Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 20

Thread: Nanolex Si3d

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    163
    Thanks
    123

Implicit

In sfârșit am avut timp pentru un mic detailing. Am încercat sa vad dacă proprietățile hidrofobe ale Si3d revin dacă șterg suprafața cu IPA, dar nu a parut sa aibă efect. Încep sa ma întreb ce protecție mai ofera coatingul.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2016
    Posturi
    65
    Thanks
    29

Implicit

Cred ca ajungem la vorba unui detailer de pe forum de aici care zicea "foarte mult marketing la protecțiile ceramice".....și cred ca are dreptate, deoarece ca și mie după jumătate de an la masina personala s-a dus efectul de beading și sheeting chiar dacă am spalat masina doar eu cum trebuie, dar protecția părea ca s-a dus....

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    163
    Thanks
    123

Implicit

Spuneam mai sus ca am lăsat o porțiune mica, fără protecție, pentru control. Diferența se vede, unde e aplicat si3d vopseaua e mai întunecată. Doar ca hidrofobia s-a dus, asa ca sunt în dubiu.

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    633
    Thanks
    204

Implicit

Mie sincer imi pare rau ca foarte multi oameni educati care au o gandire logica si corecta pica zi de zi in plasa marketingului , primesc zilnic mesaje pe FB de la fel si fel de oameni care au impresia ca daca isi aplica un coating care costa 200-300 ron ( pretul final ) masina lor o sa fie protejata de absolut orice problema - zgarieturi / rahati de pasari / pete de apa / murdarie.

Sunt foarte multi detaileri lesinati de foame in Bucuresti care MINT cu o nerusinare imensa , promit durabilitati de 60 - 90.000 km si proprietati miracol .... oameni buni toate "coatingurile" astea se fac la butoi ... diferentele de preturi vin din costurile firmelor de ambalare / marketing.

Din pacate nici un coating nu ne protejeaza de :

- microzgarieturi ( coatingul are max 1 micron grosime )
    - pete de apa calcaroasa ( adica toata apa din reteaua noastra )
    - bombele pasarilor
    - rasinile copacilor

Coatingurile defapt sunt niste protectii cu o durata mai mare de viata si care intradevar se indeparteaza mai greu chimic ... de cele mai multe ori ele dispar mecanic prin frecare.

Inteleg ca unii din asta traiesc si trebuie sa isi vanda serviciile cu orice pret ... trebuie sa ridice in slavi produsul x sau y ... dar ei nu inteleg ca tot impotriva lor o sa se intoarca cand omul ala care a platit 2200 - 2500 ron pe un detailing exterior + coating ceramic o sa realizeze dupa cateva luni ca masina lui in continuare se zgarie dupa x nr de spalari ... ca masina lui in continuare se prafuieste excesiv in jegul din Bucuresti / Romania ... si o sa se gandeasca ce mare teapa a luat si probabil nu o sa mai plateasca niciodata servicii de genul asta

Nu sunt contra coatingurilor ... unele sunt foarte ok si foarte usor de aplicat dar lumea trebuie sa inteleaga ca beneficiile sunt limitate : hidrofobie / usor efect anti-static / curatare mai usoara DACA MASINA ESTE SPALATA CORECT ( nu spuma + jet + carpa peste noroi ) / uscare mai usoara.

Si eu aplic si am aplicat toate neamurile de coatinguri ... eu nu mint pe nimeni care imi intra in garaj ... le descriu beneficiile si cel mai important le spun la ce sa NU se astepte de la o protectie ceramica ... foarte multi raman extrem de mirati cand aud ca masina o sa se zgarie in continuare daca continua sa o spele la fel ca inainte ... ca bombele de pasari o sa arda in continuare lacul ... ca mustele de pe capota si bara daca nu sunt spalate IMEDIAT o sa lase in continuare urme si pete

1% din proprietari au posibilitatea sa isi spele masina relativ corect ... restul indiferent ca au masina de 10k sau de 200k euro tot la spalatoria de colt de strada o sa mearga ... eu spun tuturor cheia intretinerii in timp nu sunt coatingurile / sealanturile / cerurile etc ... cheia este spalarea si uscarea corecta ... acolo e toata diferenta in timp
    Last edited by Ace99; 08 iulie 2018 at 09:49.

5. The Following 7 Users Say Thank You to Ace99 For This Useful Post:

aRa (08 iulie 2018), kumkum (12 iulie 2018), lenzexe (08 iulie 2018), Muale (09 iulie 2018), Ostap Bender (28 august 2018), perry (08 iulie 2018), radu20 (08 iulie 2018)

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    163
    Thanks
    123

Implicit

Perfect de acord, ACE. Eu sunt totusi genul DIY, nu apelez la profesioniști. Eu am aplicat protecția singur, ca la carte, am spălat masina tot singur, numai cu snowfoam și ONR, de aproximativ 10-12 ori de când am aplicat protecția. Deci nu se poate pune problema de întreținere necorespunzătoare. Nu ma asteptam la minuni de la acest coating, ci doar la o protecție mai îndelungată fata de un sealant clasic.

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,134
    Thanks
    1,084

Implicit

Salut ,nu va asteptati la miracole de gen 2,5 ,7, 10 ani ,multe nu rezista la un ph mai mare de 12,si spumele de la spalatorie au 13,7.Multi producatori daca nu mergi la anumite intervale pentru intretinere la ei ca sa reactiveze protectia pierzi garantia.Si eu am incercat multe protectii ceramice, la mine durata de viata 6 luni maxim 8 luni,ca sa fiu acoperit nu imi place sa mint clientii.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,791
    Thanks
    723

Implicit

@Cata_B: cum se prezintă suprafața la tine? Este contaminată? Sheeting are? Beadingul sigur se diminuează in timp. Un coating ar trebui să-și păstreze strălucirea mai mult timp chiar daca nu are beading. Cred că asta este diferența majoră fata de un sealant polimeric.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    825
    Thanks
    150

Implicit

ce sa faci, mai sunt si oameni care pun botul la 7 ani ...8 ani ...10 ani ....in plm iti da fabrica garantie la vopsea 7 ani si tu dai peste 7 la coating ca esti mai smecher ca tarzan....cand am vb cu tehnicianul glasurit pe Romania a inceput sa rada spunad : trebuie sa existe si prosti in lumea asta. Ca si cu folia pe geamuri...da garnatie 10 ani ...in speranta ca nu o sa mai tina masina omul atata timp.

10. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Cris Detailing (08 iulie 2018)

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    163
    Thanks
    123

Implicit

@Toni, suprafata e fina la atingere, nu are zgomotul specific contaminarii. Masina a facut maxim 5000 km de la aplicarea protectiei. Beading într-adevăr nu mai e. Sheeting exista, dar slabut. Weekendul asta am polishat o portiera ca să elimin câteva urme lasate de portierele mașinilor vecine deschise fără grija și se vedea diferenta între portiera polishata, cu protecția îndepărtată mecanic, și restul mașinii. Restul mașinii (unde teoretic protecția exista încă) are o culoare mai închisă, mai profunda. Ulterior am reaplicat Si3d și pe portiera polishata și culoarea e mai intensa, la fel ca în rest. Același lucru se observa și între zona lăsată intenționat fără protecție și restul mașinii. De asta eu tind sa cred ca protecția e încă acolo, dar hidrofobia a scăzut foarte mult. Masina pare in continuare lucioasa, arata exceptional.
    Last edited by Cata_B; 08 iulie 2018 at 15:02.

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    163
    Thanks
    123

Implicit

Update după aprox 10 luni de la aplicare. Beading zero, sheeting ul a disparut si el total. Protectia e inexistenta acum. Apreciez ca Nanolex Si3d a oferit putin peste 6 luni de protectie eficienta. În cele 6 luni, masina a făcut maxim 5000 km și a fost spălată exclusiv cu snowfoam (magifoam sau Pro-x Power wash) in faza de prespalare și cu ONR si 2BM in faza de contact wash.

Pentru urmatorul sezon rece am ales Carpro CQuartz 3.0, pe care îl voi întreține cu Reload, păstrând aceeași rutina de spălare. Probabil voi deschide un nou topic, după ce reușesc sa aplic noua protecție.

13. The Following 3 Users Say Thank You to Cata_B For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (28 august 2018), Iulia Pop (23 august 2018), lenzexe (23 august 2018)

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •