Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 31

Thread: Chevy Malibu 2.4 / Jeep GC WJ 4.0

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

Am dat cu ceva ceara. Smecherenia asta de kit nu avea inclus si un strop de ceara macar, spre deosebire de kitul de la 3M, insa la pret asemanator de 3m, am luat kitl ast (mai mult pt sticla asta de polish pt. plastic) si inca un kit de buretei de 2 sau 3" si +30 'cerculete' de smirghel de 3000. Am ales varianta asta pt. ca desi 3m-ul avea mai mult smirghel (vreo 6-8 discuri), avea doar un scuipinol de mostra de polish si una de ceara. Ceara am multa deja si nu mi-ar fi ajuns polishul sa fac si la Jeep, candva, cand m-oi mobiliza.

PS1: Nu cred ca am pus poze cu volanul de la malibu. Aceeasi firma ca husa de la jeep, calitatea materialul, mai de cacao. A dat sa se rupa la 2 gaurele. Dar in rest, arata ok.

PS2: Reviver, ti-am zis ca si eu sunt originar tot de prin Constanta?

22237354_1597100506978540_684966434_n.jpg22278495_1597100373645220_92441568_n.jpg
    Last edited by Bnz; 12 octombrie 2017 at 06:15.

2. The Following User Says Thank You to Bnz For This Useful Post:

Stefan91 (12 octombrie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    568
    Thanks
    411

Implicit

Un alt polish pentru plastic ar fi Meguiar's PlastX. De asemenea, Meguiar's au si ei kit-uri pentru faruri (unul basic, unul heavy duty si unul 2step - nu stiu ce contin) si din cate stiu, produsele lor au un pret rezonabil la voi.
    Nu stiu de ce ai vrut neaparat polish pentru plastice, pentru ca pe faruri merge foarte bine si cel de vopsea

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2016
    Posturi
    55
    Thanks
    15

Implicit

Nu nu știam :-). Scratch X oare merge pe faruri ?

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

Meh, de dragul padului si de a avea inca un polish )

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

Mi.am mai luat o chestie inutila si sclipicioasa. Mi.am mai luat un 'orbital', ceva discuri de smirghel si bureti de polish de 3". In rest nici eu nu mai stiu ce am facut
    1509145314691853926873.jpg
    15091454093521063680310.jpg
    IMG_20171027_144955.jpg

Poza cu scaunele din jeep, dupa ce le.am spalat si montat. Sunt mai mici ca originalele, manuale, insa mult mai inchegate si ofera suport mai bun parca.
    IMG_20171014_173724.jpg

7. The Following 2 Users Say Thank You to Bnz For This Useful Post:

Cris Detailing (28 octombrie 2017), Stefan91 (28 octombrie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

Nu am mai postat demult pt. ca mare lucru n.am facut. Am schimbat distributia la malibu. Acelasi lant trist ca la corsa de 1.2. Uzat inegal, plus un ghidaj de plastic rupt. Mergea totusi bine pt. cat de uzat era lantul. 140k mile aka 225 mii km. Masina arata mult prea bine pt kilometrii astia si acum merge la fel. Schimbat: lant, ghidaje, pinion de pe arbore, intinzatoare, pompa apa, lant balansieri (din 3, doua au fost trimise gresit, fiind de distributie), pinioane balansieri, ghidaje balansieri, intinzator balansieri, curea, garniturile de la distributie noi-noute, garniturile de la capac si ele schimbate, simering arbore si cam atat. Plus sudat imputita de galerie de evacuare, care crapa la modelul asta mai ceva ca popcornul in tigaie. As fi luat una noua, dar cum de sunt in mirifica cacalifornie, unde CARB-ul e in vigoare, nu gasesti pe toate strazile un amarat de catalizator, ca doar galeria vine cu tot cu primul catalizator. Ca la opel. Ma rog, proiectul malibu se cam apropie de sfarsit si cred ca o dau mai departe. O masina frumusica, insa ieftina si calitatea lasa de dorit. De la plastice, la partea tehnica.

Jeepul... in afara de o spalare de intretinere si aplicat cate un mic dressing la plastice, nu i-am mai facut mare lucru. A trecut SMOG-ul cu brio, deci mai merge vreo 2 ani lejer. Sper ca si mai mult.

Si va pregatesc o surpriza. Deocamdata zic ca are motor de 5.4, vreo 224 mii mile si e tot de origine americana si ca vechime undeva intre jeep si malibu. Iar proiectul acesta va fi ceva intre util si placut si il voi documenta si compara rezultatele de la inceput cu ce obtinem pe parcurs

9. The Following User Says Thank You to Bnz For This Useful Post:

Stefan91 (03 decembrie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

24331203_1655456404476283_1177730960_n.jpg

Dupa cum se vede starea generala cam nasoala, vopsea cu lacul curatat, vopsea pleznita, diverse plastice rupte. Pe langa poza, interior jegos, bena plina de rugina superficiala. Sa vedem ce iese din ea. Incerc sa ii fac poze detaliate. Va fi o combinatie intre vehicul de munca si placere.

11. The Following User Says Thank You to Bnz For This Useful Post:

Stefan91 (04 decembrie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Varsta
    29
    Posturi
    42
    Thanks
    2

Implicit

IMG_20171205_143313.jpg
    IMG_20171206_154118.jpg
    IMG_20171206_162842.jpg

Goodies. Deci: nu am o cheie. Comandat chei. Facut rost si de un programmer OBD. Nu are inchidere centralizata. Comandat. Mai trebuie o camera de mers inapoi si un dashcam, ca e mare a naibii dihania.

Schimbat deja uleiul si filtrul de ulei. Intra vreo 6.5 litri. Tine cu casa. Cu casa alora de vand ulei si benzina. Schimbat filtrul de aer.

Cumparat ulei pt. cutie. Am luat o marca cam ciudata, marca de casa a Walmartului, gen uleiul de la LIDL al nostru, insa vad ca e laudat. 13 litri pt. un flush. Si revenim iar la faza cu 'casa'. Totusi e mai ieftin ca in Romania. Prin poze mai apare filtrul si garnitura de la cutia de viteze.

Cumparat bujii. 100$ - 8 bujii Motorcraft. M-am bucurat tare ca nu s-au rupt alea vechi, ca la masinile astea cam asa patesc proprietarii - de la calamina (au corpul lung si iese filetul, dar ramane o bucata blocata in chiulasa) sau bujii schimbate pe vremea bunicului si uitate. Dar se pare ca masina a fost intretinuta tehnic si bujiile aveau inclusiv anti-seize pe filet. Nici nu erau prea vechi, insa daca tot fac o treaba, sa o fac pana la capat, asa ca le schimb.

Cumparat ulei pt grupul spate, garnitura si un aditiv pt LSD. Voiam sa incerc Royal Purple, insa nu voiau sa imi trimita Royal Purple aici asa ca am comandat Valvoline cu 20% reducere de pe net. Cand ajung in magazin, pe raft... Royal Purple. Cine sa ii mai inteleaga. Am mai luat ceva ulei pt. servo. Mai trebuie un filtru de benzina si am cam terminat cu partea tehnica.

Tot zic ca fac poze sa vedeti cata mizerie poate exista intr-o masina, insa nu mai ajung si cu camera la ea.

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,312
    Thanks
    150

Implicit

Tot zic ca fac poze sa vedeti cata mizerie poate exista intr-o masina, insa nu mai ajung si cu camera la ea.[/QUOTE]

pai asta e cel mai important, fiind forum de detailing

Membru incepator
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    45
    Thanks
    12

Implicit

Esti norocos ca esti atat de aproape de Royal Purple. Eu m-as fi dus si in alt stat sa il iau sincer. Productia lor este limitata si le place asa.

Este de departe cel mai bun ulei pe care il poti pune in motor. Eu iti zic pentru ca am avut un schimb cu asa ceva desi m-a costat peste 100$ (vs. max 50$ pentru un ulei obisnuit) si am facut monitorizare pe temperatura. Motorul este clar mai rece (3-4 grade celsius) vs. cu alte uleiuri chiar si din gama racing inclusiv pe autostrada/circuit, confirmat si de alti prieteni care au folosit. Asta pe langa diferentele de sunet ale motorului si alte diferente in bine. Acum ca am renuntat la motor turbo si am revenit la aspirat, nu mai merita sa dau 100$ de doua ori pe an, dar cand revin la turbo, clar o sa revin si la RP, in ciuda pretului. Dezavantajul este ca se schimba la ~5.000 km

"Second best" este Amsoil care se importa si in RO pe cale oficiala, si pe care il folosesc acum. Iar tu il gasesti fooooarte ieftin la tine. Au pentru transmisie ceva heavy duty si deja am trecut pe asa ceva la 2 masini cu tractiune integrala si la ambele s-a simtit instant cum functioneaza difful central mai bine si lucreaza mai bine spatele.

PS: Eu nu am incredere in acele "LSD supliment". Din cate stiu sunt vazute ca o solutie in faza terminala cand vrei sa mai tragi de viata diff-ului. Dar nu am incercat. Mai bine pui ceva ce este "LSD friendly" sau "LSD approved" din start.
    Last edited by MihaiFlorescu; 07 decembrie 2017 at 09:44.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •