Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: ArmorAll Speed Wax

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,604
    Thanks
    686

Implicit ArmorAll Speed Wax

https://www.armorall.eu/en/products/waxes/speed-wax

Inca o ceara sub lupa
    ArmorAll este o firma mai putin cunoscuta in Europa pentru produsele de intretinere auto dar in SUA sunt destul de cunoscuti, produselor fiind prezente in majoritate magazinelor.
    Insa nu au o faima tocmai buna, produsele fiind considerate, in general, de duzina.
    Eram interesat sa incerc ArmorAll Shield, un sealant produs exclusiv de ramura Europeana a companiei, iar magazinul la care am facut comanda avea si acest SpeedWax la un pret destul mic - 33 Lei pentru 500ml. Asa ca am zis sa vad ce poate.
    Produsul are cateva caracteristici interesante, nu l-am cumparat doar pentru ca era ieftin:
    - contine Carnauba
    - se aplica si se sterge imediat, fara timp de uscare
    - se lauda cu un beading foarte bun

ArmorAll_SpeedWax_1 by toni.pieleanu, on Flickr

Mirosul este destul de placut si nu foarte puternic. Consistenta este foarte ciudata fata de alte ceruri lichide, fiind aproape un gel colorat. Seamana mai mult cu solutie pentru anvelope decat cu o ceara. Puteti remarca asta si in filmuletul cu aplicarea, dar si in poza de mai jos cu produsul intins pe suprafata:

ArmorAll_SpeedWax_2 by toni.pieleanu, on Flickr

Una din calitatile ei este ca nu are timp de uscare si se sterge imediat, ceea ce ar face aplicarea foarte rapida - fapt subliniat si de nume. Primele panouri le-am facut intr-un ritm normal, mi-am acordat suficient timp incat sa intind foarte bine ceara, am folosit o cantitate mica i-am acordat chiar si cateva zeci de secunde sa se usuce putin pana am pregatit lavetele... mare greaseala. Au ramas niste dare care nu s-au luat:

ArmorAll_SpeedWax_3 by toni.pieleanu, on Flickr

Instructiunile spun, intr-adevar, ca ceara sa fie stearsa imediat dupa aplicare, dar nu am crezut ca sunt chiar atat de seriosi Ceara asta se aplica foarte repede pentru ca trebuie sa fii super rapid in aplicare si sa lucrezi pe zone mici. Am continuat aplicarea pe celelalte panouri folosind o cantitate mult mai mare de ceara, intinzanda-o mult mai putin riguros si stergand imediat reziduurile.
    Rezultatul a fost mai bun, in sensul ca nu au mai ramas acele dare neplacute dar am observat un aspect usor uleios in urma care nu se lua oricat as fi sters cu laveta. Pe culoarea mea sunt foarte greu vizibile dar pe culori inchise sigur vor fi o problema.
    Aplicarea a decurs cum se vede mai jos - probabil o sa credeti ca am folosit o cantitate suficienta pentru intreaga masina dar veti vedea ca se sterge foarte usor.

Suprafata nu ramane deloc alunecoasa ci destul de aspra, similar cu Sonax BSD/PNS.
    Ca aspect dupa aplicare nu mi s-a parut sa aiba un efect grozav. Arata ca o masina ceruita, dar sunt foarte multe ceruri care dau un aspect mai bun imediat dupa aplicare.

IMG_1465 by toni.pieleanu, on Flickr

IMG_1589 by toni.pieleanu, on Flickr

A doua poza este dupa un drum lung de vreo 1000km in care am prins si o ploaie foarte puternica. Ce-i drept masina a iesit foarte curata dupa ploaie, mizeria nu pare sa se fi lipit foarte usor.

Comportamentul hidrofob este bunicel, asa cum se poate vedea in filmuletul urmator. Apa se scurge foarte repede, dar totusi raman multe picaturi in urma.

Per total, am fost destul de dezamagit de aceasta ceara. Aplicarea care trebuia sa fie foarte lejera s-a dovedit complicata mult mai extenuanta decat am estimati initial.
    Comportamentul hidrofob si aspectul mediocru nu au ajutat nici ele. Asa ca ceara asta puncteaza destul de jos in clasamentul meu. Ramane sa mai experimentez pe viitor, poate reusesc sa-i gasesc si ceva bun Poate prima spalare imi face o supriza.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

vvede (05 septembrie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    22
    Thanks
    1

Implicit

Din cāte am experimentat eu, prima spălare definitivează aspectul și proprietățile cerurilor. De aceea prima spălare după ceară este atāt de plăcută pentru mine.
    Eu cred că, din relatările tale, raportul calitate-preț este bunicel. Īși face treaba decent, considerānd prețul, īnsă, pentru un om care nu a protejat vreodată mașina cu ceară, poate fi un rezultat și un proces dezamăgitor.
    Așadar, bine cāntărită recenzie.
    O īntrebare am, dacă cineva īți spune: Toni, am nevoie de o ceară bună pentru mașină, ce să-mi iau? care at fi "acea" ceară pe care ai recomanda-o cu siguranță, știind că nu va dezamăgi utilizatorul și va da rezultatele dorite?
    Surprinzător mai am o īntrebare: care este, īn experiența ta, ceara care lasă cel mai plăcut estetic finish?

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    42
    Posturi
    1,002
    Thanks
    892

Implicit

Salut dupa mine cea mai buna ceara la durabilitate colinite 476 si are si un aspect placut se poate compara cu cerurile foarte scumpe.

5. The Following User Says Thank You to Cris Detailing For This Useful Post:

cata_adc (10 septembrie 2017)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •