Pagina 4 din 55 PrimulPrimul 123456781454 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 40 din 544

Thread: Arta culinara

Pasionat de detailing Little G's Avatar
    Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Mai m-am gandit...

Va mai amintiti reclama la lapte cu vacuta aia enervanta care spunea "mai m-am gandit"? Ei bine, "mai m-am gandit" si eu si o s-o iau in sens invers cu retetele "furate" de la Florian, de la cele mai recente catre cele mai vechi; din doua motive: cele recente au imaginile originale, postate de el, si reteta propusa astazi face parte dintr-un serial pe care e pacat sa-l ratati. Asa ca, here we go...

L.E.
    Precizare: va veti intreba, probabil, cine e Monegasc; este un alt coleg din PeugeotClub Romania si, in mod sigur, bun prieten cu Florian. Ambii impartasesc aceeasi pasiune si acelasi talent in arta culinara iar cand cei doi se intalnesc se lasa, obligatoriu, cu flacari... pe sub oale si tigai.

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Florian la Monegasc - episodul 1

Pâinici indiene cu unt ?i usturoi

Fr?mânt?m o coc? clasic? cu ap?, f?in?, drojdie, ulei, sare ?i în plus intr? un praf de ?ofran pentru culoare ?i un praf de condimente gen curry pentru arom?. L?s?m s? creasc?, întindem pâinici potrivite ?i le frigem pe o plit? sau o tigaie, le ungem cu unt cu usturoi ?i le mânc?m cu poft?!

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Florian la Monegasc - episodul 2

Orez cu ?ofran, cui?oare, migdale, curry ?i stafide
    Cam astea ar fi ingredientele, plus vreo 2 linguri de unt în care c?lim toate acestea, punem orez basmati (la o m?sur? de orez dou? de ap?) iar apoi vârâm la cuptor pân? scade bini?or.

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Florian la Monegasc - episodul 3

Pui cu sos cremos (tot indian)
    Pulpi?e dezosate, usturoi, ardei gras, ceap?, ro?ii, unt, smântân? pentru g?tit, ?i condimente - cardamon negru, cardamon verde, piper verde, scor?i?oar?, cui?oare, chilli, ?ofran, pudr? de 7 condimente, ghimbir, pudr? de chimen, foi de dafin etc. C?lim condimentele în unt, arunc?m apoi ceapa ?i usturoiul, ro?iile, carnea, pu?in? ap?, fierbem pân? scade, urmeaz? smântâna...?i cam asta e.

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Florian la Monegasc - episodul 4

Snickers pane
    Ultimul episod il puteti citi aici, postat chiar de maestru.
    Multumim Florian.

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    41
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Hoooo...hooooo...las?-i mai u?or c? li se face r?u! Dup? ce am b?gat asear?...v? da?i seama c? acum sunt pe ceaiuri...de ment? în principal!
    P.S. - din p?cate, crema de ciocolat? nu merge la mâncare...e prea moale ?i se împr??tie imediat. O putem folosi ca umplutur?, în feluri reci (gogo?i pe care le umplem dup? ce le pr?jim, cl?tite etc).

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Arta culinara

Muhahaaa... ok, o las mai usor. Eu am asasinat-o pe nevasta-me azi; am mancat de 5-6 ori... :D

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    46
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Paste...

Asa cum am promis, o las mai usor; dar cu o reteta pe zi tot trebuie sa va "chinui". Astazi, am "imprumutat" din zicerile lui Florian o povestioara despre paste:

"Iubesc pastele.

Sunt îndr?gostit peste m?sur? de tot ce înseamn? „aluat fiert”. C? sunt paste cu ou, lasagne, tortellini, spaghete, macaroane, farfale, fussili, t?ie?eii lu’ mamaie...tot paste se numesc, ?i dac? le unde?ti ni?el în unt, alunec? spre burdih?u de m?-nnebunesc!
    Dac? tot a?i pomenit p-acilea de ele, detei fugu?a la buc?t?rie. Ce fac eu e cam pentru dou? persoane, din cale afar? de pofticioase! În primul rând spaghetele – barilla f?r? discu?ie. Jum?tate de cutie, întotdeauna fierte cu 2 linguri?e de sare, ap? suficient? ?i niciodat? cu ulei!!!
    O jum?tate cutie cu ciuperci, vreo 300 grame de kaizer (sau ?unc?), o lingur? mare cu unt, 5 c??ei de usturoi pisat, un praf de oregano, ni?ic? sare, un p?h?rel de smântân? (125 grame) ?i la fel unul cu ap?, Ľ pahar vin alb sec sau demisec. Pentru finisare, ni?el parmezan ras (sau un ca?caval neao? tare ?i s?rat).

Respecta?i pa?ii: 1. Tragem kaizerul la tigaie, în unt, cu un praf de oregano. Când începe kaizerul s? se rumeneasc?, arunc?m ?i ciupercile ?i mai l?s?m vreo 2 minute la foc iute. Stingem cu vin ?i l?s?m s? scad? vreo 3 minute. Urmeaz? usturoiul peste ele, pre? de 1 minut, tot la foc iute. Apoi vine smântâna dimpreun? cu apa, amestec?m bine ?i l?s?m s? fiarb? la foc foarte mic pân? ce scade la jum?tate. Între timp punem spaghetele la fiert (+2 sau 3 minute fa?? de ce scrie pe cutie, la foc mare). Le scurgem de ap? ?i le amestec?m cu sosul cu pricina. Arunc?m pe deasupra ni?el parmezan ?i b?g?m la ghiozd?nel.

Încerca?i re?eta asta c? e u?oar? ?i nemaipomenit de gustoas?!
    "

Iaca si poz(n)ele:

pushtiulk
    Guest

Implicit Arta culinara

Little G chiar vrei sa ne omori? Ne ucizi incet si sigur ) Foarte tari retetele. Trebuie sa incerc si eu cateva.

Pasionat de detailing adyp2003's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    33
    Posturi
    392
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Da-ne si noua adresa ta.
    Vrem sa dam o fuga sa-ti... multumim pentru retete. :twisted::twisted::twisted:

La naiba, mi se rascoleste stomacul la 3 noaptea... Va urasc! :D:D:D

Pagina 4 din 55 PrimulPrimul 123456781454 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •