Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13

Thread: Chevy Malibu 2.4 / Jeep GC WJ 4.0

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit Chevy Malibu 2.4 / Jeep GC WJ 4.0

Tot am zis ca fac si eu topic si daca tot am inceput lucrul la troace, hai sa le fac de rusine. Deocamdata nu.s aici de multa vreme si inca sunt altele de rezolvat pe langa masini, dar am inceput sovaielnic si lucrul la ele. Tehnicul a primat, asa ca estetic nu am facut mare lucru. dar ajungem si acolo, la fel de usor pt ca spalatoriile sunt de cacao si n.am furtun si teren la dispozitie sa ma pot desfasura ca acasa.

Jeep:
    - schimbat ulei, filtru, filtru aer, bujii.
    - idem la cutie.
    - adaugat filtru habitaclu.
    - dat bord jos schimbat calorifer caldura (multa ue injinerilor de la chrysler).
    - curatat putin plafonul, carat ceva, murdarit iar.
    - aranjat ceva prin inauntru ca era jale. Inca e. Sa dau de internet si revin cu poze.
    - reparat ceva pe afara, un amortizor de haion, un suport de baterie, un stergator, hitch pt remorca, stopuri. De la 'pick a part', dezmembrari unde alegi si dai jos piesa cu propriile manute. tot de acolo am o roata de rezerva din aliaj, originala, plina de o mizerie scarboasa de ulei, vaselina si praf de placute. Bun a fost ala de curatat roti de la meguiars...
    - volan tot de la dezmembrari luat de pe un 2004 utilitar. Chiar daca preferam pielea, mizeria originala era lipita cu un scarmaz de iesea printre cusaturi si ajungea pielea sa alunece. Naspa idee. De ii dadea un prenandez chior si tot era mai bine.
    - mai are nevoie de un simering din spate de la motor, de la arbore. Inca un bravos pt injinerii de la chrysler. E din 2 bucati. Nu.i rau ca se schimba relativ usor. E rau ca are durata de viata scurta.

Malibu:
    - asta.i nou inca. Schimb ulei, filtru, bujii. Filtru aer.
    - tre sa schimb uleiul la cutie, dar are la suruburi... m.au inebunit astia cu automatele lor. Nu am gasit ce voiam eu manuala...
    - nu arata rau insa dupa un detailing mi.ar place ceva mai mult
    - ma pregatesc de spalat tapiteria in felul meu. Dat jos plastice de la scaune, dat jos bancheta si inceput sa le dezbrac.

Ps. Nu numesc detailing ce fac eu, ci un minim de intretinere. Nu am scule profi sa le ingrijesc dpdv estetic cum vreau, nici timp, nici loc. Mi.a placut sa am grija de fiare atat tehnic cat si estetic. Sa vedem ce va urma.

20170708_185208.jpgreceived_10209476916862699.jpgreceived_10209357040025853.jpg
    20170716_074755.jpg20170716_074934.jpg20170716_095053.jpgreceived_10209476942143331.jpgreceived_10209357048786072.jpgreceived_10209476909182507.jpg

2. The Following 3 Users Say Thank You to Bnz For This Useful Post:

hadrian27 (17 iulie 2017), ionutz_cjv5 (16 iulie 2017), Stefan91 (16 iulie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

Naspa cand n-ai loc de lucru. Asa ca mi-am intins ce am avut prin casa, sa tina nitel loc de mobila. Piesele curata asteapta montajul acum, insa cum am scos cam tot din spate din jeep, trebuie acum sa ma apuc de partea din fata, de scaune, daca nu cumva nu gasesc unele din piele si de mocheta, ca am avut o pierdere de antigel si as vrea sa fie ca noua. Dupa ce am spalat la masina mare parte din huse, le-am montat pe banchete si astept sa se usuce buretii sa le pot monta si pe scaunele de la malibu. La asta am reusit sa dau jos si mochetele din fata (noroc ca erau 2 bucati mici si nu m-am chinuit cu ele). Incredibila mizeriea de o au astia in masini. Foarte rare masinile curate... In rest am schimbat 'in fata blocului' si uleiul de transmisie de la malibu, am schimbat un senzor de presiune de la o roata si cam atat.

Multumesc colegului Stefan91 pt. sfatul dat cand am achizitionat si un meguiars ultimate interior detailer cu care am dat pe smecheriile din prima poza. Un produs foarte bun, mi-a placut.

20170813_171121.jpg20170813_165312.jpg20170813_160651.jpg
    Last edited by Bnz; 19 august 2017 at 21:17.

4. The Following User Says Thank You to Bnz For This Useful Post:

Stefan91 (20 august 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

Aproape am terminat curatenia in malibu. Din jegoseniile din poze au iesit niste huse aproape noi. Cu 2 mici pete de pe partea pasagerului care nu au iesit nici moarte indiferent ce am folosit, dar deabia se vad. Dar pot trai cu ele Cafea varsata pe schimbator, peste tot, fir-ar starbucksul sa le fie de cap. In jeep nu mai zic, ca am dat mocheta jos si din ala si mi se lipesc pur si simplu 'papucii' de la atata cafea varsata. Sa revenim la malibu, am terminat de curatat mecanismele cotierei, am dat cu meguiarul mai sus mentionat si imi place cum arata. Azi incep sa montez scaunele cred dar intai sa curat si mocheta din spate, ocazie cu care mi-am luat jucaria asta:
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Bnz; 26 august 2017 at 15:08.

6. The Following 3 Users Say Thank You to Bnz For This Useful Post:

Cata_B (01 septembrie 2017), ionutz_cjv5 (28 august 2017), Stefan91 (26 august 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

Am avut asistenta cu mine, asa ca de data asta aveti parte de ceva mai multe poze. Aproape e terminat in interior malibu, trebuie inceput lucrul la exterior si putina curatenie in portbagaj. Am gasit un plastic inalbit pur si simplu de la soare, cu dungile de la dezaburire luneta pe el (care acopera stalpul C) si ala nu prea am ce ii face. Nici cu polish, nici cu burete abraziv nu iese, e decolorat in adancime. Mi-am luat ceva scule, un generator\inverter de vreo 1600w (zica-se in prezentare 2000w ca asa e reclama, spiritul comertului, dar asta e in sarcina maxima) si am testat mai mult si aspiratorul(nu e injectie extractie desi cam asa arata). Nu e ceva de dat pe spate, cred ca trebuia sa incep cu un shop-vac umed\uscat si tot cam pe acolo eram, asta nu are asa putere mare de aspirat, insa scuipa ceva jet, capul de aspirat e decent, suge bine apa si e destul de mititel incat sa il porti fara probleme dupa tine. Deci mai ramasese mocheta din spate si tot jegul de acolo e iesit. In rest, tre sa imi aduc aminte sa fac poze sa va arat rezultatele finale din interior. Cam atat pt. azi.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2017
    Posturi
    8
    Thanks
    0

Implicit

Daca plasticul despre care vorbesti era initial negru, il poti readuce la viata cu Solution Finish: https://www.carpro-us.com/solution-f...restorer-1-oz/

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

Nu, este gri E clar decolorat de la soare, cum a batut prin luneta (se vad dungile de la dezaburire). Si se ia, insa se duce cu tot cu textura, asa ca nu am insistat. Doar matuit si tras o vopsea peste cred ca il scapa. Chestia e ca desi e mai noua si motorul merge mai bine (mai lin, mai rotund) ca la 'vechitura', usile, geamurile se inchid mai frumos, e un pic mai bine gandita la interior, plasticele si tabla sunt parca facute la misto. Exact ca in zicala 'inainte tabla era tabla si plasticul tot tabla'. La jeep am indoit o tabla in spate incercand sa scot un clips prins de un plastic indoit prost de cineva odata, la asta micu' pui mana pe el si s-a rupt. Si mi s-a intamplat la mai multe. Fiind la dezmembrari, am rupt 2 plastice asemanatoare (de pe bord) de la alte 2 masini, asadar, nu asta e problema ci s-ar parea ca e generala la GM-urile entry/midclass din perioada asta. Si cred ca si la astea mai noi. Multumesc pentru recomandare, cred ca il iau si pe asta sa il incerc pe undeva

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2017
    Posturi
    8
    Thanks
    0

Implicit

Tot Solutin Finish a dezvoltat si o varianta a produsului pentru platic gri. Despre aceasta nu stiu mare lucru pentru ca abia au scos-o pe piata. Dar daca este la fel ca cea pentru plastice, atunci merita fiecare banut: https://trimrestorer.com/products/fu...-trim-restorer

11. The Following User Says Thank You to perry For This Useful Post:

aRa (03 septembrie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

Deocamdata e la capitolul 'moft' pata respectiva, mai am altele de facut, insa am cam terminat interiorul, incepe exteriorul. Sa prind maine dimineata doar un loc liber la o spalatorie sa ma pot 'destrabala' in voie. Si incep cu corectiile la vopsea. Am curatat si parbrizul, degresat de o mizerie de au dat astia de la dealer pe toata masina, inclusiv geamuri, de zici ca erau opace. Partea buna e ca am folosit o solutie ieftina din comert, cu amoniac, care curata f bine, insa in exces cred ca afecteaza plastice, chedere, etc. Bine ca ma einzetu' de chedere. Dupa care am dat o argila de pe la mothers aplicat un rain-x la exterior (ala de fuje apa) si la interior ala de fug aburii. Sa vedem daca functioneaza cum trebuie. Parbrizul in afara de cateva ciupituri minore, arata f bine, fara zgarieturi, fara chestii lipite, la jeep a fost mult mai nasol. Pun si cateva poze de saptamana trecuta, asa in mare, ca nu am folosit camera ci tot celularu', cum arata dupa ce am folosit detaileru' de la meguiar. De care inca sunt f multumit. Mai trebuie sa inlocuiesc butonul de la A/C ala scorojit de crom, am platit 1$ la dezmembrari pt. el, l-am luat cu mana mea Am mai lucrat si pe la gip, am pus niste senzori de parcare clasici si incep montajul pieselor din interior... Nu stiu ce sa fac cu scaunele din fata, daca sa le dau jos si sa le spal sau sa aleg varianta de inlocuire cu unele de piele, mai ales ca electrica nu prea mai merge la ele (motorasele au niste roti din plastic care se fuche si varianta inlocuirii lor e de vreo 100$/scaun si nu prea merita, cu banii astia iau 2 scaune din piele de la dezmembrari; doar sa le gasesc electrice functionale sau manuale<asa le-as prefera>)

21555970_10209857724942663_1279372131_o.jpg21622038_10209857724862661_1738349448_n.jpg21586127_10209857725262671_469081374_n.jpg21584371_10209857724782659_1130717865_o.jpg21556234_10209857724742658_1328309433_o.jpg

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,266
    Thanks
    141

Implicit

-ce dungi de dezaburire de la soare? nu prea inteleg sau ce inteleg nu are cum sa fie real (s-a "bronzat" cu urme de dungi )pt ca masina sta si soarele se misca pe cer.
    foloseste solutii fara amoniac pe geamuri. si unde e nasol, foloseste alcool izopropilic.

Nou Venit
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    26
    Thanks
    0

Implicit

He he. Daca te uiti atent in ultima poza, pe stalp e un plastic. Daca te uiti spre geam, vezi o pata. Pata aia e decolorata de la soare si are pe ea niste dungulite de la ... Dezaburirea de la luneta. Masina merge, dar masina mai si sta. Ca banuiesc ca, la fel ca in cazul meu, proprietarul mai muncea si cat muncea, o lasa intr.o parcare in soare. Si la fel si soarele, merge, si dungile nu.s perfect drepte sau fix de aceeasi grosime. Si aici, crede-ma e iadul pe pamant uneori. E de ajuns 2 ani sa o lasi in pozitie similara intr.o parcare si ... Combinat cu laudatele plastice gm, ajungi la ce am zis. o sa fac o poza mai ij detaliu. Am lucrat 2 zile la 47 de grade (celsius nu din alea alcoolice) si am zis ca crap acolo. Acesta e motivil pt care si multe masini au vopseaua pur si simplu arsa. Punctul 2, nu gasesti chestii prietenoase cu materialele pe aici. Ci doar eficiente. Adica curata de rupe dar nu conteaza ca se dezmembreaza in 2 zile piesa. Asa si asta cu amoniacul. Am ffacut rost de niste alcool din asta amestecat cu inca vroe 2 chestii, sa vedem cum functioneaza ca as vrea sa degresez si sa dau un polish candva in viitorul apropiat.
    Last edited by Bnz; 12 septembrie 2017 at 17:48.

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •