Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 25

Thread: Concept Chemicals - Tar&Glue Remover vs 1Z Acrysol vs Mafra Deca Flash

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    664
    Thanks
    530

Implicit Concept Chemicals - Tar&Glue Remover vs 1Z Acrysol vs Mafra Deca Flash

Vreau sa va prezint un produs pentru indepartarea bitumului mai putin cunoscut (cel putin mie imi era total necunoscut pana de curand) sub forma unui versus cu alte 2 produse mai cunoscute si mai uzitate la noi: 1Z Acrysol si Mafra Deca Flash. Acest produs a venit ca o alternativa la Acrysol, care am inteles ca deocamdata nu se mai fabrica, iar stocurile sunt pe final(?).

Produsul se numeste Tar & Glue Remover de la Concept Chemicals & Coatings Ltd. Este un lichid cu un pronuntat miros de solventi, asemanator Acrysol-ului, pentru cei care au mai lucrat cu acest produs. Pentru cei care nu au mai folosit genul acesta de produse, mirosul il putem asemana cu cel al diluantului (toate produsele din aceasta gama au acest miros caracteristic). Vine ambalat intr-un recipient de tabla de 5L, dar pentru doritorii de cantitati mai mici, lucrurile se pot rezolva (exact cum s-a intamplat si in cazul meu, ca doar nu am fost atat de nebun sa iau din prima 5L fara sa stiu ce poate face produsul asta). Pretul/litru iese mai bine decat litrul de Acrysol si cu mult superior Deca Flash-ului.

Pentru acest test am ales 3 bucati de bitum asemanatoare ca marime de pe jantele de la Toyota mea (nu le-am putut gasi pe aceeasi janta, dar nu cred ca asta conteaza prea mult).

Avand o oarecare experienta cu acest tip de produse, stiam ca bucatile de bitum nu se vor indeparta de la prima aplicare, de aceea mi-am propus de la inceput sa fac 3 aplicari din fiecare produs, dupa fiecare aplicare stergand doar cu o laveta si daca dupa aceste 3 aplicari nu se indeparteaza, abia atunci sa intervin si mecanic cu o racleta din plastic.
    Prin urmare, am pulverizat fiecare produs pe bucata respectiva de bitum, am asteptat aproximativ 30 de secunde, apoi am sters cu laveta.

Dupa prima aplicare am observat urmatoarele:
    -Acrysolul si-a facut efectul din prima secunda, imediat dupa pulverizare. La celelalte 2 produse efectul s-a facut remarcat la 2-3 secunde de la aplicare.
    -dupa prima aplicare si stergere cu laveta, niciunul din produse nu a putut indeparta bucata de bitum (fiind evidenta nevoia de a aplica de mai multe ori solutiile respective)
    -cel mai bun efect (vizual vorbind) l-a avut Acrysol, urmat de T&GR, iar cel mai slab efect l-a avut Deca Flash-ul.

Dupa a doua aplicare:
    -Acrysol-ul nu si-a mai facut efectul imediat dupa pulverizare, iar puterea de curatare a fost mai slabuta, asemanatoare DF
    -locul I a fost preluat de T&GR atat la rapiditatea cu care si-a facut efectul cat si la puterea de dizolvare

Asa aratau bucatile de bitum dupa 2 aplicari si stergeri de 2 ori cu laveta. Se observa deja o reducere a cantitatii de bitum in cazul T&GR, iar in cazul DF cantitatea a ramas aproape nemodificata (am mai spus-o si cu alta ocazie ca DF isi face efectul, dar iti trebuie o cantitate mare de solutie, nefiind convenabil din acest punct de vedere la care se adauga si pretul cel mai mare dintre toate 3).

Dupa a treia pulverizare:
    -deja se prefigura un castigator: T&GR
    -ceva s-a intamplat cu Acrysol-ul, fiind intrecut chiar si de "codasul" DF

Dupa a treia stergere cu laveta, in cazul T&GR, bitumul s-a luat in totalitate (creionul a fost pus mai mult orientativ pentru ca nici eu nu mai stiam unde a fost depunerea). Rezultate slabe in cazul celorlalte 2 solutii.

Asa cum stabilisem initial, daca dupa 3 pulverizari nu se indeparteaza bitumul, trec la "artileria grea", in cazul asta o mica bucata de plastic . Am pulverizat Acrysol, respectiv DF apoi am actionat mecanic asupra depozitelor de bitum.

Dupa razuire, am sters din nou cu laveta, iar rezultatul mi s-a parut cu un mic plus in favoarea lui DF.

Dupa aceasta etapa, am mai pulverizat inca o data (a 5-a oara) fiecare din cele 2 solutii ramase, am sters cu laveta, iar depozitele au disparut in totalitate.

In concluzie, luand in calcul toate variabilele (sunt convins ca depozitele nu aveau aceeasi cantitate de bitum, oricat as fi incercat eu sa le gasesc cat mai asemanatoare), cred ca Tar&Glue Remover a castigat detasat acest versus, fiind un produs de luat in seama.

Avantaje:
    -pretul
    -eficienta
    -reprezinta o alternativa avantajoasa la bine-cunoscutul Acrysol, mai ales in aceasta perioada cand se gaseste mai greu

Dezavantaje:
    - nu poate fi cumparat in cantitati mai mici, singura varianta fiind cea de 5L (poate se organizeaza un group-buy ).
    Imagini Atasate Imagini Atasate

2. The Following 15 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

Allex (10 martie 2016), allterrain (09 martie 2016), Anticarul (09 martie 2016), CazyRO (15 mai 2017), Cris Detailing (09 martie 2016), DAREM (10 martie 2016), gl10cyp (10 martie 2016), hadrian27 (15 iulie 2017), ionutz_cjv5 (10 martie 2016), kryss782001 (12 martie 2016), lenzexe (09 martie 2016), Muale (10 martie 2016), nazy (09 martie 2016), OvidiuH (10 martie 2016), teodors (10 martie 2016)

Membru onorific radu20's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    609
    Thanks
    416

Implicit

Nu pot decāt să te felicit pentru răbdare și meticulozitate! !!
    Audi A6 TDI 2.0,136 CP,2009,Tiptronic

4. The Following 2 Users Say Thank You to radu20 For This Useful Post:

aRa (09 martie 2016), Cris Detailing (09 martie 2016)

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,138
    Thanks
    1,099

Implicit

Foarte util rewiendul felicitari.

6. The Following User Says Thank You to Cris Detailing For This Useful Post:

aRa (09 martie 2016)

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    277
    Thanks
    388

Implicit

Excelent test. Puteam sa "bag mana in foc" pentru acrysol ca fiind cel mai bun in gama lui de pret.
    Multumesc pentru informatii!

8. The Following User Says Thank You to nazy For This Useful Post:

aRa (09 martie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    664
    Thanks
    530

Implicit

La fel am crezut si eu, ca Acrysol-ul va fi cel mai ok dintre toate (mai ales ca avusesem inainte de test ceva experiente placute cu el), chiar daca fusesem avertizat ca voi avea o surpriza

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Implicit

Superba comparatia, bravo!

Ce-mi place mie foarte mult la Acrysol este amestecul de solventi, care pe langa cei petrolieri contine si ceva alcool/glicol si cred ca este mai sigur pe orice suprafata.
    La Concept Chem T&G vad ca nu prea recomanda sa-l folosesti pe substraturi sensibile sau proaspat vopsite.
    Pare o solutie foarte buna pentru profesionisti, care au nevoie de rezultate rapide si pot recunoaste mai usor vopselurile cu probleme (motiv pentru care vine doar la 5L probabil). Pentru incepatori as merge pe o varianta mai "light".
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

11. The Following 3 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

aRa (09 martie 2016), CazyRO (15 mai 2017), Stelian99 (10 martie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    664
    Thanks
    530

Implicit

Corect! Acrysol-ul e mai "sigur", T&GR e mai eficient

Membru incepator andydany's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2015
    Posturi
    30
    Thanks
    93

Implicit

Foarte exacta comparatia, felicitari pentru versus.Cred ca pentru inceput Deca flash e mai safe.

14. The Following User Says Thank You to andydany For This Useful Post:

aRa (10 martie 2016)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,641
    Thanks
    1,823

Implicit

Foarte util review. As fi dorit sa-l vad pe TarX in actiune (am avut o mostra si m-a impresionat). Acrysol e bun si la adezivi, urme de adezivi (stim cu totii cum vin unele parbrize din afara...parca-s decorate cu taloane), dar uzează repede capetele de pulverizare.

16. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

aRa (10 martie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    664
    Thanks
    530

Implicit

Chiar am vrut sa cumpar ceva de la CarPro, dar nu TarX, ci TRIX (e un tar & iron remover = o combinatie intre TarX si IronX). Dar le aveam deja pe astea 3 si nu prea se mai justifica investitia (1L de TarX e 120 de lei; cred ca si TRIX-ul tot pe acolo se invarte). Bun, nu as fi luat 1L, dar m-am referit la aceasta cantitate ca sa-l putem compara cu solutiile de mai sus.
    Ai dreptate cu efectul Acrysol-ului asupra capetelor de pulverizare. Dupa doar 2 zile in care l-am utilizat (hai sa zicem 10-15 fas-uri) a trebuit sa-l inlocuiesc. Recunosc, nici nu era unul de calitate.

Citat Original postat de lenzexe Vezi Post
    Acrysol e bun si la adezivi, urme de adezivi (stim cu totii cum vin unele parbrize din afara...parca-s decorate cu taloane)
    Si produsul asta e bun pentru adezivi. Nu degeaba se numeste Tar & Glue Remover
    Last edited by aRa; 10 martie 2016 at 13:59.

18. The Following User Says Thank You to aRa For This Useful Post:

lenzexe (10 martie 2016)

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •