Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10

Thread: Curatare geamuri

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    36
    Posturi
    149
    Thanks
    71

Implicit Curatare geamuri

Am cautat in acest topic metode de a curata geamurile pe interior / exterior dar nu am reusit sa identific. (Daca exista, imi cer scuze si rog un moderator sa mute. Multumesc)

Asadar, voi incepe incepe eu cu metoada pe care o folosesc.

Dupa ce masina este curatata la interior (inclusiv dressing plastice interioare) iau 2 lavete cu MF curate.
    Pe o laveta pulverizez detergent de geamuri cu care incep sa sterg geamul. Cu cea de-a doua laveta finisez. Problema e ca din cand in cand mi se intampla sa mai ramana urme - cele mai vizibile pe parbriz si luneta pe care le elimin foarte greu.

Ma gandeam sa incerc sa sterg geamurile cu IPA 50:50. Ce parere aveti?

La exterior de obicei nu folosesc solutii dedicate intrucat dupa spalare 2BM si stergere, geamul ramane curat.

De asemenea va rog daca se poate sa impartasiti si tehnicile pe care le folositi.

Multumesc!

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    199
    Thanks
    50

Implicit

Tehnica ta e buna. Foloseste cu incredere IPA. E cea mai buna solutie, nu lasa urme deloc dar...NU INHALA DELOC! Pulverizeaza o cantitate mica pe laveta si sterge. Eu am gasit niste pulverizatoare la solutiile de par ale sotiei care sunt ideale pentru solutiile mele. Pulverizeaza o cantitate foarte mica si foarte fin. 200 de ml de IPA 50-50 imi ajunge un an cu acel pulverizator. Eu iti recomand IPA si la exterior. Scoate toate impuritatile si lasa un geam atat de curat incat se comporta ca si cum ar fi tratate cu un repelent anti-ploaie.

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    36
    Posturi
    149
    Thanks
    71

Implicit

@AkaManah - multumesc.
    Am folosit o data IPA la exterior pe post de rain repellent intrucat nu mai aveam ABRO.
    Personal eram putin... temator sa folosesc la interior

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2016
    Posturi
    58
    Thanks
    21

Implicit

Ipa nu afectează deloc folia de la interior ? Sau 50/50 e sigura pentru mașinile cu folie ?

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    199
    Thanks
    50

Implicit

Nu e OK sa dai cu IPA pe folie. IPA e foarte util pentru parbriz pentru ca nu lasa urme si nu se abureste usor.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    633
    Thanks
    473

Implicit

Dupa ce curat geamurile cu solutii dedicate (3M Glass Cleaner, Mafra Split, Sano), folosesc IPA de fiecare data, atat la exterior (are si un efect hidrofob) cat si la interior. Mi se pare ca aduce un plus aspectului final.
    Am totusi o retinere cand il folosesc pe interiorul lunetei. IPA poate afecta sistemul de degivrare? E justificata temerea mea sau il pot folosi fara probleme?

Poate putin off topic... tot legat de sistemul de degivrare de la luneta... caldura generata de un polish facut lunetei, poate desprinde/afecta in vreun fel sistemul de degivrare?

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,718
    Thanks
    703

Implicit

Nu cred ca IPA are vreun efect asupra sistemului de degrivrare. Si cu siguranta nu reusesti sa generezi asa multa caldura cu un polish. In timpul degivrarii se incinge mult mai mult acea rezistenta.

Insa as limita folosirea IPA in interiorul masinii. Riscul este mult mai mare sa inspirati vapori, care sunt destul de toxici.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    199
    Thanks
    50

Implicit

La prima folosire nu am fost constient de toxicitatea IPA si am pulverizat direct pe interiorul parbrizului. M-a durut capul o zi intreaga si nu a trecut cu nici un calmant. Din acel moment pulverizez doar pe laveta impaturita in 4, afara din masina si pe urma intru si sterg. Acum folosesc IPA doar la parbriz si pentru restul folosesc Split diluat in proportie de 1:1. Recomand din nou pulverizatoare fine pentru ca IPA este foarte eficienta si nu e nevoie de cantitati mari. In plus se limiteaza si riscul inhalarii vaporilor daca se pulverizeaza de aproape pe laveta. Eu am gasit solutia descoperind pulverizatoarele de "masca de par" (ce o fi aia!) pe care sotia le arunca la gunoi cand se goleau. Au cam 200 de ml si solutiile se consuma foarte foarte lent. E ideal pentru IPA, Split, QD etc. Ca exemplu: 150 de ml de IPA 50:50 mi-au ajuns (si a mai ramas un pic) pentru degresarea anterioara aplicarii cerii pe un VW Passat 3C5 (combi).
    Last edited by AkaManah; 22 septembrie 2017 at 11:21.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    633
    Thanks
    473

Implicit

Citat Original postat de toni Vezi Post
    Insa as limita folosirea IPA in interiorul masinii. Riscul este mult mai mare sa inspirati vapori, care sunt destul de toxici.
    Stiu ca IPA este nociv, de aceea il folosesc in exteriorul masinii.
    Geamurile laterale le curat din afara masinii, cu portiera deschisa. Luneta la hatchback o curat pe interior tot din afara masinii, cu portbagajul deschis. Interiorul parbrizului și al lunetei la sedan il curat pulverizand IPA pe laveta in exteriorul masinii, asa cum spunea si AkaManah.
    In general prefer sa pulverizez pe laveta in exteriorul masinii si in felul asta evit sa ajunga stropi pe plasticele din jur.

Pasionat de detailing andrei_320's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    36
    Posturi
    324
    Thanks
    10

Implicit

Pentru curatat geamuri folositi apa distilata. Apa se usuca fara urme jar geamul ramane perfect curat si stralucitor.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •