Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Am nevoie de un sfat

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    3
    Thanks
    3

Implicit Am nevoie de un sfat

Salutare,

Sunt nou venit pe acest forum si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
    Am curatat niste excremente de pe capota cu un burete de spalat vase (cu partea mai abraziva, cu pasla) spaland in continuu cu apa in speranta ca nu voi afecta lacul. Surpriza a venit dupa ce s-a uscat apa, am ramas cu niste zone matuite si cu ceva zgarieturi. Dupa ce m-am documentat pe net cat de cat, am ales sa acopar zgarieturile cu vopsea OEM, apoi lac din acelasi kit si la sfarsit fac un polish cu Mezerna Heavy Cut 1000. E bine cum vreau sa procedez ?

(Masina este Logan 2013 bej metalizat, in poza sper sa se vada "stricaciunile".)

Multumesc anticipat pentru sfaturi !2 2.jpg
    Last edited by m_cristi; 24 august 2017 at 10:04.

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    175
    Thanks
    115

Implicit

Salutare m_cristi si bine ai venit pe acest forum!

Este evident faptul ca nu ai experienta in domeniul ingrijirii automobilului, iar un lucru simplu precum curatarea excrementelor, a generat o problema mult mai complicata de rezolvat.
    Din acest motiv iti recomand sa contactezi un profesionist in cosmetica auto, pentru a remedia problema. Altfel vei ajunge sa revopsesti o buna parte din masina, pentru a remedia problema...

Bafta!
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

3. The Following User Says Thank You to Pro-X For This Useful Post:

m_cristi (24 august 2017)

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    77
    Thanks
    127

Implicit

Ai procedat deja la acoperirea cu vopsea de retuș? Dacă nu, nu o fa, căci vei face și mai rău. Verifica dacă zgārieturile agata la unghie, adică cānd treci cu unghia peste zona afectata.

5. The Following User Says Thank You to alxblade For This Useful Post:

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    3
    Thanks
    3

Implicit

Multumesc pt raspunsuri,

Pro-X, greseala mea a fost ca m-am bazat prea mult pe stratul de lac, acu am invatat lectia. Dupa ce rezolv problema urmeaza o ceruire, clar.

Alxblade, n-am incercat cu vopseaua de retus iar cu unghia nu simti cand treci peste. Acu, depinde cum e lumina, daca bate soarele nici nu vezi zgarieturile, ca sa nu mai zic atunci cand e capota uda. Ca sa le descriu mai bine, arata de parca ai da cu degetul prafuit pe capota.

Am refacut ''ķncidentul'' pe o alta masina (cu acelasi burete pacatos) si am incercat cu Mezerna HC1000 - iese pana la urma, deci nu e nevoie de retus, ajunge polish-ul. O sa incerc intr-un loc sa repar, in functie de rezultat aleg o solutie.

Multumesc si o sa revin cu finalul,

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    22
    Thanks
    1

Implicit

Salut, Cristi!

Din cate vad in poza, nici nu vine vorba de retuș cu vopsea. Este suficient un polish. Gāndește-te ca, pentru a corecta unele defecte ale lacului, se face "wet sanding" (se īndepărtează mai mult lac decat ai facut tu) apoi se īnfrumusețează cu polish, nicidecum vopsea. Nu ai īndepărtat asa de mult lac īncāt sa trebuiască o revopsire. Inteleg ca e greu sa mergi la un profesionist pentru atāt, așadar iti recomand sa corectezi zona fie cu un one step polish fie cu un medium cut polish de la Menzerna urmat de SONAX Perfect Finish.

In viitor, pentru liniștea ta si starea mașinii tale, citește putin despre curățarea diverselor substanțe de pe vopsea.
    Iti doresc toate cele bune!

8. The Following User Says Thank You to Raul Andrei For This Useful Post:

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    3
    Thanks
    3

Implicit

Multumesc Raul, ti-am urmat sfatul.

Ieri mi-am facut curaj si m-am apucat de polishat. Rezultatul , 90% reusit ! Numai daca te uiti f atent se mai vad niste urme insa o las asa, nu-mi fortez norocul.
    Am folosit 4-5 navete de microfibra si Menzerna HC1000 . Imi pare rau ca n-am avut si o ceara ca sa fac treaba completa, insa o am in vedere.

Numai bine si multumiri pentru sfaturi !retus.jpg

10. The Following User Says Thank You to m_cristi For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (28 august 2017)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •