Pagina 5 din 55 PrimulPrimul 12345678915 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 50 din 544

Thread: Arta culinara

Pasionat de detailing Little G's Avatar
    Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Don't shoot the piano player!

Eu sunt doar... postasul. Daca vreti, un fel de cupidon de bucatarie; nu fac altceva decat sa va prezint retetele lui Florian. Daca sunt bune, el e singurul vinovat! :D

P.S.
    Daca mai scriu la rubrica asta cred ca si eu voi sfarsi prin a ma baga peste nevasta-mea la bucatarie. :lol:

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Bucurie şi tristeţe

Iata ce povestea Florian odata:

"Sim?i?i voi oare mirosul de paji?te verde, de fân, mirosul de oi ?i lapte dulce, parfumul burdufului ?i sarea pastramei...? Doamne, avem pe aste meleaguri binecuvântare nem?surat?, avem bog??ie cu nemiluita ?i totu?i suntem tri?ti...
    În ast? zi, pentru a-mi alunga triste?ea, m? hot?r?sc degrab? s? fac ce f?ceau cândva p?curarii no?tri, s? pl?smuiesc o mireasm? care s?-L fac? pe Dumnezeu s? se uite-ncoa...c? prea ne-a uitat!
    Intru în buc?t?rii, scormon col?urile-ntunecate ale sufletului ?i-mi amintesc brusc de brânza de burduf...?i ce oare iese?!...p?i v? spui ieu îndat? – iese Pl?cint? cu varz? ?i brânz? de burduf!
    Pui mâna frumu?el ?i adun laolalt? trei ou? de g?inu??, o c?nu?? de unti?or gras ?i g?lbior, ni?ic? brânz? de burduf – cât încape într-o palm? mai m?ri?oar?, juma’ de varz? crud?, o ceap? stingher? ?i ni?cai’ foi de pl?cint?. Mai vin apoi fo trei linguri de gri?, dou? de smântânic? ?i un pr?fule? s?n?tos de cimbri?or! Ou?le dimpreun? cu smântânica, gri?ul ?i brânzica de burduf se amestec? bini?or ?i se dau la odihnit. Varza o frec?m cu sare ?i cu cimbru, apoi o d?m la c?lit în pu?in ulei, cu înso?ire de ceap?. L?s?m c?litura noastr? s? se r?coreasc? iar apoi o împreun?m cu celelalte...ou?, brânz? ?i ce-o mai fi p-acolo. Cu amestecul acesta îmb?t?tor, umplem câte trei foi pe jum?tate, iar apoi le-ntoarcem bini?or, le d?m în sus la cap?t ?i le a?ez?m ginga? în tava uns? cu ni?el unt, una câte una...pl?cinte, apoi ni?el crestate pe urma buc??ilor dorite. Ce umbr? de unt ne mai r?mase, îl topim ?i-l d?m pe deasupra-nghesuielii din tav?. Le apuc?m bini?or, le vârâm la c?ldur? potolit? pre? de-un ceas ?-apoi...las c? vede?i voi apoi când o?i pune mâna de-o?i face! Lua?i fierbin?i cu smântânic? sau lua?i reci...cum v-o pl?cea!
    "

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

:lol::lol::lol:...asta îmi face ?i mie poft?! Dac? o ?ine?i o or? la cuptor, a?a cum am zis mai sus, ave?i grij? s? fie focul mai potolit, c? altfel se arde!

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Cuscus-ul lui Florian [1]

"Dac? amiaza asta e a?a ploioas?, nicidecum nu pot s? fac altceva decât s? m? afund în buc?t?rie ?i s?-mi înnec amarul vremii întunecate. M? duce grabnic gândul la soarele Marocului sau la c?ldura verii dobrogene. Poate tocmai de-asta am o dispozi?ie de inventator – arunc un ochi prin c?m?ri ?i m? hot?r?sc...ceva ce n-am mai f?cut! Adic?: CUSCUS A LA FLORIAN!

Partea 1: La repezeal? iau 4 buc??i de ceaf? de porc, o juma’ de kilogram de ciuperci proaspete, ?ase ro?ioare potrivite, doi ardei iu?i ca focul, o leg?tur? de p?trunjel, o ?elin? m?ri?oar?, o juma’ de l?mâie, ni?elu? usturoi, ulei de m?sline, o?et balsamic, sare ?i cuscus (vorbim în partea a doua de acesta).
    T?iem c?rni?a fâ?ii ?i facem o marinat? cu ?apte c??elu?i de usturoi tocat, ardei iute tocat, zeama de la o jum?tate de l?mâie, 3 linguri de ulei de m?sline ?i 1 lingur? de o?et balsamic. Le amestec?m pe toate, le d?m la frigider cam 30 de minute ?i ne apuc?m de celelalte.
    T?iem ?elina cuburi, d?m ro?iile pe r?z?toare, toc?m p?trunjelul ?i t?iem ciupercile felii.
    Marinata noastr? o arunc?m într-o crati?? înc?p?toare, la foc iute, ?i o l?s?m pân? scade bine de tot. Arunc?m peste ?elina ?i o l?s?m cam 3 minute, amestecând din când în când. Urmeaz? ciupercile ?i dup? vreo 2 minute sucul de ro?ii. Dup? ce st? a?a la foc micu? vreo 30 de minute, ad?ug?m p?trunjelul, mai ?inem olecu?? ?i e gata.
    Urmeaz? partea a doua!
    "

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Cuscus-ul lui Florian [2]

"Partea 2: dac? v? plac pastele, atunci o s? v? plac? ?i cuscusul. Un fel de gr?un?e fine f?cute din f?in? de grâu dur. Punem la fiert o can? cu ap?, o linguri?? cu sare ?i 3 linguri de ulei de m?sline. Când d? în fiert, d?m de-o parte ?i punem peste cuscusul (250 de grame). Acoperim cu capacul ?i-l l?s?m 3 minute s? se umfle. Dup? aceea, punem vreo 3 linguri de unt, amestec?m la foc foarte mic cu ajutorul unei furculi?e, timp de 1 minute, dup? care acoperim iar ?i îl l?s?m pân? în momentul în care mânc?m. Este foarte s??ios ?i merge cu mânc?ruri cu sos.
    Cam ?sta ar fi CUSCUS-ul meu!"

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Ficaţei

Astazi, din povestile lui Florian cu si despre fica?ei:

"E ciudat c? m? ocup destul de rar de fic??eii de pui. Culmea, mi se pare o mâncare grea ?i de aceea m?nânc rar. Aici e o problem? de gust – eu unul prefer gustul lor modificat cu fel de fel de condimente ?i neap?rat s? fie bine f?cu?i. Clar este un singur lucru – e bine s?-i m?nânci cu un piure de cartofi, s? ai la îndemân? ?i ni?te salat? ?i o bere sau un vin bun...c? sunt înnec?cio?i!

Fic??ei 1: Cel mai simplu, eu îi sp?l, îi cur??, îi pun într-o tav? cu ni?el ulei, ceap? tocat?, sare, piper ?i nuc?oar?. Peste toate arunc un pahar de vin alb ?i bag la cuptor acoperind tava cu folie de aluminiu. Spre final dau folia la o parte s? se rumeneasc? toat? trebu?oara ?i e gata!

Fic??ei 2: Cam 500 de grame de fic??ei cur??a?i bine, pu?in ulei de m?sline, 2 cepe potrivite t?iate micu?, oregano, rozmarin (cam o linguri?? de frunzuli?e), 3 foi de dafin, 1 linguri?? cu vârf de boia dulce, dac? vre?i ?i pu?in? boia iute (la alegere), sare, piper ?i 1 pahar de vin ro?u dulce. Trage?i la tigaie fic??eii în uleiul de m?sline ?i ceapa, arunca?i apoi condimentele ?i l?sa?i înc? un minut la foc iute, apoi stinge?i cu vinul ro?u ?i l?sa?i s? scad? bine de tot. ?sta e stilul mediteranean ?i merge excelent cu o salat? verde. Be?i maximum bere!

Fic??ei 3: Fic??eii ??tia merg în serile reci de iarn?. Nu e o re?et? complicat?, îns? dureaz? ceva mai mult decât la celelalte. Este pentru 4 persoane pofticioase! A?adar, ne trebuie 1 kg de fic??ei, 2 cepe potrivite t?iate m?runt, 4 c??ei de usturoi t?iat m?runt, 1 leg?tur? de p?trunjel tocat foarte fin, ulei, sare, piper, 1 can? cu f?in?, 1 can? cu lapte ?i ulei pentru pr?jit. Dup? ce cur???m fic??eii, îi punem în lapte timp de 20-30 de minute, îi scoatem, îi scurgem bine ?i îi d?m prin f?ina amestecat? cu mirodenii (sare, piper) Aten?ie – s? nu r?mân? mult? f?in? pe ei ca ?i cum am face un pane!. Punem uleiul la încins (nu mult ci doar cât s? acopere fundul tig?ii), ?i frigem bine fic??eii. Când încep se se rumeneasc?, ad?ug?m ceapa ?i usturoiul ?i le rumenim împreun? cu ace?tia. Spre final arunc?m ?i p?trunjelul ?i mai ?inem la foc 1-2 minute. Îi mânc?m cu cartofi natur sau cop?i. Putem lua lâng? noi ?i o can? cu vin ro?u sau chiar un vin fiert cu scor?i?oar?!
    Dac? îi facem frip?i la gr?tar sau la tigaie, f?r? alte alea, merg stropi?i la sfâr?it cu pu?in o?et balsamic!
    "

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Taliatele nebune!

Imi povestea Florian odata:

"Taliatele (tagliatelle) nebune.
    O mânc?ric? u?oar?, extrem de u?or de f?cut acas?, pentru 6 persoane. O cutie de jum?tate de kilogram de taliatele (cele cu spanac sunt foarte gustoase), sare ?i piper verde, 200 grame beicon (bacon), 500 grame ca?caval moale ras, p?trunjel, 500 grame smântân? cât mai gras? posibil.
    Punem ap? la fiert, cu sare ?i piper verde. Când d? apa în clocot punem pastele la fiert ?i le l?s?m 5 minute (nu mai mult) la foc mare. T?iem m?runt p?trunjelul ?i beiconul (scriu motamo române?te c? m? plictisesc englezi?ii ?i englezismele…). Între timp d?m ?i ca?cavalu pe rz?toare…mare. Scoatem pastele ?i le r?corim sub jet de ap? rece. Lu?m o tav? mai groas?, acoperim fundul cu ca?caval, apoi punem un strat de paste, unul de bacon ?i unul de p?trunjel. Împ?r?im ingredientele s? ne ias? dou? straturi de acela?i fel. Ultimul va fi din nou de ca?caval (ceva mai multicel) ?i smântân?. B?g?m la cuptor la foc mare cam 25-30 de minute (cu grij? s? nu se ard?…c? difer? cuptoarele). Când sunt gata, le l?s?m ni?el s? se r?coreasc? ?i le servim cu un p?h?rel de vin alb demidulce!
    Hai s? avem poft?!
    "

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Cordon Bleu

Hai ca ne luaram cu dansurile si ne lasa in urma maestrul Florian. Care, apropo, aseara a petrecut pe la un local cu ceva mancarica chinezeasca. Florian, te rog povesteste-ne si noua, undeva in zona asta la ce restaurant ai fost si ce ti-a trezit interesul prin meniul lor.

Dar sa revenim:

"Cordon Bleu (Panglica albastr?)…sau rafinametul culinar.

Povestea e simpl? – 1578, r?zboaie religioase între catolici ?i protestan?i, înving?tori, învin?i, Regele Fran?ei Henry III instituie un nou ordin cavaleresc „Ordinul Sfântului Spirit”, cu însemn distinct crucea maltez? atârnat? în jurul gâtului cu o panglic? albastr?. Membrii repsectivului ordin aveau obiceiul de a se aduna în jurul unor mese fabuloase, de care se ocupau cei mai mari buc?tari ai vremurilor. Cavalerii între timp au disp?rut, iar buc?tarii au preluat moda panglicii albastre – simbol al rafinamentului ?i excelen?ei. O ?coal? renumit? de buc?tari poart? acela?i nume „Cordon Bleu” precum ?i un restaurant faimos care întâmpl?tor serve?te în meniul s?u renumitul pui Cordon Bleu!
    Chiar dac? pare simplu, poate fi g?tit în mai multe feluri, pr?jit în ulei, pe c?rbuni sau în cuptor.
    O re?et? simpl? ar fi a?a:
    2 piep?i de pui, t?ia?i pe jum?tate, iar jum?t??ile t?iate pe mijloc pentru a forma o bucat? mai mare ?i mai sub?ire, b?tut? cu partea mai neted? a ciocanului de ?ni?ele sau cu stria?ii mai mici.
    4 felii de ?unc? pu?in afumat?,
    4 felii de ca?caval mai s?rat ?i cât se poate de moale (îmi permit s? recomand hochland pentru c? se tope?te frumos),
    1 ou b?tut,
    pesmet pentru pane,
    ulei pentru pr?jit (mai mult dac? e posibil s? acopere carnea...sau la friteuz?)
    Pres?ra?i sare ?i piper pe carne, pune?i felia de ca?caval ?i cea de ?unc? ?i rula?i carnea, cu aten?ie, s? nu r?mân? pe afar? ?unc? sau ca?caval. Dac? nu st? potolit, în?epa?i puiul cu 2-3 scobitori ?i apoi da?i-l prin ou ?i prin pesmet ?i pr?ji?i-l.
    Cam asta ar fi.
    Pentru savoare deosebit?, freca?i piep?ii cu usturoi tocat ?i cu boia iute.
    Pane-ul poate fi f?cut ?i cu f?in? ori cu fulgi de porumb m?run?i?i bini?or (ca s? fie mai crocant).

Ceea ce nu se obi?nuie?te pe la noi ar fi sosul clasic pentru servirea acestui fel:
    2 cepe micu?e (chiar ro?ie dac? ave?i) t?iate fin ?i foarte m?runt, 2 linguri mari cu unt ?i ˝ can? cu smântân? gras?. Untul se tope?te la foc mic, c?lim ni?elu? ceapa cu pricina timp de 5-6 minute la foc potolit s? nu se ard?, ad?ug?m smântâna ?i l?s?m s? se înc?lzeasc?, apoi oprim focul. Cam atât.

Poft? bun?!
    "

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit O dedicatie ce nu poate fi ignorata...

Am "hackerit" corespondenta celor doi prieteni priceputi in ale gastronomiei si uite ce bunataturi am gasit acolo:

"Pentru Monegasc, cu dedica?ie, de pe câmpiile însorite ale Elladei, aduc prinos de recuno?tin?? materializat într-o iahnie de fasolic? cu...?i aici e aici...cu pulpi?e de miel afumate ?i caramelizate! Din p?cate nu prea le g?sim la noi...da’ ne descurc?m ?i cu ni?ic? afum?tur? de porcu?or...a?a c? pe timpul re?etei acolo unde vede?i „miel” v? gândi?i la „porcu?or”.
    Avem 4 pulpi?e din cele cu pricina (cred c? merg vreo dou? rasoale afumate de gui??tor), Ľ can? ulei de m?sline, 1 ceap? mare t?iat? frumu?el ?i m?ricel, 3 c??ei de usturoi a?i?derea, ni?ic? ?elin? pentru gust (merg ?i frunze tocate), pu?inel rozmarin, 1 morcov rondele, 2 foi de dafin m?ricele, 1 can? cu vin alb sec, 1 can? ?i jum?tate de boabe de fasole (puse în ap? cu o noapte înainte ca s? fie moi), 2 linguri m?ricele cu bulion, 3 c?ni cu ap? fierbinte. Condimente dup? gust – sare, piper, cimbru etc.
    Într-o crati?? înc?p?toare cu pu?in ulei, frigem c?rni?a pe toate p?r?ile ?i o rumenim. Ad?ug?m apoi ceapa, ?elina, morcovul ?i usturoiul ?i l?s?m la foc micu? înc? 5 minute. Acum vin foile de dafin, condimentele, rozmarinul (câteva firicele...frunzuli?e), le c?lim 1 minut ?i apoi turn?m vinul. Peste 3-4 minute vine ?i apa fierbinte (dup? ce s-a evaporat alcoolul vinului) împreun? cu boabele de fasole. Le fierbem cam juma’ de or? ?i apoi ad?ug?m bulionul. Mai fierbem la flac?r? vreo 10 minute, apoi punem un capac ?i vârâm la cuptor pentru înc? o or? ?i mai bine...Dac? între timp scade r?u, mai pune?i o can? cu ap? fierbinte.
    Când e gata, preg?ti?i ?i o pâinic? ??r?neasc? cu coaj? groas?, aduce?i ni?elu? vin ro?u sec ?i...chema?i-m? ?i pe mine la mas?...
    "

Erau si niste poze compromitatoare, pe care, ca orice paparazzi care se respecta, le fac publice:

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit O doradă măricică...

"Offf… ziua începe s? îngâne noaptea cam devreme iar somnul nu prea mai vrea s? vie f?r? o p?turic? mai groas? sau o pl?pumioar?…e clar c? toamna e târzie ?i serile devin luuuungi, lungi ?i plicticoase. E vreme de bog??ie, de pastr?mi, m?m?ligi ?i must, e vreme de brânz? de burduf ?i mere dulci. Vini?orul începe s? fiarb?, prunele se l?f?ie în butii a?teptând dulcele foc sub vreun cazan de aram?, iar porcu?orul ?ade lene?, îngr??ându-se, parc? a?teptând un final fericit…
    Eu unul mi-s s?tul, mi-e poft? nebun? de pe?te, mi-e poft? nebun? de verdea?? ?i de miros de mare. Mi-e poft? de un vin u?or, alb ?i rece, parc? în amintirea verii ce s-a dus. Dau fuga la pr?v?lie, iau o dorad? m?ricic?, vreo 2 cartofiori, 1 ro?ie, ni?el p?trunjel, 5-6 teci de fasole, 1 l?mâie, ulei de m?sline, sare, oregano ?i dac? g?sesc – pu?in rozmarin (nu mult c? am?r??te) verde sau uscat. Spintec bini?or burta albicioas? ?i gras? a înnot?torului, cur?? bine ?i de solzi, îi arunc un praf de sare prin toate cele p?r?i ?i îl bag ni?el la frig. M? iau apoi la sfad? cu legumele proaspete, le tai micu? ?i elegant, pentru a putea fi îndesate prin sufletul pe?telui ?i pentru a-i da aroma binecuvântat?. A?ez pe?tele cu pricina pe hârtie de aluminiu (întotdeauna cu partea mai lucioas? c?tre mâncare), îl stropesc alene cu uleiul de m?slin? ?i zeama de l?mâie, îl înghesui cu toate cele legume ?i baharicale (condimente), apoi îl învelesc frumu?el ?i bine cu hârtia de aluminiu. C?ldur? îi dau de la gr?tar ori de la cuptor...nu prea iute ?i nu prea mult?. Pe?tele nostru nu se împac? cu focul iute ori direct. Vreo 40 de minute în cuptorul potolit ar cam fi de ajuns.
    Umblu prin cas? beat de miros, le?inat de poft? ?i amorezat de arome. Sunt aproape s?tul numai gândindu-m? la minun??ia din cuptor. Încerca?i c?-i mult prea simplu ?i divin de bun!
    "

Nu uitati sa aruncati o privire prin Bucataria lui Florian. Veti gasi acolo o gramada de minunatii...

Pagina 5 din 55 PrimulPrimul 12345678915 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •