Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: Collinite 845 Insulator Wax

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    40
    Posturi
    289
    Thanks
    663

Implicit Collinite 845 Insulator Wax

Collinite’s 845 Insulator Wax
    O combinatie unica de luciu, usurinta in aplicare si protectie de lunga durata.
    Acesta este motto-ul companiei atunci cand prezinta produsul 845 Insulator Wax.

Este una dintre cele mai cunoscute ceruri produse de catre Collinite, fiind o versiune mai “user – friendly” a (la fel de) binecunoscutei “No.476 paste wax”. Acesta este si motivul personal care m-a determinat sa o incerc. Pe langa ceara (sealant) pe care o detin deja, FK 1000p, voiam sa am parte si de rezultatele obtinute de utilizatorii lui Collinite 476 dar voiam sa muncesc cat mai putin pt acel rezultat. Ma bucur de decizia de a o achizitiona, intrucat vad foarte multe atuuri, pe care le voi descrie in continuare.
    Nu este destinata sa curete, sa indeparteze sau sa mascheze defectele vopselei intrucat nu contine abrazive sau curatitori.
    Se pretinde a fi o ceara lichida pe baza de carnauba, ce ofera un luciu si un aspect de umed specific unor ceruri pasta dar o durabilitate asemanatoare a unui sealant.

Pentru inceput, trebuie mentionat faptul ca aceasta ceara are un aspect care atesta ca ar fi foarte sensibila la temperatura (nu stiu daca ma exprim corect). Cand este depozitata in recipientul ei ( care este de plastic de volum 16 oz, cu un capac cu siguranta) si daca este la o temperatura redusa / normala, are o stare destul de solida, si nu prea pare solubila. Asa am scos-o din cutia de transport si prima intrebare pe care mi-am adresat-o singur (in gand) a fost “oare cand expira? oare am dat banii aiurea?”. Insa dupa cautarea mai multor informatii despre acest produs, m-am linistit.

1._600x800.jpg

2._800x600.jpg

3._600x800.jpg

Inainte de utilizare trebuie plasata (sticla) in apa calduta pentru o perioada de 5-10 min sau tinuta in soare. Astfel, continutul va deveni extrem de lichid si va putea fi amestecata / agitata (shake it!) ceea ce este de fapt recomandat inainte de a incepe aplicarea oricarui produs (cu consistenta cat de cat lichida).
    Subiectul pe 4 roti a fost un Astra din 2001 (masina necesita polisare si corectii mai serioase dar acum discutam doar de o intretinere) care a fost prespalata (Magifoam), spalata (Sonax Autoshampoo), decontaminata chimic (SFE) si cu clay (BH regular), stearsa cu IPA 25%.
    -este extrem de usor de aplicat (eu am folosit un aplicator burete Meguiars umezit cu 2 sprituiri de QD din ONR)
    -am pus aplicatorul pe gura sticlei, am intors cu josul in sus si astfel am umezit cu ceara doar o portiune pe aplicator, cat e gura recipientului lui 845 Insulator Wax; si cu aceasta cantitate am acoperit un element de dimensiunea unei usi (sau echivalent a jumatate de capota, sau jumatate de plafon, etc.)
    -am aplicat cu miscari circulare si suprapuse 50% pe marea parte a elementului si cu miscari liniare pe marginea acestuia in apropierea partilor de cauciuc si plastic (pe care nu e recomandat sa le acoperi daca nu sunt vopsite, insa din proprie experienta spun ca nu am vazut sa imi lase urme albe)
    -dupa terminarea unui element (de exemplu o usa) am trecut la al doilea element (o alta usa) si cand l-am terminat de aplicat in intregime, m-am intors sa sterg cu o laveta uscata (potrivita pt buffing) primul element ceruit; astfel, timpul de uscare este unul destul de scurt; daca lasi sa se usuce prea mult vei avea de muncit in plus la eliminarea excesului de ceara; conform fisei tehnice se recomanda aplicarea pe o suprafata maxima de 3X3 feet (circa 1 m2);
    -este extrem de usor de indepartat (in conditiile pe care le-am prezentat mai sus – era parca o denumire de genul tehnica broastei saritoare, cred) si nici nu am avut nevoie decat de un singur prosop de buffing pt intreaga masina (ceea ce inseamna ca am folosit un strat subtire, zic eu).
    In concluzie, dupa aplicare prezint cateva poze:

IMG_4750_800x600.jpg

IMG_4753_800x600.jpg

La o saptamana de la aplicare, dupa o ploaie usoara de cateva ore:

IMG_4795_800x600.jpg

IMG_4798_800x600.jpg

IMG_4799_800x600.jpg

IMG_4800_800x600.jpg

IMG_4813_800x600.jpg

IMG_4814_800x600.jpg

IMG_4815_800x600.jpg

IMG_4816_800x600.jpg

a avut loc o prespalare cu jet la self wash la circa 2 saptamani de la prima aplicare:

IMG_4851_600x800.jpg

IMG_4852_600x800.jpg

IMG_4853_600x800.jpg

si imediat dupa prespalare a urmat spalare (din abundenta cu ONR cu metoda Garry Dean – prosopul final de stergere a iesit perfect curat) si aplicare al doilea strat de Collinite 845 (deci la 2 saptamani de la prima aplicare). Prezint poze:

IMG_4855_800x600.jpg

IMG_4857_800x600.jpg

IMG_4858_800x600.jpg

IMG_4859_800x600.jpg

Exista cateva opinii in mediul online care afirma faptul ca aceasta ceara (ca majoritatea de la Collinite) ar contine anumiti solventi, componente petrolifere care ar putea afecta stratul anterior aplicat pe masina (un sealant)si recomanda direct dupa un prewax cleaner; de asemenea sunt multe opinii care confirma durabilitatea acestuia in cazul aplicarii chiar si doar a unui singur strat.
    Eu as fi curios sa aflu de la colegii de forum dintre cei care au folosit-o, opinia lor; si in ce combinatie cu un sealant are o crestere a durabilitatii.

Daca multe persoane recomanda FK 1000p ca fiind o ceara/sealant foarte buna pentru incepatori, eu as adauga si acest produs ca fiind intradevar foarte “user-friendly”.

IMG_4860_800x600.jpg
    Last edited by hadrian27; 26 martie 2017 at 00:54.

2. The Following 7 Users Say Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

allterrain (26 martie 2017), andydany (26 martie 2017), aRa (26 martie 2017), CazyRO (27 martie 2017), Hadrian (26 martie 2017), ionutz_cjv5 (26 martie 2017), kidmanis (26 martie 2017)

Membru incepator andydany's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Posturi
    30
    Thanks
    93

Implicit

Salut,eu o folosesc de aproximativ 1 an de zile si pot spune ca este super ok din toate punctele de vedere,foarte economica si foarte usor de aplicat.Ca si durabilitate nu este ceva iesit din comun,ma refer la majoritatea produselor pe baza de carnauba wax. merci pt timpul acordat prezentarii.

4. The Following User Says Thank You to andydany For This Useful Post:

hadrian27 (26 martie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    februarie 2014
    Posturi
    171
    Thanks
    61

Implicit

prezint si eu modul meu de folosire a acesui produs

1. puneti tubul in soare sau intrun vas cu apa fierbite pe ~15 minute, pana se lichifiaza
    2. ajitati tubul
    2. folositi un sprayer nozzle si dati cate un spray pe o unitate (o usa ar fi o unitate, capota a se privi ca doua unitati)
    3. intindeti produsul bine, acoperiti cu un strat subtire intreaga masina, la fel puteti acoperi si ferestrele
    4. lasati pe masina pentru 15 minute, vedeti daca e gata de sters folosing swipe test
    5. stergeti cu o laveta de microfibra usor, nu e cazul de aplicat presiune
    6. dupa ce ati sters intreaga masina vedeti daca nu ati scapat vreo portiune schimband unghiul de vizualizare
    Wx2C262l.jpg

6. The Following 4 Users Say Thank You to greymda For This Useful Post:

DorinV (01 aprilie 2019), hadrian27 (31 martie 2019), ionutz_cjv5 (03 aprilie 2019), radu20 (02 aprilie 2019)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •