Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 36

Thread: Detailing pentru un incepator fara timp liber....

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit Detailing pentru un incepator fara timp liber....

Buna ziua tuturor! Sper ca titlul sa nu supere multa lume pentru ca realizez si eu ca detailingul cere timp si va respect pe multi dintre voi pentru timpul pe care il dedicati masinilor si va admir rezultatele. Eu insa sunt in situatia in care serviciul si doi copii acasa nu imi lasa mult timp asa ca intre a nu face deloc detailing si a il face cum trebuie am ales sa incerc sa il fac cum pot, cu consecintele de rigoare.
    Am citit in ultima saptamana aproximativ 50% din forumul asta si mi-am facut o oarecare idee despre lucururile care imi sunt necesare, dar tot mai am niste nelamuriri si sper sa ma ajutati.
    Obiectul detailingului il face o Mazda 6 din 2014, 47.000km, ceara aplicata cam o data la 6 luni, ultima in iunie(Collinte 915) la un atelier local. Cam la asta se rezuma interventiile asupra masinii - consider ca e important sa stiti si despre ce masina e vorba. Eu, am pus ceara pe masina de vreo 4-5 ori(am dat pe a mea de vreo 3 ori si pe a nevestii de 2 ori) si cam la asta se rezuma experienta mea de detailing.
    O sa incerc sa povestesc ce vreau sa fac masinii si o sa imi prezint si intrebarile:
    - prespalare: voi cumpara Autobrite MagicFoam. Am citit tot topicul acestui produs si am vazut ca cei care au reusit sa produca spuma corespunzatoare au considerat ca masina nu are nevoie ulterioara de 2BM daca masina nu era anterior prea murdara. Asta e un factor foarte important pentru ca imi economiseste timp si la iarna sper sa fie mai eficienta decat altele.
    - dupa prespalare voi da cu solutie de insecte unde e nevoie(produsul de la Sonax pe care il am acum), solutie de jante(acum folosesc solutia de la ProX) si as mai da pentru decontaminare cu DecaFlash sau Acrysol(nu am cumparat deocamdata,am vazut ca sunt la fel de eficiente, dar care e mai sigur?) si apoi o solutie pentru acea contaminare cu particule feroase(Care? am vazut multa lume ca foloseste SFE, dar mai exista si alte alternative? SFE-ul mi se pare cam intimidant pentru caroserie).
    - spalare: voi folosi samponul pe care il folosesc deja, Sonax 2in1
    - decontaminare cu argila: dupa review-ul lui OvidiuH pare ca BuiltHamber-ul mi se potriveste cel mai bine. Daca luam in considerare masina careia i se adreseaza si faptul ca eu nu am mai dat niciodata cu argila.....regular e alegerea potrivita?
    - dupa decontaminarea cu argila intentionez sa fac o spalare cu ONR(gresesc? interfera cu aplicarea ulterioara a sealantului?). M-am gandit la ONR pentru ca ulterior il pot folosi ca si QD(asa am aflat de pe forum). Se poate folosi pentru curatarea ocazionala a bombelor de pasari si pentru inmuierea prompta a insectelor?(merg tare si insectele sunt cea mai mare problema a masinii mele dintotdeauna, iar curatarea lor cu ONR am inteles ca nu ma lasa fara protectia aplicata anterior)
    - clatire serioasa apoi sealant. La recomandarea lui OvidiuH si dupa ce ulterior am citit atat review-ul lui aici pe forum cat si parerile altora care l-au incercat am tras concluzia ca dintre produsele care pot fi aplicate fara mari probleme si de incepatori , FinishKare 1000P ar avea remanenta cea mai mare pe masina(iarasi ajungem la limitarile mele de timp care ma indeamna catre un produs cu efect prelungit). Avand in vedere ca nu sunt foarte experimentat in ale detailingului intentionez sa il aplic in 2 straturi(gresesc?)
    - dupa aceea mai urmeaza ceva? Sa aplic si un strat de ceara?

In primul rand multumesc tuturor care au rabdare sa citeasca pana la capat. Apreciez orice indrumare si/sau dojenire. Sunt convins ca sunt greseli dar sper sa fiti ingaduitori! Stiu ca nu exista repede si bine, dar as vrea sa gasesc macar cel mai bun compromis.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit

Ok....speram ca o sa aflu mai multe lucruri, dar probabil ca nu am pus intrebarile cum trebuie(nu sunt sarcastic, am experienta forumurilor si de obicei asta e motivul).
    Ieri am spalat masina si dupa experienta mea limitata mi se pare ca nu mai e ceara pe ea(Collinite 915, aplicata acum 2 luni, nu de mine). Asa ca ma gandesc ca durata scurta de viata tine de lipsa de decontaminare in prealabil a masinii.
    Asa ca, nu ma las. Am mai citit si la unele intrebari mi-am raspuns singur. Sper ca am mai rafinat intrebarile ramase suficient cat sa primesc si ceva ajutor fara sa plictisesc.
    1. dupa prespalare, spalare, inainte de argila, SFE pe jante, Acrysol pe partea inferioara a caroseriei si un APC pe restul caroseriei. Bilt Hamber Surfex HD sau 1zAPC? Sunt la fel?

2. clay: Bilt Hamber. Mediu e mai sigur la aplicare mai ales pentru un incepator, Regular e mai eficient si probabil mai potrivit pentru o masina ca a mea(gresesc?). Pentru prima aplicare voi merge pe Medium pentru ca imi e frica sa nu fac mai mult rau decat bine; intre clay si aplicarea sealantului voi da din nou cu APC pentru siguranta

3. tot din lipsa de experienta voi da FK 1000P in 2 straturi si apoi un QD; am redus cautarea la 2 produse : FK 425 si Sonax BSD; exista diferente majore intre ele?

4. dressing de anvelope: oscilez intre FinishKare 108 si Meguiar's Endurance Gel. Imi puteti spune care are rezistenta mai mare in timp?

5. exista vreun Rain-repellent care sa nu lase acea ceata pe masina? Am gasit nanoprotech dar nu am gasit vreo experienta directa cu el.

Sper sa nu existe greseli flagrante. Multumesc inca o data.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit

Dupa cum am spus, nu ma las.
    Multumesc lui Cris Detailing si lui Ionutz care au lamurit multe dintre problemele mele.
    Ieri am reusit sa fac comanda pentru majoritatea produselor. Din cutie au iesit: Autobrite Magifoam, lance LS3(din pacate inca nu am nimerit cuplajul pentru Bosch-ul meu, dar sunt sigur ca se rezolva saptamana viitoare), Acrysol pentru praguri si jante, Sonax Full Effect pentru praguri si jante, Surfex HD pentru curatat caroseria dupa decontaminarea cu argila(mi-am luat si IPA dar nu cred ca o sa il folosesc daca Surfexul isi face treaba), argila BiltHamber Soft(am pus pe primul plan siguranta si am fost si oarecum avertizat despre lacul moale de pe masina mea - multumesc Cris Detailing), ceara Finish Kare 1000P, aplicatoare, lavete de microfibra, pensula si cam atat.

Astazi am inceput lejer, am zis ca ma ocup de jante. Am spalat cu o spuma activa ordinara(pentru ca nu imi mergea lancea sa incerc si eu Magifoam-ul), am dat cu SFE(nu a iesit cine-stie-ce), apoi Acrysol care mi-a stricat un pulverizator de Rivex pe care il gasisem prin casa(urmeaza un pulverizator rezistent la chimicale la urmatoarea comanda) dar care a fost excelent in a elimina petele de bitum, apoi BH Surfex HD(dilutie 5%) pentru degresarea finala. Am uscat apoi am aplicat ceara si am sters-o dupa vreo 40 minute. Maine dimineata cand ma trezesc, inainte sa se incalzeasca tare(eu fac toate astea afara, in fata casei) intentionez sa clatesc bine jantele cu apa, sa le usuc si sa aplic si al 2-lea strat de ceara.

Cam asa am procedat eu. La fel ca si in posturile de dinainte, astept observatii(speranta moare ultima), iar intrebarea pe care o am este: pot folosi cam acelasi procedeu,cu exceptia aplicarii SFE, dar adaugand decontaminarea cu clay, adica prespalare-spalare-acrysol pe unde e nevoie-clatire-clay-surfex HD-clatire-ceara-reaplicare ceara a 2-a zi dupa o clatire prealabila-apoi Sonax BSD pe caroserie?
    Last edited by Hadrian; 02 septembrie 2016 at 22:18.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

4. The Following User Says Thank You to Hadrian For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (11 septembrie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit

Incet-incet se transforma in "jurnal de bord"
    Ieri dupa-amiaza dupa ce s-a ascuns soarele dupa copaci, am inceput cu prespalare cu vermorelul(am zis ca daca tot nu merge lancea, incerc si varianta asta) cu Autobrite Magifoam. Avand in vedere ca masina a fost spalata de 3 ori in 4 zile nici nu mi-am facut mari probleme.

Am clatit, apoi 2BM cu Sonax Extreme Active Shampoo. Am clatit si avand in vedere ca pe eticheta samponului scrie ca protejeaza prin gresarea suprafetelor, am facut o galeata cu 10 L de apa unde am pus 50ml de BiltHamber Surfex HD si am mai tras o tura de 2BM. Am clatit din nou cu aparatul cu presiune.

Fiind prima data cand folosesc argila am zis ca dau cate jumatate din fiecare reper orizontal(vroiam sa ma termen de comparatie in cazul in care gresesc ceva si nu aveam timp pentru toata masina, intentia era sa vad ce inseamna procedeul, ulterior voi apela la garajul unui prieten pentru a face masina integral). Mi s-a parut mult mai putin complicat decat pare la prima vedere. Am avut grija ca suprafata sa fie saturata cu apa(am facut febra musculara la antebratul stang care tragea de pulverizator). Concluzia a fost ca se poate. Am facut cate trei treceri pe fiecare segment. Am fost suprins de faptul ca plafonul si portbagajul au fost muuuuult mai murdare decat capota. Am repetat fiecare segment pana cand bucata de argila nu mai lua mizerie. Am folosit Bilt Hamber Autoclay soft lubrefiata cu apa

Dupa decontaminarea cu argila , am mai facut o galeata de Surfex HD, de data asta cam la 3%, si am dat-o cu 2BM, ca sa ma asigur ca iau tot ce a ramas pe masina.

Apoi am uscat complet masina si m-am apucat de aplicat ceara. FinishKare 1000P cu aplicator de burete umezit(intr-adevar, OvidiuH avea dreptate, merge mai usor asa). Dupa ce am terminat de aplicat pe toata masina(a durat cam o ora) am mai asteptat vreo 30 minute si apoi am sters-o cu o laveta uscata.

O lasa pana diseara, ca sa faca 24 ore, voi clati din nou masina doar cu apa ca sa iau praful depus peste zi, o usuc si apoi voi da si al 2-lea strat.

Mi-am cumparat de la Ionutz si Sonax BSD, dar nu il voi folosi pentru ca sunt curios cat rezista ceara asta pe masina mea. Intentionez ca oricum sa fac o alta aplicare completa prin Noiembrie si daca rezista pana atunci sunt multumit.

O zi buna! Si inca o data.....astept pareri!
    Last edited by Hadrian; 04 septembrie 2016 at 12:53.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

6. The Following 2 Users Say Thank You to Hadrian For This Useful Post:

Allex (04 septembrie 2016), ionutz_cjv5 (11 septembrie 2016)

Membru onorific kumkum's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    47
    Posturi
    1,055
    Thanks
    1,455

Implicit

Ai grija la timpul de uscare altfel muncesti in plus pentru a sterge ceara, asta in cazul in care nu vrei sa faci ceva muschi...

http://www.detailing-club.ro/forum/s...t=uscare+ceara

http://www.detailing-club.ro/forum/s...p+uscare+ceara
    Lasa nebunul sa se dea in leagan.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    569
    Thanks
    411

Implicit

Un mic sfat: cand faci decontaminarea cu argila, pune apa in vermorel, in felul asta nu-ti va mai obosi mana ca atunci cand folosesti pulverizatorul

9. The Following User Says Thank You to aRa For This Useful Post:

Hadrian (04 septembrie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit

Uuuu!!! Au inceput si reply-urile!!! Merci!
    Stiu ca am lasat prea mult ceara la uscat dar nu m-am putut misca mai repede. Masina fiind afara a trebuit sa lucrez continuu de la prespalare pana la finalul ceruirii si dupa aplicarea cerii ma cam lasasera balamalele. Multumesc insa pentru atentionare.

Ideea cu vermorelul este bestiala! Nu m-am gandit la asta. Multumesc!
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    569
    Thanks
    411

Implicit

FK 1000p este un sealant destul de prietenos Ón ceea ce priveste buffing-ul. Aplicat in strat subtire (cu aplicatorul umezit), nu am intampinat niciodata probleme la stergere, nici chiar atunci cand l-am lasat sa se usuce o perioada mai lunga de timp.
    De ce ți-a luat asa de mult sa aplici ceara?

Membru onorific kumkum's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    47
    Posturi
    1,055
    Thanks
    1,455

Implicit

Aplica de exemplu pe aripa fata, portiera fata, portiera spate, aripa spate si apoi te intorci si stergi aripa fata...samd, la temperaturile de acum este destul de ok ca timp.
    Lasa nebunul sa se dea in leagan.

13. The Following User Says Thank You to kumkum For This Useful Post:

Hadrian (04 septembrie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    53
    Thanks
    18

Implicit

Astazi a doua aplicare.
    Am spalat-o bine cu jetul cu presiune , am uscat-o si m-am apucat de treaba. Nu stiu la altii cum e, dar la mine azi a durat 1 ora jumate sa dau ceara pe toata masina(inclusiv jante) si jumatate de ora de buffing. Habar n-am de ce imi ia atat de mult....probabil din lipsa de experienta si din cauza stresului de a nu lasa vreun loc neacoperit.

Ce-i drept ii dau dreptate lui aRa, pentru ca chiar daca am sters ceara dupa atat de mult timp, s-a sters destul de usor, nu a fost nevoie sa apas deloc pe laveta. Intr-adevar "cea mai usoara ceara pentru incepatori" cum s-a exprimat Cris Detaling.

Multumesc mult pentru sfaturi! Maine incerc sa fac poze, pentru ca azi am terminat cand deja era seara.

Si o intrebare: astazi, inainte sa ma apuc, stateam pe terasa, ma uitam la masina si ma gandeam daca doar prin clatire cu jetul voi indeparta tot praful depus in 24 ore. Masina nu fusese mutata, nu a stat sub vreun copac, am avut grija cat am putut sa minimizez riscurile, dat totusi.....
    Ma gandeam la urmatoarele variante: 1. sa o spal inca o data 2BM cu Sonax, dar imi era de stratul ala pe care il lasa in urma samponul
    2. sa fac 10l cu dilutie 3% de Surfex, dar tot imi era frica ca ia din ceara
    3. cu riscurile de rigoare, sa o clatesc doar cu apa sub presiune - varianta pe care de fapt am si ales-o
    Intrebarea de fapt era: care ar fi samponul auto care lasa in urma cele mai putine reziduuri? (am cautat temeinic in sectiunea dedicata spalarii si nu am reusit sa gasesc raspunsul la intrebarea asta)

Spor la treaba tuturor!
    Last edited by Hadrian; 04 septembrie 2016 at 22:22.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •