Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13

Thread: Nanoskin Autoscrub Sponge (Fine grade) + Nanoskin Glide

Nou Venit Zveroboy's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    29
    Thanks
    77

Implicit Nanoskin Autoscrub Sponge (Fine grade) + Nanoskin Glide

M-am gandit sa va fac un mic review privind aceste produse de decontaminare (nu cred ca sunt prea cunoscute in Romania)

Nanoskin Autoscrub Sponge e un burete care are aplicata pe una din laturi un strat de cauciuc polimeric special (nanotehnologie, deh), despre care producatorul se lauda ca poate inlocui cu succes clay-bar-ul.

Exista in doua variante: Fine Grade (albastru) si Medium Grade (rosu).
    Din prudenta, am ales Fine grade.
    http://www.nanoskinusa.com/products/...nge-fine-grade

Daca va uitati pe site, mai au pad-uri si "prosoape" cu aceeasi tehnologie. http://www.nanoskinusa.com/collections/autoscrub-system

Fata de argila (clay-bar), buretele are avantajul de a fi mult mai ieftin (13$ la mama lui in usa), poate fi folosit de mai multe ori, fiindca e lavabil cu apa (chiar e indicat in timpul utilizarii sa-l mai clatiti), poate fi scapat pe jos, spalat si utilizat mai apoi fara probleme.
    Nu se-mpaca cu sapunul (isi pierde din calitati). Trebuie "rodat" (adica dati cu clay lubricant pe un geam, apoi frecati cu buretele 30-60sec, pentru a indeparta stratul de protectie de la suprafata)

Personal, am fost destul de multumit. Are un bun feed-back (scartaie si aluneca "agatat" cand mai are particule de scos din lac).
    A fost insa neputincios in fata grunjilor mai mari (>1,5mm) de gudron, incastrati in lac in spatele rotilor. Scartaie peste ei cu disperare, dar nu reuseste sa-i scoata.
    Cam aluneca peste insectele storcite si coapte, trebuie insistat, probabil nu acesta e "targetul" produsului

Cum ati ghicit deja, necesita un clay-lubricant ca sa-si faca treaba.
    Am folosit, tot de la ei, Nanoskin Glide http://www.nanoskinusa.com/collectio...pray-lubricant
    Dilutie 7:1 (pt Autoscrub)
    Am fost uimit de efectele produsului la aceasta concentratie: particulele de mizerie incrustate in lac, alea care-si faceau veacul si nu iesisera la atatea spalari, erau practic dislocate in cateva secunde si se puteau lua cu degetul (v. foto)

Din pacate lasa ceva urme, deci masina trebuie spalata dupa aia, inainte de a aplica protectia.

In concluzie: produse care-si fac treaba, la un pret mic, buretele pare clar mai practic decat clay-bar-ul. Pentru zonele greu accesibile au acele "prosoape" cu acelasi strat polimeric, sunt insa ceva mai scumpe. Pad-urile au si maner, cum vedeti pe site

Per total, e o solutie rapida pentru fast-detailing, incepatori si pentru profesionisti care vor sa economiseasca timp si bani.

Cam greu de gasit (personal le-am comandat pe un site in UK)

Atat deocamdata, cum sunt noob in domeniu prefer sa va citesc decat sa scriu :D

Poze cu rezultate finale aici http://www.detailing-club.ro/forum/s...-si-Fiat-Panda
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Zveroboy; 29 august 2016 at 20:04.
    Alfa Romeo Giulietta 2014 1.4 MultiAir 170cp Pack Sport+Brembo
    Fiat Panda ​2008 1.1 54cp
    Ford Ka 2010 1.2 69cp

2. The Following 10 Users Say Thank You to Zveroboy For This Useful Post:

allterrain (29 august 2016), andydany (30 august 2016), aRa (29 august 2016), Azzuro (29 august 2016), CazyRO (04 aprilie 2017), Ostap Bender (29 august 2016), OvidiuH (30 august 2016), radu20 (29 august 2016), toni (30 august 2016), vvede (30 august 2016)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Implicit

Ai observat sa lase zgarieturi fine dupa folosire? In special in lumina puternica.
    Din ce am vazut la altii, buretii de genul lasa mereu zgarieturi fine si necesita in general polishare dupa folosire.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    29
    Thanks
    77

Implicit

Absolut deloc.
    Una din masini (Alfa cea albastra) e ca noua, fara panze de paianjen, fara holograme, nu a vazut rulouri.
    Am dat o atentie deosebita acestui aspect, si nu am vazut.

In schimb stratul ala activ se-ntampla sa capteze particule dure care pot zgaria (mai ales de pe praguri)
    De asta ziceam ca trebuie clatit din cand in cand in timpul folosirii, se curata perfect cu apa simpla si cu degetul.

Gasiti cateva review-uri si pe YouTube
    Last edited by Zveroboy; 30 august 2016 at 10:57.
    Ford Ka 2010 1.2 69cp

5. The Following User Says Thank You to Zveroboy For This Useful Post:

CazyRO (04 aprilie 2017)

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,603
    Thanks
    644

Implicit

Interesant produsul. Multumim de prezentare.

7. The Following User Says Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

Zveroboy (31 august 2016)

Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    29
    Thanks
    77

Implicit

Cu placere; si mai interesant va fi cand unul dintre "veterani", care a framantat multa "argila" la viata lui, va scrie aici cum i se pare Nanoskin in comparatie cu clay-bar-ul.

am omis sa va spun ca nu trebuie lucrat in soare (evident) si ca decontaminarea unei masini cu tehnologia asta dureaza maxim 30-45 de minute, daca aveti totul la-ndemana.
    Cu manusa, care are o suprafata mai mare, cred ca merge si mai repede.

Uitati-va la review-urile detailerilor pe YouTube, sunt de la pozitive la elogioase. Cateva exemple (mai cautati si voi):
    https://www.youtube.com/watch?v=aroUx-HLTAs
    https://www.youtube.com/watch?v=v7n0SDeJJ1A
    https://www.youtube.com/watch?v=DhDBb6L-xRg (mmmm...Maserati Ghibli....)
    https://www.youtube.com/watch?v=jnpILwYBNlY (mai mult un tutorial)

Comparativ Nanoskin vs Clay bar, el zice ca Nanoskin ar fi mai bun (sunt 3 clipuri)
    https://www.youtube.com/watch?v=f9nY6A6MFaI

Am aflat intamplator de el de pe BITOG. Nici in america nu cred ca e foarte cunoscut.
    In fiecare domeniu se-ntampla uneori cate-o revolutie... nanoskin asta pare a fi una din ele; raspunsul e la voi, cei cu experienta.

LE actuala gama Autoscrub cred ca e o evolutie a produsului de aici http://www.detailing-club.ro/forum/s...ano-Skin-Towel

Nu am incercat inca varianta mai agresiva, Medium Grade, pentru masini foarte contaminate/vechi.
    Atat deocamdata.
    Last edited by Zveroboy; 31 august 2016 at 20:16.
    Ford Ka 2010 1.2 69cp

9. The Following User Says Thank You to Zveroboy For This Useful Post:

Allex (31 august 2016)

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,138
    Thanks
    1,099

Implicit

Salut ,burete de decontaminare pentru orbitala gasiti la Stelian (prodetaling ).

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Implicit

Citat Original postat de Zveroboy Vezi Post
    Comparativ Nanoskin vs Clay bar, el zice ca Nanoskin ar fi mai bun (sunt 3 clipuri)
    https://www.youtube.com/watch?v=f9nY6A6MFaI
    In ultimul clip mie mi se pare ca vopseaua este considerail matuita de la prosopul pentru decontaminare. Posibil sa fie si din cauza unghiului, dar eu imi pastrez in continuare rezervele fata de aceste noi instrumente de decontaminare. Faptul ca particulele nu sunt incorporate cum se intampla la argila ci doar agatate de suprafata buretelui, mi se pare ca se bazeaza prea mult pe lubrifiant sa asigure ca ele nu vor zgaria vopseaua.
    Chiar si argila poate zgaria daca este prea murdara.
    Dar m-ai facut curios si am trecut buretele pe lista de chestii de incercat
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Nou Venit Lăpu Miezu's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2016
    Posturi
    12
    Thanks
    0

Implicit

Bună va pot lămuri eu mai multe legat de aceste produse .
    Am lucrat īn suedia la o firma de detailing și foloseam aceste lucruri. Īn primul rand lera cum ii ziceau ei adică bucata de material cu nano skin pe ea este buna ca și un clay bar soft adică numa retusuri, și se poate folosi cu șampon de spălat mașină . Și acum sa va zic despre bureți , singurul avantaj la ei este ca fac aceasta operațiune ca și bucata de material doar ca burete te ajuta la ai tot timpul apa sau ce folosești pentru lubrifiere. Dar cel mai sigur lucru despre decontaminare rămāne pe primul loc clay bar de preferat albastru . Acuma ași vrea sa sțiu și eu dacă exista pe piața din Romānia acest nano skin .

13. The Following User Says Thank You to Lăpu Miezu For This Useful Post:

CazyRO (04 aprilie 2017)

Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    29
    Thanks
    77

Implicit

Citat Original postat de Zveroboy Vezi Post
    Din pacate lasa ceva urme, deci masina trebuie spalata dupa aia, inainte de a aplica protectia.
    errata

de fapt nu lasa urme, il foloseam gresit, lucrand deodata pe toata masina.

Ideal se lucreaza luand cate un panou la rand: pulverizat clay-lubricant, dat cu buretele Nanoskin, sters cu laveta, clatit buretele in apa. Apoi se trece la alt element de caroserie.

Eu stergeam la urma, cand era deja uscat.

Cam asa arata apa in care am tot clatit buretele, dupa ce-am decontaminat o masina mica (Ford Ka)

Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ford Ka 2010 1.2 69cp

15. The Following 4 Users Say Thank You to Zveroboy For This Useful Post:

aRa (01 aprilie 2018), axell (01 aprilie 2018), Cris Detailing (01 aprilie 2018), ionutz_cjv5 (04 aprilie 2018)

Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    29
    Thanks
    77

Implicit

Citat Original postat de toni Vezi Post
    Ai observat sa lase zgarieturi fine dupa folosire? In special in lumina puternica.
    Azi cand terminam mi-am amintit de intrebarea ta; cam asa arata dupa doua decontaminari cu buretele (foto cu blitz de la 15cm, n-am altceva la dispozitie)

29993834_1693718494028027_2036484455_o.jpg
    Ford Ka 2010 1.2 69cp

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Tags for this Thread

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •