Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 31 din 31

Thread: Chevy Malibu 2.4 / Jeep GC WJ 4.0

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

Citat Original postat de Muale Vezi Post
    Tot zic ca fac poze sa vedeti cata mizerie poate exista intr-o masina, insa nu mai ajung si cu camera la ea.

pai asta e cel mai important, fiind forum de detailing[/QUOTE]

Bine... tu ai vrut-o! Multe repere fara vopsire nu scapa. In tara aveam loc cacalau, chiar si inauntru, aici... sa vad cum ma descurc.

Noa, asta e intradevar o problema la mine. Muncesc destul de mult, corect si relativ curat (indiferent de situatie). Insa nu expun destul de ok nici starea initiala, nici rezultatul final. Poze artistice stiu sa fac chiar decente (zic eu), insa la chestiile astea, de ar fi sa traiesc din asa ceva, cred ca as muri de foame, chiar daca, cum am zis, rezultatele se vad si munca e buna.

PS: nu, nu am cautat-o musai pe cea mai 'deranjata'. Mi-a placut mult de tot cum se auzea motorul, ca nu era umblata prin diverse locuri, ca nu avea ulei curs peste tot, ca nu scotea fum, nu avea erori, si nu era pregatita de vanzare. Si pretul. De la 3500 la 7-8000 cat e una in stare buna e distanta mare

Citat Original postat de MihaiFlorescu Vezi Post
    Esti norocos ca esti atat de aproape de Royal Purple. Eu m-as fi dus si in alt stat sa il iau sincer. Productia lor este limitata si le place asa.

Este de departe cel mai bun ulei pe care il poti pune in motor. Eu iti zic pentru ca am avut un schimb cu asa ceva desi m-a costat peste 100$ (vs. max 50$ pentru un ulei obisnuit) si am facut monitorizare pe temperatura. Motorul este clar mai rece (3-4 grade celsius) vs. cu alte uleiuri chiar si din gama racing inclusiv pe autostrada/circuit, confirmat si de alti prieteni care au folosit. Asta pe langa diferentele de sunet ale motorului si alte diferente in bine. Acum ca am renuntat la motor turbo si am revenit la aspirat, nu mai merita sa dau 100$ de doua ori pe an, dar cand revin la turbo, clar o sa revin si la RP, in ciuda pretului. Dezavantajul este ca se schimba la ~5.000 km

"Second best" este Amsoil care se importa si in RO pe cale oficiala, si pe care il folosesc acum. Iar tu il gasesti fooooarte ieftin la tine. Au pentru transmisie ceva heavy duty si deja am trecut pe asa ceva la 2 masini cu tractiune integrala si la ambele s-a simtit instant cum functioneaza difful central mai bine si lucreaza mai bine spatele.

PS: Eu nu am incredere in acele "LSD supliment". Din cate stiu sunt vazute ca o solutie in faza terminala cand vrei sa mai tragi de viata diff-ului. Dar nu am incercat. Mai bine pui ceva ce este "LSD friendly" sau "LSD approved" din start.
    Hm, pe aici a fost un scandal cu astia de la Amsoil, parca ceva gen Motul de prin Europa parca. Ceva cu reclama falsa. Din auzite. Royal, la fel. Multi pe aici zic ca nu ar fi cine stie ce, ca e doar marketingul de ei. Tot gen Motulul de la noi. Eu personal voiam sa incerc, dar la 21$/butilah, si imi trebuiau 4, aia nu voiau sa il trimita, am zis pas de data asta si am mers pe Valvoline+rahatelul ala de modificator de frictiune. Dar acum stiu unde il gasesc. Zicea si pe valvo ca mergea bagat asa cum e, insa am zis sa pun si asta, mai rau nu are cum sa ii faca. Personal eu sunt de parere ca nu mai sunt uleiuri proaste (doar daca nu vorbim de Total al nostru sau Quaker state al lor, desi si alea schimbate regulat nu cred ca fac probleme) si au caracteristici asemanatoare. Doar sa ai grija sa le schimbi. Si voi merge pe un Castrol la motor vreo 2000-2500 mile, la diferential cu Valvoline vreo 5000-7500, la cutie cu Supertech vreo 1-2 schimburi de ulei, si tot cu Castrol la servo, ca nu prea imi place cum se aude cu asta de acum, care oricum arata rau. Dupa care la urmatorul schimb trec pe ceva superior. Merg pe principiul sa schimb consumabilele cat de repede, sa curat cu cate un schimb mai rapid de ulei, sa investighez ce nu e ok si sa schimb, decat sa stau cu frica si sa astept sa 'pice' ceva.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Bnz; 08 decembrie 2017 at 02:55.

2. The Following User Says Thank You to Bnz For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (11 decembrie 2017)

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •