes verde + Menzerna HCC400 viteza 3.5 pe DA
    Rupes galben + Menzerna 3500 (+ apa mai multa stropita pe lacul moale) viteza 3.5 pe zona sensibila si 5 pe zona dura cu DA
    Stergere IPA 50:50
    Lavete microfibra ~320 GSM

Chemical Guys black light cu rupes alb pe viteza 1.5-2 cu DA intr-un singur strat sters dupa 20 minute
    Menzerna power lock aplicat la ~o ora dupa Black Light cu orbitala pe viteza 1 cu Lake Country Red
    Lavete microfibra ~380 GSM edgeless (daca imi este permis sa pun link o voi face. chiar sunt ce trebuie pentru ceara si chiar pentru uscare le folosesc)
    Bilt Hamber Auto balm in zonele mai afectate si predispuse zgarieturilor precum manelere usilor si usa de la rezervor, oglinzi etc.

Praguri pe interior
    Menzerna Hcc400 cu pad de 1" de lana viteza 3 pe rotary
    Menzerna 3500 cu pad de 1" finish shine mate rosu viteza 3 pe rotary

Autofiness tripple 3 - 3in1 pe interiorul usilor, zonele de scurgere a apei pe la portbagaj si aripi in zonele de imbinare pe interior
    Last edited by MihaiFlorescu; 07 noiembrie 2017 at 16:56.

4. The Following 3 Users Say Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

hadrian27 (07 noiembrie 2017), ionutz_cjv5 (25 noiembrie 2017), Reviver (07 noiembrie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2016
    Posturi
    64
    Thanks
    26

Implicit

Frumos rezultat. Pune mai multe poze :-)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    56
    Thanks
    25

Implicit

Multumesc!

Intre timp, a primit schimb de uleiuri in motor si transmisie. Este alta masina acum si sistemul de tractiune integrala se si simte, nu mai este doar pe hartie.

A facut cunostinta si cu circuitul unde nu a cedat nimic timp de 2 sesiuni a cate 20 minute fiecare. Am ramas impresionat, deoarece in trecut am reusit sa supraincalzesc sistem de franare Brembo cu 4 pistonase, etrier din aluminiu, discuri de 330mm etc. si cu asta mica nu am avut nici o problema.
    Am impins din ce in ce mai mult ca viteza pana am atins limitele si am trecut de la circuit la WRC pe camp. Desi nu are multi cai, fiind foarte usoara, am reusit sa scot timp mai bun decat cu fostul WRX de 220 cai. Asta pentru ca circuitul de la Adancata este destul de tehnic si veti vedea supermasini "batute" de bombe precum Citroen C2, Logan de curse etc.

Stiam eu de ce nu are rost sa fac bara fata.

Apoi a implinit o frumoasa varsta...

Si pentru ca aveam restanta eleronul, l-am rezolvat sambata. Foarte foarte multe pete de apa in partea de jos, pe unde s-a scurs practic mizeria si s-a uscat asa. Nu a iesit nici cu argila, nici cu otet, asa ca am trecut direct la heavy cut + HCC400 + Rotary pe 3.5
    Mai jos poze inainte de finish, doar cut, deci inca se vad holograme.
    Am trecut apoi cu burete de polish + Menzerna 3500 si totul s-a facut negru ca noapte. Apoi protectie Menzerna Power Lock lasata cateva ore pe fiecare parte inainte sa o sterg.

7. The Following 5 Users Say Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

alxblade (20 noiembrie 2017), aRa (20 noiembrie 2017), hadrian27 (20 noiembrie 2017), ionutz_cjv5 (25 noiembrie 2017), nazy (20 noiembrie 2017)

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    806
    Thanks
    148

Implicit

votez cu japonezele...si eu sunt fan ...

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    56
    Thanks
    25

Implicit

Am incercat Menzerna Endless Shine peste CG Blacklight. Stiam ca se aplica putin, dar nu vazusem ca e suficient un singur puf pe un panou, asa ca am dat cam de 4 ori mai mult. Asa ca am frecat de mi-a venit rau si au ramas multe urme uleioase. De pe geamuri foarte greu le-am inlaturat cu multe carpe si in final am folosit ONR dilutie de QD si am sters iar toata masina. In acel moment deja eram super ofticat pe toata descrierea lor ca nu lasa urme, ca e usor de inlaturat.. bla bla.. pe plastice negre lasa urme ca si cum ai da cu tyre dressing deci ori dai sa acoperi complet plasticul, ori eviti total.

In fine.. la prima ploaie de vara din Bucuresti am ramas absolut uimit. Parca eram intr-un glob de sticla perfect curat. La 50-60 km/h curgea apa de pe geamuri de zici ca mergeam cu 80+

Doua poze la a 2-a ploaie. Era a 3-a zi de la aplicare fara spalari intre. Era putin prafuita masina si incepusera sa se usuce bulele pentru ca m-am trezit tarziu sa fac poza. Se vede asfaltul deja uscat.

In alta ordine de idei, masina a plecat de la mine. S-a vandut in mai putin de 24h doar cu anunt pe forumul dedicat marcii. In jurnalul de bord lumea nu intelegea de ce urez noului proprietar sa se bucure de masina. Nu mai intrasera de 2 zile pe forum si ratasera inclusiv anuntul de vanzare ce fusese inchis si mutat.
    Last edited by MihaiFlorescu; 27 iulie 2018 at 16:54.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •