Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7

Thread: E ok ce vreau sa achizitionez? Incepator cu 2 masini

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit E ok ce vreau sa achizitionez? Incepator cu 2 masini

Buna,
    Sunt Roberto, nou pe acest forum desi in trecut l-am mai vizitat.

Detin 2 masini, una neagra cu interior piele bej deschis, scaune piele perforata si inca una de culoare verde cu interior.....verde textil.

Stau la casa, am curte, detin si un Bosch Aquatak 100, un compresor de 8bar iar cea mai apropiata spalatorie self-service e la 1 minut de mine.

In trecut am folosit (inca le mai am) produse de la Ma-fra si 1z, respectiv Pulimax-ul, Cockpit Premium si Plastik Reinigier.

A urmat o perioada in care lipsa de timp, masina + alte probleme personale au facut imposibila intretinerea masinii acasa, dar acum cu noua achizitie a carei marca sunt si fan irait imi voi face timp cel putin in weekend-uri pentru o ingrijire.

Am citit forumul si as dori sa ma consult cu voi in legatura cu urmatoarele achizitii de baza, a incepatorului sa zicem, pentru o spalalare si intretinere ok a masinilor pe care le detin. Nu vreau sa mai trec pe la spalatoriile de cartier, maxim o pre-spalare cu un jet de apa la un self-wash.

Exterior
    Pentru operatiunea de pre-spalare m-am gandit asa:
    - Lance spuma LS3 cu adaptor pentru Bosch-ul meu. Nu stiu ce presiune are modelul meu de Bosch, e adecvat oare?
    - Spuma autobrite magicfoam
    - Un produs pentru indepartarea insectelor sau mizeriei gen bitum care nu se duce la pre-spalare? Ce recomandati?
    - Sampon Meguiar's Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner
    - Premium Lupus wash mitt
    - Laveta microfibra pentru uscare? Ce imi recomandati?

As dori sa incerc si clay bar-ul dupa care o ceruire\protectie. Aici inca ma documentez dar am vazut nenumarate mentiuni la Bilt Hamber.

Eventual, inainte de pre-spalarea si aplicarea spumei, sa trec pe la self-wash unde cu 2 fise pot "da un jet" sa inmoi murdaria.

Interior
    - 1z Cockpit Premium sau Ma-fra Pulimax?
    - 1z Cockpit Deep Cleaner pentru plasticele mai murdare, dupa care aplic Pulimax sau Cockpit Premium. Am inteles ca Deep Cleaner e mai mult un detergent iar Cockpit premium ar intra la un cleaner + dressing
    - 1z Gumiplfege pe chedere
    - Un set de pensule din spuma pentru locurile greu accesibile gen guri aerisire
    - Lavete din microfibra? Ce imi recomandati?

Piele\Scaune
    - Kit-ul Leatherique
    Voi aspira bine tapiteria scaunelor in prealabil
    - Eventual o pensula pentru agitarea Leatherique Rejuvinator Oil
    Inca mai urmaresc tutoriale video pe youtube legate de Leatherique si cum se foloseste.

Extra intrebari:

- Cum abordati mizeria din ramele portierelor, portbagajului, acolo unde nu ajunge spuma si nici nu pot da direct cu o laveta umeda deoarece practic as freca mizeria?

- E ok stergerea display-urilor si butoanelor de pe consola cu Pulimax\Cockpit Premium? Am avut o experienta neplacuta cu masina anterioara in sensul ca suprafata cauciucata de pe extremitatile butoanelor a inceput sa se exfolieze, dar totusi nu sunt 100% sigur ca solutiile de mai sus au fost de vina.

Multumesc anticipat!

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    36
    Posturi
    117
    Thanks
    58

Implicit

Salut si bine ai venit.
    Incerc sa iti raspund punctual la cateva intrebari

- Aquatak 100 - 100 bar. Este ok pentru ce ai nevoie.
    - Spuma autobrite magicfoam e ok. Personal folosesc ProX Power wash.
    - bitumul il poti indeparta cu Acrysol. Pentru insecte folosesc ProX insect cleaner
    - Pentru uscare laveta e cam mica. Ti-as recomanda un prosop. Arunca un ochi: http://www.ingrijireauto.ro/35-prosoape-pentru-uscare
    - eu am folosit argila de la BiltHamber medium. Am fost multumit
    - pentru interior folosesc 1z Cockpit premium. Pulimax-ul este detergent.
    - eu sterg display-ul / butoanele cu laveta imbibata cu Cockpit premium.

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    22
    Thanks
    1

Implicit

Salut, Roberto!

Bine ai venit, din partea unui nou venit!
    Este bine ca te apuci sa iti īngrijești mașinile si, in esența, este bine cu ce vrei sa te apuci.

Exterior
    Alegerile par bune aici.
    Pentru uscare iti recomand: http://www.ingrijireauto.ro/prosoape...touch-700.html
    După ce ai ceara pe mașina nu mai trebuie o lavetă ultra mare si ultra absorbanta deoarece nu mai rămāne multă apa pe mașina (efectul sheeting). Pe lāngă aceasta iti recomand un ajutor de uscare care reīmprospătează luciul si protecția iar pe deasupra lubrifiaza suprafața: SONAX High Speed Wax sau ceara lichida de la Optimum.

Interior
    Nextzett Cockpit Premim fara discuții. Pentru interior, bainuind ca una dintre cele doua mașini este mai veche si mai sensibilă, lavete edgeless de la CarPro Coreea (spală-le īnainte si asigura-te ca după procesul de tăiere nu au mai rămas microfibre reziduale) si ceva cu short pile de la Vicont.

Ramele ușilor: aici poți folosi un APC (detergent universal) diluat sau din economie șampon auto diluat intr-un pulverizator. Satureaza ramele ușilor cu soluția anterior pomenită (presiunea de la pulverizator folosește-o pentru a īndepărtata cāt mai multă murdărie) urmānd o clătite cu apa (nu cu aparatul cu presiune) apoi reaplicarea soluției, agitarea cu o pensula, clatirea finala si ceruirea. Folosește ceara lichida, e mai usor.

La o mașina care are suprafețe īnvechite sau sensibile sau ori de cate ori ai dubii ca soluțiile chimice ar putea strica ceva, folosește apa putin calda si o lavetă de microfibra.

Toate cele bune!
    Last edited by Raul Andrei; 21 august 2017 at 16:19.

Pasionat de detailing vvede's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Varsta
    36
    Posturi
    117
    Thanks
    58

Implicit

O mica completare.
    Sheeting-ul (efectul de curgere al apei) este provocat de solutiile pe baza de SiO.
    Ceara provoaca beading (acele "margelute" care raman pe masina)
    Ramele personal le-as curata cu o laveta imbibata cu APC (samponul face destul de multa spuma care va fi destul de dificil de indepartat). Eventual agitat oleaca cu pensula. Nu as merge pe puverizare din pulverizator pentru ca inevitabil vor sari stropi.
    2 centi

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    22
    Thanks
    1

Implicit

Citat Original postat de vvede Vezi Post
    O mica completare.
    Sheeting-ul (efectul de curgere al apei) este provocat de solutiile pe baza de SiO.
    Ceara provoaca beading (acele "margelute" care raman pe masina)
    Fie ca vorbim de ceara, sealant, coating de SiO2, TiO2 ambele efecte: beading si sheeting sunt īntālnite. La toate īntālnim "mărgeluțe" daca pulverizam apa pe suprafața tratată si la toate īntālnim sheeting daca folosim o cantitate mare, continua de apa care sa mute "mărgeluțele" de pe vopsea, rămānānd uscata.

Cāt despre curățarea ramelor ușilor, nu vad cum pulverizator face sa sara stropi si sa cauzeze un dezastru.

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Am inceput sa fac un wish-list, daca puteti arunca o privire peste el as fi recunoscator.

Link aici - http://www.ingrijireauto.ro/module/b...6C4EBB9586ABFE

As prefera sa iau toate produsele dintr-un singur loc sau maxim 2.

Nu am gasit lavete edgeless de la CarPro Coreea pe site-ul de mai sus, exista ceva echivalent acolo sau gasesc in alta parte? Ma refer la lavetele pe care le voi folosi pentru interior.

Sunt inca nehotarat in legatura cu ceara si clay bar-ul, ma tot uit pe Youtube de cateva zile bune si incepe sa imi placa ).

Deci exista ceara solida care se aplica cu pad-uri, pe suprafata tocmai spalata si optional data cu clay bar-ul si exista si ceara lichida gen Sonax High Speed Wax care se aplica pe suprafata uscata sau umeda, la fel tocmai spalata care in plus are si un rol de ajutor la uscare. Am inteles bine?

Pulimax-ul de la Ma-Fra ar fi ok ca APC?

Cand gasesc pe masina curata urme de pasari sau diverse pete, pot folosi APC-ul aplicand spray din abundenta si incercand foarte foarte usor cu o laveta din microfibra sa indepartez pata\gainatul?

Clay bar-ul nu este obligatoriu de folosit la fiecare spalare de weekend ci doar cand suprafata are nevoie, e contaminata, corect?

Multumesc anticipat!

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    22
    Thanks
    1

Implicit

Este bine ce ai īn lista de dorinţe.
    Din cāte ştiu eu de la Ionuţ, acele lavete de la CarPro vor fi disponibile īn curānd.
    Există ceară solidă (pastă) şi lichidă (mai vāscoasă sau mai apoasă; īn lipsa de alţi termeni de descriere). Dacă eu m-aş īntālni cu mine cānd eram īncepător şi nu ştiam nimic despre ceară, mi-aş fi recomandat Menzerna Power Lock (este un sealant) iar peste el Collinite 845 (ceara).
    Ca APC īţi recomand fie Green Star de la Koch Chemie, fie APC-ul de la Nextzett.
    Excrementele de păsări se curătă cāt mai rapid. Īncearcă să le īndepărtezi īn prima fază cu presiunea de la pulverizator iar apoi să le ridici uşor cu microfibra de pe suprafaţă.
    Nu folosi clay bar la fiecare spălare. Femeile nu īşi fac măşti de curăţare īn profunzime a fetei de fiecare dată cānd se spală pe faţă. Fac asta la cāteva săptămāni. Foloseşte argilă de decontaminare cānd vopseaua e contaminată. După ce ai spălat maşina, du-te cu māna pe deasupra vopselei. Dacă se aude un sunet specific unei suprafeţe rugose şi se simte la fel, foloseşte argilă.

Īţi doresc mult succes īn a-ţi curăta maşina!
    Last edited by Raul Andrei; 02 septembrie 2017 at 22:39. Motiv: Punctuatie.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •