Sunt afisate rezultatele de la 1 la 1 din 1

Thread: SONAX Profiline Headlight Protection

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    33
    Posturi
    5,522
    Thanks
    658

Implicit SONAX Profiline Headlight Protection

Sonax a scos pe piata relativ recent un sealant dedicat pentru faruri si stopuri. Acesta se afla in gama profesionala si vine intr-un spray de 50ml.
    Am avut ocazia sa-l incerc pe niste faruri de Chevrolet Epica, care se ingalbesc destul de repede dupa polish-are (6 luni, maxim 1 an).

Inainte de aplicare Sonax recomanda sa folosesti polish-ul dedicat, Sonax Headlight polish. Intrucat starea farurile era mult peste acest stadiu ele au trecut prin intreagul proces de reconditionare:
    - smirgheluire cu P1000
    - smirgheluire cu P1500
    - smirgheluire cu P2000
    - curatare cu IPA si detergent
    - smirgheluire cu P3000
    - polishare cu Menzerna FG400 + pad cutting
    - polishare cu Sonax Perfect Finish 4/6 + pad polish

Cateva poze din timpul procesului:

Inlaturarea oxidarii cu P1000

Inceputul finisarii cu P3000

Rezulatul dupa corectie

Apoi a urma protectia cu Sonax Headlight Protection. Inainte de aplicare am inlaturat toate reziduurile de polish cu Sonax Lack Prepare, care este o solutie de curatare pe baza de solvent, din punctul meu de vedere mult superioara IPA.

Instructiunile de la sealant spun sa aplici un prim strat cu o laveta de bumbac, sa-l lasi sa se evapore cateva minute si apoi sa aplici inca un strat.
    Eu am observat ca aplicarea cu laveta de bumbac poate fi problematica. Pot sa apara microzgarieturi daca laveta nu este mereu imbibata cu solutie.
    Trebuie avut grija ca aplicatorul sa fie mereu umed si sa se treaca peste aceeasi zona de 2 ori.

Produsul se evapora imediat, in cateva secunde chiar la temperaturi joase. Este foarte lichid si se intinde usor.

Dupa aplicarea si uscarea celui de-al doilea strat am sters farurile cu o laveta de microfibre si cam asta a fost tot. Reziduurile sunt practic imperceptibile si nu ramane mare lucru de sters.

Ma asteptam ca sealant-ul sa fie foarte similar cu Polymer Netshield sau NPT dar pare sa fie total diferit. Are o consistenta foarte lichida si se evapora imediat. As zice ca seamana mai mult cu o solutie hidrofoba pentru geamuri.
    Producatorul recomanda ca timp de 1 ora aplicarea elementele pe care a fost aplicat sa nu fie udate. De asemenea, se recomanda repetarea tratamentului la fiecare 6 luni.
    Sunt foarte curios cum va rezista in timp. Voi putea verifica masina periodic, asa ca sper sa pot raporta cand incepe sa cedeze. Chiar daca perioada de iarna este mai blanda ca radiatii UV, mizeria de strada si solutiile anti-inghet ar trebui sa chinuie destul mult sealant-ul.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 13 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

adi_narcis (21 decembrie 2016), andydany (21 decembrie 2016), aRa (20 decembrie 2016), Azzuro (20 decembrie 2016), deadmoo5e (20 decembrie 2016), Dunixi (20 decembrie 2016), ionutz_cjv5 (23 decembrie 2016), kryss782001 (30 decembrie 2016), nazy (21 decembrie 2016), radu20 (20 decembrie 2016), Sharkky (20 decembrie 2016), Stefan91 (20 decembrie 2016), Stelian99 (20 decembrie 2016)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •