Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Mini Atelier Detailing

Nou Venit
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit Mini Atelier Detailing

Buna ziua,vreau si eu ceva sfaturi/pareri/hint uri pentru ca vreau sa imi deschid un mini atelier de detailing auto(in principal interior) ,as vrea cateva sfaturi in ceea ce priveste de ce aspiratoare am nevoie si de cate,de ce pensule si ventilatoare etc. Ma pasioneaza asta,am tot citit si m am documentat,dar vreau si de la voi cateva sfaturi,daca nu este deranjul prea mare. In momentul de fata am o camera disponibila incalzita cu calorifere+centrala,asa ca pot sa lucrez la maxim o masina,cam atata pot sa va spun ca sa va usurez oarecum "munca" in rest astept sfaturile voastre ca sa ma ajutati sa o echipez cum se cuvine.Nu m ar deranja nici daca ati enumera si sculele pt un polish exterior/faruri ,poate ma apuc si de asta.
    Multumesc anticipat

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,543
    Thanks
    198

Implicit

eu am as aceva, pe langa spatiu suficient de mare cat sa iti permita sa bagi o masina cu usile deschise si ceva spatiu de manevra in jurul ei, iti trebuie lumina, scurgere (doar daca vrei sa faci si exterior), grup sanitar (wc si chiuveta).
    loc de depozitare poate fi un dulap sau niste cutii in care iti tii acareturile.
    in primul rand, un aspirator bun. depinde de buget. karcher se4001/4002, lavatron 30, soteco rio, karcher puzzi, santoemma sabrina, etc. inca un aspirator uscat (shopvac pro25, karcher mv5, wd4).
    iti recomand si o suflanta cu aer rece pt a usca mai rapid masina.
    perii, pensule, lavete.
    solutii incepand cu un APC, apoi pt plastice, cauciuc, piele.
    daca iti permite bugetu/spatiul, un compresor la care atasezi pistol de suflat, tornador (daca vrei), pistol rotativ cu perie .

3. The Following 4 Users Say Thank You to Muale For This Useful Post:

aRa (27 martie 2017), Cris Detailing (27 martie 2017), hadrian27 (27 martie 2017), ionutz_cjv5 (31 martie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

multumesc pentru raspus,exact ce voiam sa aud,aparatul cu abur,ce parere ai despre el? pe ce marca sa merg la aspiratoare si produse de curatenie,aspirator sa inteleg ca trebuie unul cu injectie extactie si unul simplu normal,sau mai trebuie si alte tipuri

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,543
    Thanks
    198

Implicit

aparatul cu abur e bun si scump.
    la aspiratoare ti-am recomandat mai sus dar treaba nu e batuta in cuie. depinde de buget foarte mult.
    se poate face si cu un singur aspirator umed-uscat care sa faca toata treaba, eu asa faceam la inceput cu un wd5.300 dar e de preferat sa ai 2, cu unul aspiri praful si cu unul speli.
    la marci de produse, la fel e vb de preferinte, pret. la final cel mai bun produs este cel care da rezultatele dorite fara a deteriora materialele si este accesibil ( ca stoc si pret).

6. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (31 martie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    noiembrie 2017
    Posturi
    1
    Thanks
    0

Implicit

Ceauu scuze ca ma bag ce fel de compresor folosesti ptr tornador

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,543
    Thanks
    198

Implicit

Unul care sa indeplineasca cerintele de presiune si debit ale producatorului.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •