Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 19

Thread: Nanolex Si3d

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit Nanolex Si3d

Salut,

Pentru sezonul rece care urmeaza, am hotarat sa aleg o protectie ceramica pentru al meu BMW F31 320d Luxury Line. E prima oara cand aplic o protectie ceramica sau nano - pana acum am folosit cativa ani Collinite 476s, la care am renuntat dupa intamplarea cu depunerile de seva pentru care a trebuit sa polishez capota si plafonul masinii ca sa indepartez urmele lasate pe lac in ciuda faptului ca masina avea 2 straturi de ceara aplicate ca la carte de numai cateva saptamani - mai multe detalii aici: http://www.detailing-club.ro/forum/s...asina-seva-tei

Long story short, cautam o protectie mai serioasa si am ajuns la Nanolex Si3d dupa o perioada de documentare - este un thread foarte interesant pe DW, in care au fost aplicate pe aceeasi masina (pe elemente de caroserie diferite) mai multe protectii ceramice, iar Si3d a avut rezultate foarte, foarte bune.

Descrierea scurta a produsului este urmatoarea (sursa ingrijireauto.ro - sper sa nu se supere Ionut):

Nanolex Si3D - Protectie Ceramica este o protectie special conceputa, pe baza de dioxid de siliciu si quartz. Ofera rezistenta ridicata impotriva zgarieturilor usoare, UV, saruri, excremente pasari. Creste duritatea totala a lacului masinii pana la 9H, adaugand un strat transparent, stralucitor, intensificand si culoarea automobilului.

Poate fi aplicat in mai multe straturi. Un numar total de 3 straturi de Si3D aplicat pe o masina este considerat suficient.

Eu am cumparat varianta de 50 ml si kitul cu aplicator, plus suede applicators (4 bucati), tot Nanolex. In total am folosit 6 suede applicators (aveam si o laveta 40x40 din suede de la CarPro, din care am taiat corespunzator). Am aplicat protectia in 2 straturi, dupa ce masina a fost spalata temeinic si dupa IPA wipe down (fusese decontaminata si cu argila in urma cu vreo 2 luni). Intr-adevar, aplicarea e semnificativ mai greoaie fata de o ceara precum 476s (dureaza mult mai mult).

Si3d se aplica folosind miscari rapide in cross hatch pattern, pana cand produsul aproape dispare complet in vopsea. Producatorul recomanda 5-10 picaturi/m2, dar eu am observat ca se intinde destul de dificil pe o suprafata atat de mare, asa ca am lucrat pe suprafete mai mici. Este esential sa fie intins foarte foarte bine inainte sa apuce sa se intareasca, pentru ca buffingul sa nu fie foarte dificil. Eu am aplicat pe zone de aproximativ 60/60cm si nu am intampinat probleme. Al doilea strat trebuie aplicat in maximum 15 minute de la aplicarea primului, pentru ca altfel produsul va reactiona la el insusi si va aparea hazingul. In concluzie, trebuie sa te misti destul de repede pentru a evita problemele. Eu nu am avut probleme, dar aplicarea in 2 straturi mi-a luat in jur de 4-4,5 ore.

Buffingul nu e foarte dificil, dar se simte ca laveta agata mult mai tare decat la o ceara clasica si trebuie insistat mai tare. E foarte important sa nu se rateze nicio portiune la buffing, pentru ca altfel vor ramane urme semi-permanente (pot fi totusi indepartate usor prin polish) - eu am ratat o zona de vreo 10 cm2, pentru ca m-a prins intunericul, iar garajul meu nu are cel mai bun iluminat (o sa cumpar un proiector LED ca sa evit situatii de genul asta).

Ce trebuie mentionat e ca produsul are un miros (de solvent) care mie mi s-a parut foarte puternic. Si sticluta inchisa elibereaza miros. Recomand sa il folositi numai in spatii foarte bine aerisite si cu masca de protectie.

In total am folosit un pic mai mult de jumatate din cei 50 ml pentru 2 straturi - probabil ca poti face 2 masini medii (cate 2 straturi), dar la limita.

Dupa aplicare, masina a stat in garaj 48 de ore: producatorul recomanda evitarea contactului cu apa in primele 12 ore si evitarea spalarii masinii in primele 72 de ore.

Look-ul oferit e impresionant - intuneca vopseaua, suprafata e foarte glossy, sticloasa si e foarte fina la atingere. Ramane de vazut cum se va comporta in timp - planuiesc sa folosesc exact aceeasi tehnica de spalare ca pana acum (prespalare cu magifoam/pro-x power wash si apoi 2BM cu ONR).

O sa incerc sa mai revin cu update-uri referitoare la comportamentul in timp.

Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Cata_B; 22 septembrie 2017 at 12:04.

2. The Following 14 Users Say Thank You to Cata_B For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

AkaManah (22 septembrie 2017), aRa (22 septembrie 2017), Azzuro (22 septembrie 2017), bengal (22 septembrie 2017), hadrian27 (23 septembrie 2017), ionutz_cjv5 (26 septembrie 2017), kumkum (29 septembrie 2017), lenzexe (22 septembrie 2017), nazy (23 septembrie 2017), panait_adrian (01 octombrie 2017), radu20 (26 septembrie 2017), Sharkky (22 septembrie 2017), Stelian99 (26 septembrie 2017), vvede (22 septembrie 2017)

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,314
    Thanks
    6,135

Implicit

Arată foarte bine. Multumim pentru impresiile oferite.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

4. The Following User Says Thank You to ionutz_cjv5 For This Useful Post:

Cata_B (26 septembrie 2017)

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit

Astazi am facut prima spalare dupa aplicarea protectiei. Impresiile sunt foarte bune. Se spala mult mai usor. Snowfoam ul a inlaturat toate insectele adunate in cateva sute de km de autostrada, ceea ce inainte nu se intampla. Si uscarea e mult mai rapida, pentru ca ramane putina apa pe masina. Din pacate, nu am apucat sa fac un video, dar am o poza facuta cu telefonul. Acum sa vedem cat o sa si reziste protectia

6. The Following 4 Users Say Thank You to Cata_B For This Useful Post:

hadrian27 (02 octombrie 2017), ionutz_cjv5 (02 octombrie 2017), Reviver (01 octombrie 2017), Stelian99 (01 octombrie 2017)

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit

Protectia are o luna si o saptamana de la aplicare. Azi am montat rotile de iarna și am spalat-o, ca de obicei, cu snowfoam și apoi ONR cu 2BM. Protectia e inca strong, efectul hidrofob e la fel ca inceput.

8. The Following 5 Users Say Thank You to Cata_B For This Useful Post:

Allex (29 octombrie 2017), Cris Detailing (28 octombrie 2017), nazy (29 octombrie 2017), panait_adrian (29 octombrie 2017), Stefan91 (29 octombrie 2017)

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit

Revin cu un update la aproape 9 luni de la aplicare. Protectia inca e prezenta pe masina. Se vede pentru ca am lasat o portiune de o palma neacoperita, pentru control si inca se vede ca zona neprotejata are o culoare mai putin intensa. In schimb, efectul hidrofob e slab spre zero. Nu stiu daca problema e de la faptul ca o spal intotdeauna cu ONR (dupa snowfoam. Poate ar trebui sa incerc o spalare cu Carpro Reset sau alt sampon similar, sa vad daca revine efectul hidrofob?

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    ianuarie 2014
    Posturi
    237
    Thanks
    56

Implicit

Protectiile pe baza de SiO2 au nevoie de un topper dupa 6 luni pentru a prelungi viata protectiei, datorita faptului ca ai spalat cu ONR mai ai inca acum protectia pe masina.

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit

Da, eu ma temeam ca polimerii din ONR sa nu inhibe cumva proprietatile de sheeting ale coating ului.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,774
    Thanks
    715

Implicit

O degresare sau curatare cu alcool ar trebui sa inlature orice reziduuri sau polimeri din ONR si sa restaureze comportamentul hidrofob, daca este cazul. Chiar este un experiment interesant.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    158
    Thanks
    115

Implicit

Da, la asta ma gāndeam și eu. Sa īncerc cu IPA, eventual mai diluat, un 1/4?

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,774
    Thanks
    715

Implicit

Da, suna bine.
    VW Golf VII GTI